U Renaultu izdvajaju biznis sa električnim vozilima (EV) i pripremaju ga za izlazak na berzu gde ciljaju na valuaciju od otprilike 10 milijardi evra.
Potencijalna inicijalna javna ponuda na berzi Euronext Paris mogla bi se realizovati sledeće godine, tvrde anonimni izvori.
Izdvajanje kompanije, nazvane Ampere, deo je plana koju će glavni izvršni direktor Luca de Meo predstaviti investitorima sledeće nedelje. Odvajanje proizvodnje EV-a od Renaultovog tradicionalnog biznisa dolazi u delikatnom trenutku jer se prelaz na struju odvija pod sve većom pretnjom recesije u Evropi.
Renault će tokom dana tržišta kapitala osmog novembra izvestiti ulagače o svojim planovima za preslaganje, koji su još u fazi finalizacije. Portparol kompanije je odbio da komentariše.
Izdvajanje Amperea bilo je u središtu razgovora između Renaulta i japanskog partnera Nissan Motor, dok dve kompanije nastoje da preoblikuju dve decenije staru alijansu. Nissan bi mogao uložiti 500 do 750 miliona dolara za petnaestak odsto udela u Ampereu, ali sporazum zavisi od šireg dogovora prema kojem bi Renault s vremenom smanjio vlastiti udeo od 43 odsto u Nissanu na oko 15 odsto, kako bi ponovno uspostavio ravnotežu u partnerstvu.
Veća vrednost?
Razgovori su u toku, a procena vrednosti Amperea bila je jedna od spornih tačaka u raspravi s Nissanom, uz nesuglasice zbog problema s intelektualnom svojinom. Renault trenutno vredi devet milijardi evra pa će im biti teško dobiti procenu za Ampere, koja je veća od njihove tržišne kapitalizacije.
De Meo će sledeće nedelje izneti detalje i o izdvajanju Renaultovog biznisa s motorima s unutrašnjim sagorevanjem, koje je takođe u planu. Ta kompanija će se zvati Horse, a Renault bi mogao da objavi dogovor sa kineskom kompanijom Zheijiang Geely Holding Group za 50-50 odsto vlasništva, dok drugi investitori ne izvrše dalja ulaganja, rekla su dva izvora upoznata s razgovorima.
Ampere će imati sedište u Francuskoj i zapošljavati oko 10.000 ljudi. Kompanija Horse u suvlasništvu s Geelyjem imala bi sedište izvan Francuske i takođe bi zapošljavala oko 10.000 radnika.
Francuska vlada, koja poseduje 15 odsto Renaulta, detaljno je obaveštena o planovima.
Razdvajanje poslovanja verovatno će dovesti do bolje raspodele kapitala i na kraju do poboljšanih povrata deoničarima, napisao je Stifelov analitičar Pierre-Yves Quemener u belešci ovog meseca.
- Uz pomoć Reeda Stevensona