Glavno telo Evropske unije (EU) za nadzor privatnosti kaznilo je sa 390 miliona evra kompaniju Meta Platforms Inc. zbog načina na koji koristi podatke korisnika pri personalizovanju reklama na društvenim mrežama Facebook i Instagram. Kazna je stigla uz naredbu da pružanje svojih usluga mora uskladiti sa zakonima EU.
Meta je dobila tri meseca kako bi osigurala da obrada takvih podataka bude u skladu s pravilima EU, objavila je u sredu Irska komisija za zaštitu podataka. Taj regulator je Facebook kaznio sa 210, a Instagram sa 180 miliona evra nakon što je utvrđeno da uslovi koje korisnici moraju prihvatiti prilikom korištenja usluga na Metinim društvenim mrežama krše regulativu EU.
Irska komisija je zaključila da Meta "nema pravo da se poziva na pravnu osnovu 'ugovora' u vezi s bihevioralnim reklamiranjem" na Facebooku i Instagramu, i da njena obrada podataka korisnika krši Opštu uredbu EU o zaštiti podataka (GDPR, General Data Protection Regulation).
Žalbe iz 2018.
Irska agencija glavni je regulator za neke od najvećih tehnoloških kompanija iz Silicijumske doline koje su svoja evropska sedišta locirale u Irsku, uključujući Metu. Istraga je usledila nakon žalbi podnesenih protiv Facebooka i Instagrama 2018. godine u kojima se prigovaralo na nova pravila Mete koja su od korisnika tražila da prihvate nove 'ugovorne' uslove ako žele pristupati uslugama.
Odluka donesena u sredu nastavlja se na obvezujuću odluku Evropskog odbora za zaštitu podataka, tela EU koje nadzire nacionalne agencije za zaštitu privatnosti podataka, iz koje se mogao videti smer u kojem bi trebalo da ide konačna odluka irskog regulatora u vezi sa Metinim kompanijama.
Pravne osnove
Iz Mete su u sredu objavili da je postojao manjak regulatorne jasnoće oko pravnih osnova koje bi trebalo da kompanije koriste za određeni tip reklama i da se oštro protivi odluci irskih regulatora te da će se žaliti.
"Ove odluke ne sprečavaju ciljano ili personalizovano oglašavanje na našoj platformi", stoji u izjavi Mete. "Odluke se odnose samo na to koju pravnu osnovu Meta koristi prilikom nuđenja određenog tipa oglasa", dodaje se.
Agencijama za nadzor podataka u EU ovlašćenja su naglo skočila u maju 2018. kad je na snagu stupio GDPR, koji im je omogućio dodelu kazni u visini do četiri odsto godišnjih prihoda kompanije. Najviše kazne temeljem uredbe dosad su bile rekordnih 746 miliona evra za Amazon.com, kojim ga je kaznila luksemburška agencija, nakon čega sledi 405 miliona evra za Instagram i 265 miliona evra za Metu jer nisu sprečili curenje podataka.