Najveće kineske banke u državnom vlasništvu razmatraju snižavanje kamatnih stopa na depozite po treći put ove godine, reklo je za Bloomberg više izvora upoznatih sa planovima. Za razliku od ostatka sveta, gde se privrede bore sa inflacijom, u Kini banke pokušavaju da podstaknu privredni rast i zaštite marže.
Banke poput Industrial & Commercial Bank of China Ltd, China Construction Bank Corp, i druge mogli bi da smanje stope na juanske depozite između pet i 20 baznih poena, rekli su izvori, tražeći da ne budu imenovani jer planovi još nisu javni. Regulatori su potpisali plan, navode izvori, i dodaju da bi odluka mogla da bude objavljena do petka.
Ovaj potez, nakon sličnih smanjenja kamatnih stopa u junu i prošlom septembru, bio bi najnoviji korak koji Peking preduzima ne bi li stimulisao potrošnju, usmeri više sredstava ka berzi, i smanji pritisak na banke.
Opširnije
Apple Kinu menja Indijom i Vijetnamom - hoće li iPhone poskupeti?
Cepkanje svetskog lanca snabdevanja preti podizanjem cena za široku bazu Appleovih korisnika.
28.08.2023
Kina usporava sve više i to se širi celim svetom
Trebalo je da kineska privreda ove godine podstakne trećinu svetskog privrednog rasta.
28.08.2023
Kina je u klopci usporenog rasta
Kinesku ekonomiju potresaju strukturalni problemi, a potrebne reforme koči politički faktor, piše politikolog Aleksandar Đokić.
27.08.2023
Kineske državne banke pokušavaju da zaštite svoje profitne marže, dok istovremeno slede vladine direktive kako bi ojačale podršku drugoj po veličini svetskoj ekonomiji. Narodna banka Kine (PBoC), državna centralna banka, pozvala je banke da zadrže "razumne" kamatne marže.
Centralna banka je ovog meseca snizila stopu na svoje jednogodišnje pozajmice najviše u poslednje tri godine. Međutim, čak i sa tim smanjenjem kamatnih stopa - drugim po redu ove godine - Peking se i dalje ne odlučuje za davanje većih stimulansa poput onim iz prethodnih kriza.
PBoC i spomenute poslovne banke nisu želele da daju komentar.
Početkom meseca, kineske banke nisu menjale petogodišnju stopu, a drugu stopu stopu su smanjile manje nego što se očekivalo. Ovo bi moglo da se posmatra kapo potez kojim se štite kamatne marže. Smanjenje kamatnih stopa na depozite može bankama dati više prostora da obezbede bolje uslove za korporativne i stambene kredite.
Smanjenje stope na depozite bi takođe moglo da podstakne domaćinstva da pređu sa bankarskih depozita na druge investicije ili se okrenu potrošnji. Kineska domaćinstva su za vreme pandemije počela da štede veći deo svojih prihoda nego ranije, a porasla su ukupna sredstva deponovana kod banaka. Sve ovo je negativno delovalo na fondove koji kupuju akcije i obveznice u ime domaćinstava.
Odluka dolazi u trenutku kada se kineski sektor nekretnina muči, a njegovi problemi prete da se preliju na finansijski sistem zemlje vredan 60 biliona dolara. Postojeće politike nisu uspele da ubrzaju oporavak na tržištu nekretnina jer se pad cena vidi širom zemlje. Country Garden Holdings Co. - građevinska firma koja je nekada bila stub industrije - na ivici je bankrota, što pokazuje da nijedna kompanija nije prevelika da bi propala.
Ekonomisti iz Bloombergove ankete očekuju da će se kineski bruto domaći proizvod povećati za 5,1 odsto u 2023. u odnosu na prethodnu godinu. To je manje u odnosu na ranija očekivanja od 5,2 odsto i približava projekcije vladinom cilju od oko pet procenata- što je broj koji se i nakon objavljivanja u martu smatrao lošijim scenariom.
Najviši zvaničnici su takođe ove nedelje obećali da će povećati rashode vlade ne bi li stimulisali privredu. Ministar finansija Liu Kun i Zheng Shanjie, predsednik Nacionalne komisije za razvoj i reformu, ovo su u ponedeljak obećali u izveštajima podnetim zakonodavnom telu zemlje, navodi zvanična novinska agencija Xinhua.
Oporavak nije na jakim nogama, osnova za održivi oporavak nije čvrsta, a okruženje je "puno neizvesnosti", rekao je Zheng u izveštaju, prenosi Xinhua. Ove primedbe su uglavnom bile ponavljanje političkog stava Pekinga.