Saopštenje da je ruska Sberbanka prodala svoj udeo u Fortenova grupi izazvala je u sredu i četvrtak priličnu buru u Hrvatskoj, u kojoj ne nedostaje iznenađenja, intriga, sumnji, negodovanja, sankcija, rokova, posebnih dozvola, domaćeg i međunarodnog trgovinskog prava, pa čak i tajnih službi i priče o skrivenim igračima. Naravno da ne.
Ako je arapski biznismen zaista uspeo da kupi vlasnički udeo u Fortenovi i namerava da aktivno učestvuje u upravljanju kompanijom, to će biti prilično novina za lokalni ekonomski ekosistem. Bez obzira na okolnosti, i još uvek nepoznat iznos po kome se dogodila, transakciju ne treba potcenjivati. Jer – to je jedna od najvećih regionalnih kompanija.
Bez obzira na to kako je s godinama došao do sadašnje pozicije, Fortenova je značajna snaga u hrvatskim i regionalnim krugovima. Prema izveštajima, Sberbanka je kontrolisala 43,4 odsto vlasništva grupe, što je najveći pojedinačni vlasnički udeo, i daje glas grupi koja ostavlja dubok trag u blatu lokalne ekonomije.
Opširnije
Arapski preduzetnik kupuje 43% Fortenove, gde o tome nemaju zvanična saznanja
Sberbanka se u ponedeljak navodno rešila 43,4 odsto vlasničkog udela.
03.11.2022
Dominantna maloprodaja
Podsetićemo, stoga, ukratko na mogući uticaj bliskoistočnog kapitala, ukoliko dođe do prenosa vlasništva i ako nekoliko godina nakon Ivice bin Gazde Altodorića, Saif bin Markhan Alketbi počne da povlači poteze u šahu hrvatske i regionalne privrede. Pošto noviji analitički podaci nisu dostupni, koristićemo revidirane finansijske i poslovne izveštaje Fortenova Grupe za 2021. godinu. Situacija se od tada nije bitno promenila, a brojevi su dovoljni da se stekne uvid u, eventualno, osmi arapski emirat, Fortenovu.
Za početak, grupa je prošle godine ostvarila 30,5 milijardi kuna (4,04 milijarde evra) redovnih prihoda. Od toga je najveći udeo u maloprodaji i veleprodaji, 81 odsto ili 24,6 milijarde kuna (3,27 milijarde evra). Za to su zaslužni trgovački lanci Konzum, Merkator, Idea i Roda.
Samo u Hrvatskoj Konzum ima deset hiljada zaposlenih, drži petinu maloprodajnog udela i vodeću poziciju sa svojih 600 prodajnih mesta. Merkator je, pak, lider na slovenačkom tržištu, gde drži trideset odsto udela. Više od osam hiljada zaposlenih radi u 460 tamošnjih prodavnica. Preko Mercator-S Fortenova kontroliše brendove Idea, Roda i Mercator na tržištu Srbije i zapošljava osam hiljada zaposlenih u 350 prodavnica. A na bosanskohercegovačkom tržištu Fortenova je prisutna kroz brendove Mercator i Konzum, koji zajedno zapošljavaju oko 3.500 radnika na više od 250 prodajnih mesta.
Pored ovog dominantnog segmenta poslovanja, Fortenova grupa još posluje u proizvodnji i distribuciji hrane, kao i u poljoprivredi. U proizvodnji hrane lani je ostvarila prihod od još 4,7 milijardi kuna (620 miliona evra), što je oko 15 odsto svih prihoda. Najpoznatiji brendovi u tom delu poslovanja su Jamnica, Sarajevski kiseljak, Zvijezda i Dijamant, te PIK Vrbovec.
U čisto poljoprivrednom segmentu poznata je kroz brendove Agrolaguna, Vupik i Belje. U ovom delu poslovanja Fortenova ostvaruje tek oko tri odsto prihoda, ali grupa tvrdi da poseduje tri odsto ukupne obradive zemlje u Hrvatskoj. Takođe, upravljaju sa četrdesetak farmi goveda i navodno su odgovorni za čak 45 odsto kompletnog tova svinja u Hrvatskoj i za desetinu tovljenika.
Od dvesta do šezdeset
Fortenova ukupno zapošljava oko 45.000 ljudi, od kojih je skoro polovina u Hrvatskoj. U Sloveniji i Srbiji je oko dvadeset odsto radne snage, odnosno oko devet hiljada ljudi u svakoj zemlji. Oko osam odsto, odnosno 3.500 zaposlenih je u Bosni i Hercegovini, a ostalo u Crnoj Gori, gde je Fortenova prisutna i preko trgovinskog lanca Idea i ima 1.600 zaposlenih u 130 prodavnica.
U Agrokor grupi Todorića bilo je oko dve stotine kompanija, a Fabris Peruško na čelu Fortanove i njegov tim su prodajom, spajanjem i restrukturiranjem uspeli da taj broj svedu na šezdesetak preduzeća.
Geografski gledano, najveći deo prihoda, nešto više od polovine, ostvaruje se u Hrvatskoj. Prošle godine iznosio je 15,8 milijardi kuna (2,1 milijardu evra). Hrvatsko tržište prati slovenačko sa prihodima od 6,5 milijardi kuna (862 miliona evra), što je nešto više od petine ukupnog ulova. Na trećem mestu je tržište Srbije, gde je prošle godine ostvareno 4,5 milijardi kuna (591 milion evra) prihoda, ili nešto manje od 15 odsto ukupnog iznosa.
Brojevi su nesumnjivo impresivni. Ali da bi Saif Alketbi dobio priliku da utiče na to kako će dalje, slova će prvo morati da budu impresivna. Ona na dokumentima koja treba da pokažu da je njegova transakcija sa Sberbankom validna. Inače, Fortenova bi mogla da ostane Fortestara.