DoorDash ukida gotovo 1.250 radnih mesta kako bi obuzdao troškove. Iz kompanije priznaju kako je brza ekspanzija tokom pandemije dovela do rasta gubitaka.
"Iako naše poslovanje nastavlja ubrzano rasti, ako nam se ne smanje operativni troškovi prerašće naše prihode, s obzirom na to koliko smo brzo zapošljavali", izjavio je izvršni direktor Tony Xu u pismu koje je poslao zaposlenima kompanije.
Smanjenja će uticati na oko šest odsto radnika ove kompanije sa sedištem u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i u inostranstvu, tvrde dobro upućeni izvori koji su hteli ostati anonimni jer objava još nije bila javna. DoorDash namerava da obuzda operativne troškove smanjenjem broja zaposlenih. Troškovi su premašili dve milijarde dolara u trećem tromesečju, uglavnom zbog naknada temeljenih na akcijama i zbog preuzimanja Wolta, finske kompanije za dostavu hrane koju je kupila prošle godine.
Neto gubici DoorDasha tokom prošle godine povećavali su se svakog kvartala na 296 miliona dolara do kraja septembra, što je u poređenju sa gubitkom od 101 milion dolara godinu ranije više nego dvostruko. Iz kompanije su izvestili o prilagođenoj zaradi od 87 miliona dolara u trećem tromesečju, što je iznos pre kamata, poreza i amortizacije. To ne uključuje troškove kao što su naknade temeljene na akcijama ili jednokratne troškove.
DoorDash, sa sedištem u San Francisku, najnovija je tehnološka kompanija koja je ukinula radna mesta zbog rasta kamata i privrednog usporavanja. Ipak, za razliku od drugih kompanija koje beleže manju potražnju zbog rasta inflacije, DoorDashov obim narudžbi ostao je otporan i porastao je za 27 odsto u trećem tromesečju u poređenju s prošlom godinom, a prihode je povećao na 1,7 milijardi dolara.
Tokom ograničenja zbog pandemije koja je otežala ručavanje u zatvorenom prostoru, povećao se afinitet potrošača za naručivanjem i dostavom hrane. Do septembra ove godine DoorDash je povećao svoj udeo na tržištu dostave hrane za 56 odsto u SAD, stoji u izveštaju kompanije YipitData. Međutim, taj rast takođe ima svoju cenu. Konkurencija u sektoru dostave ojačala je, a kompanija DoorDash potrošila je znatna sredstava kako bi održala rast i proširila se i izvan ugostiteljskog u druge sektore kao što su dostava namirnica i alkohola. DoorDash je preuzeo kompaniju Wolt prošle godine, a kupoprodajni ugovor procenjen je na oko osam milijardi dolara, sve u svrhu širenja međunarodne prisutnosti.
Xu je izjavio: "DoorDash će nastaviti smanjivati operativne troškove koji se ne odnose na broj zaposlenih, ali to samo po sebi neće zatvoriti jaz. Ova teška stvarnost na kraju me je dovela do ove bolne odluke da smanjim veličinu našeg tima."
Neke tehnološke kompanije koje provode smanjenje troškova pronalaze druge načine za smanjenje troškova plata. Iz Lyfta, u kojem su ranije ove godine srezali broj radnika za 13 odsto, poručuju kako će zapošljavanje preusmeriti prema međunarodnim tržištima kao što su Kanada i istočna Evropa, gde je kapital manji ili nepostojeći deo ukupnog paketa naknada. Xu je rekao da će DoorDash zaposlenima koji su pogođeni otkazima ponuditi podršku s novim zaposlenjem, produžiti im zdravstveno osiguranje, a datum prekida radnog odnosa pomeriti na mart kako bi se ljudima koji žive u SAD s na radnim dozvolama omogućilo dovoljno vremena da pronađu drugi posao.
Iako sve lošiji ekonomski uslovi nisu bili glavni razlog za smanjenje radnih mesta, Xu je dodao da DoorDash nije imun na spoljne izazove i da se rast kompanije smanjio u poređenju s pandemijskim periodom.
"Moramo zadržati ovaj nivo discipline i delovati sa željom, učinkom i kreativnošću mladog startapa koji smo nekad bili, dok istovremeno nastavljamo odgovorno predvoditi s pozicije tržišnog lidera koji smo postali", napisao je Xu.
Rastuće kamatne stope i izgledi za privrednu recesiju doprineli su padu tehnoloških akcija, jer ulagači kažnjavaju kompanije koje su kroz istoriju davale prednost rastu nad profitom. Akcije DoorDasha i konkurencijske kompanije za dostavu hrane, Uber Technologies, pale su za 64, odnosno 34 odsto u ovoj godini.