Apple Inc. je sada jedini svetski brend pametnih telefona koji nema savitljivi uređaj u svom portfelju, a to ga stavlja na marginu trenda koji obećava da će generisati desetine milijardi dolara u narednim godinama.
Činjenica da je Alphabetov Google lansirao "pixel fold" na događaju u sredu znači da je sada svaki veliki brend koji koristi operativni sistem Android usvojio novi oblik. I iako je Apple počeo da radi na sklopivom iPhoneu pre nekoliko godina, nije primetno njegovo interesovanje da ubrzano izbaci proizvod na tržište.
Opširnije
Apple odustao od rasta proizvodnje iPhonea posle pada tražnje
Proizvođač elektronike iz Kupertina u Kaliforniji, poručio je dobavljačima da ne povećavaju broj sklopljenih proizvoda iz linije iPhone 14 za planiranih šest miliona jedinica u drugoj polovini ove godine.
28.09.2022
Rezultati Xiaomija pokazuju da su proizvođači smartfona u problemu
Neto dobit kompanije pala je za 83 odsto na 1,39 milijardi juana (204 miliona dolara) u drugom kvartalu.
19.08.2022
Google inkorporirao AI u pretraživač
U osnovi svih novih proizvoda su Googleovi veliki jezički modeli.
10.05.2023
Google zaostaje u trci za razvoj AI, upozorava senior programer
Upozorio je viši inženjer iz kompanije.
05.05.2023
Hej Apple, gde su tvoji četbotovi
Microsoft, Alphabet i Amazon ušli su u trku za razvoj naprednih četbotova, Apple se još uvek nije uključio.
30.04.2023
Apple priprema arsenal aplikacija za novi hedset
Apple Inc. se utrkuje u stvaranju gomile softvera i usluga za svoje predstojeći takozvani hedset mešovite realnosti.
18.04.2023
Takav pristup nije neobičan za Apple, koji često polako razvija proizvod da bi zatim uskočio u uspostavljenu kategoriju uređaja sa uglađenijim proizvodom. To je bio slučaj sa samim iPhoneom 2007. Kompanija takođe ima manje podsticaja od ostalih da menja svoju trenutnu liniju iPhonea pošto dominira tržištem premijum pametnih telefona.
Ali Apple bi uskoro mogao da zaostane godinama za rivalima u segmentu koji obećava. Iako su sklopivi telefoni još uvek mali deo tržišta, dolaze sa višim cenama i otvaraju vrata novim funkcijama, što pomaže brendovima nižeg ranga da uđu u premijum asortiman. Posmatrači tržišta očekuju da će ovaj segment biti najbrže rastuća oblast u segmentu pametnih telefona koji se inače smanjuje.
"Pitanje je da li će Apple na kraju pomoći u učvršćivanju koncepta savitljivog telefona ili će ga propustiti, rekao je Neil Mawston, direktor istraživanja u Strategy Analytics.
"Apple ima moć da odluči budućnost savitljivih proizvoda", rekao je on. "Ako krene prerano i predstavi savitljivi uređaj koji nije spreman za tržište, mogao bi da uništi celu iPhone franšizu. Ako Apple ne bude imao sklopivi iPhone ili iPad u prodaji do 2025. godine, kada će se prihodi industrije približiti desetinama milijardi dolara, onda bismo malo počeli da se brinemo."
Iz Applea, čije sedište je u Kupertinu, u Kaliforniji, nisu odmah odgovorili da zahtev za komentar.
Kompanija ostvaruje većinu svog prihoda od linije iPhone - koja se postepeno poboljšava svake godine i firma godinama nije napravila velike promene u dizajnu ili funkciji. Zasada tek treba da dođemo do dovoljno velike količine savitljivih pametnih telefona da bi oni oduzeli značajan udeo od Applea, koji je kontrolisao 77 odsto tržišta telefona iznad 751 dolara prošle godine, navodi analitičar kompanije Omdia Jusy Hong.
Zasada, samo se proizvođači koji rade na Androidu takmiče na tržištu savitljivih telefona, kojim na globalnoj sceni dominira Samsung Electronics Co. Ali konkurencija je intenzivnija u Kini, gde lokalni brendovi koriste takve uređaje da bi napredovali. Xiaomi Corp, Huawei Technologies Co, Vivo i Oppo sada imaju nekoliko modela na tržištu. Honor, nezavisni brend izdvojen od Huaweija 2020. godine, takođe pomaže da segment postane pristupačniji ove godine sa svojim uređajem Honor "magic Vs".
Kineski brendovi se suočavaju sa sve većim pritiskom da naprave drugačije proizvode i podstaknu korisnike da koriste nove opcije, posebno jer šira telefonska industrija zastaje. Tržište pametnih telefona u SAD pretrpelo je dvocifren pad isporuka tokom prošle godine. I za razliku od Applea, koji je je očuvao model po kom kupci svoje iPhoneove menjaju za nove uređaje svakih nekoliko godina, brendovi koji koriste Android su zamenljiviji i moraju da pridobiju kupce iznova svakim novim uređajem. Opcija telefona koji se preklapa pomaže u tome.
To je posebno očigledno kod kompanija kao što je Oppo, najveći proizvođač pametnih telefona u Kini.
"Savitljivi uređaji su budućnost i od najveće su važnosti za Oppovu ukupnu strategiju proizvoda", rekao je Billy Zhang, predsednik prodaje i usluga u inostranstvu u Oppou. Njegovo mišljenje ponavljaju i iz Honora, gde očekuju da Kina bude prvo tržište na kom će sklopivi uređaji početi da predvode premijum segment. Bliska saradnja sa lokalnim dobavljačima pomaže da se brzo poboljša prenosivost i pristupačnost, navodi portparol Honora, a 90 odsto od 5.000 najboljih aplikacija u Kini već je prilagođeno za savitljive uređaje.
Razvoj savitljivih uređaja je kapitalno intenzivan, jer zahteva dizajniranje i doradu šarki kako bi bile izdržljive i tanke. Potrebne su dodatne inovacije, kao što je Samsungov ultratanki stakleni poklopac ekrana, koji omogućava da se zadrži poznati osećaj nalik staklu na površini koja se može savijati i sklapati.
Googleovo učešće u segmentu savitljivih telefona je do ove nedelje bilo ograničeno na softver. Kompanija u vlasništvu Alphabeta je odgovorna za razvoj Androida i sarađuje sa Samsungom od predstavljanja prvog "galaxy fold" telefona 2019. kako bi operativni sistem i njegove aplikacije funkcionisale sa takvim uređajima. Njegov sopstveni "pixel fold" može da pruži zdravu konkurenciju Samsungu, koji i dalje uživa u prednosti kao prvi pokretača i ima 79 odsto udela na svetskom tržištu, kaže Bryan Ma iz IDC-ja.
Verovatnije je da će Appleov prvi ulazak u ovu kategoriju biti kroz tablet nego kroz savitljivi iPhone, smatra veteran mobilne industrije i analitičar CCS Insighta Ben Wood kao i Hong iz Omdije. Wood očekuje "super-premijum iPad sa fleksibilnim ekranom" 2024. Hong, pri tom, vidi pregib u sredini sklopivih ekrana kao glavnu prepreku za Appleovo usvajanje tehnologije. Ta nesavršenost je mnogo poboljšana od prve generacije Samsung uređaja, ali se zadržava čak i na najnovijim modelima. A proizvođač iPhonea je poznat po tome što je posebno zahtevan u izboru tehnologije ekrana.
"Nezamislivo je da Apple ne eksperimentiše sa tehnologijom fleksibilnog ekrana u svojim laboratorijama za razvoj proizvoda deceniju ili više", rekao je Wood. "Snaga postojećeg portfelja iPhonea i visoke marže koje on ima, uklanjaju potrebu da Apple reaguje na rivalske sklopive pametne telefone."
(Ažurirano grafikonom o kineskom tržištu)
- U pisanju pomogli Mark Gurman i Gao Yuan.