Brazilska braća Batista izgradila su najvećeg svetskog snabdevača mesom nemilosrdim ugovaranjima, često kupujući imovinu koju niko ne želi i gradeći uspeh na tome. Punih džepova, sada ulaze u rudarski posao.
J&F Investimentos SA, u vlasništvu porodice Batista, pojavio se kao neočekivani kupac nekih delova poslovanja kompanije Vale SA u Brazilu, navodi se u regulatornoj dokumentaciji od 6. aprila. Imovina uključuje rudnike mangana i rude gvožđa, kao i logističke operacije, ukupne vrednosti 1,2 milijarde dolara, uključujući dugovanja.
J&F i Vale su odbili da daju bilo kakav komentar o detaljima ovog poteza.
Braća Joesley (50) i Wesley (51), prema Bloombergovom indeksu milijardera, vrede 7,7 milijardi dolara. Najveći deo novca dolazi od njihovog kontrolnog udela u JBS SA, globalnom mesnom gigantu vrednom 18 milijardi dolara koji kontroliše četvrtinu američke prerade govedine.
Pozamašne dividende JBS-a omogućile su Batistama da se poslednjih godina razgranaju - na poljima finansijske tehnologije, celuloze, pa čak i kozmetike i televizije. Ovaj dogovor, za koji je još potrebno odobrenje regulatora, predstavljao bi njihovu prvu veliku investiciju u rudarstvo.
Sa imovinom Valea, braća ulažu u sektor koji je podstakao neka od najvećih bogatstava u Latinskoj Americi, budući da su imali velike koristi od rasta cena metala poguranih oporavkom ekonomije tokom trajanja pandemije i poremećajima u snabdevanju zbog rata u Ukrajini. Ta bogatstva uključuju čileansku porodicu Luksic, koja kontroliše velikog proizvođača bakra, i porodicu Ermirio de Moraes, koja poseduje proizvodnju aluminijuma.
Braća Batista bi takođe nasledila logističku mrežu koja bi se mogla koristiti zajedno sa njihovim drugim poslovima.
Ipak, njihov prodor u rudarstvo odvodi ih u sektor koji je proizveo veliku zabrinost javnosti sa ekološkog i društvenog aspekta, a ponajviše dva katastrofalna kolapsa na branama jalovišta u vlasništvu Valea.
Braća, poznata i po pojavljivanju u političkim skandalima koji su privukli veliku pažnju, već trpe pritisak od investitora i aktivista zbog uloge koju je uzgoj krupne stoke odigrao u krčenju šuma.
Za Vale, ovaj potez samo je još jedan korak u dugoročnoj strategiji prodaje.
Prošlog decembra, kompanija je napustila posao sa ugljem u Mozambiku. Pre toga, prodala je problematični rudnik nikla u Novoj Kaledoniji i sredstva povezana sa manganom u jugoistočnom Brazilu, unovčila 1,3 milijarde dolara za svoje akcije u Mosaicu i zaključila prodaju 50 odsto udela u California Steel Industriesu kompaniji Nucor, za 400 miliona dolara. Vale je takođe spekulisao o prodaji 40 odsto udela u proizvođaču boksita MRN.
(Naknadno dodate godine života braće u četvrtom paragrafu)
-- Uz asistenciju: Tatiana Freitas.