NLB Banka Sarajevo ima udeo na tržištu u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) od 6,1 odsto, zbog čega je matična ljubljanska NLB zainteresovana za rast, ili organski ili putem akvizicije, ako neka od banaka u ovom entitetu BiH bude na prodaju. Veliki potencijal vide i u organskom rastu, pre svega u području kredita za kupovinu nekretnina, rekao je za Bloomberg Adriju Peter Jenčič, zamenik direktora Odeljenja za odnos s investitorima u NLB Ljubljana.
"Prvo, vlasnici neke banke treba da odluče da su spremni na prodaju, a onda ćemo mi to sve analizirati. Mi već sada znamo konkurenciju u regionu, ali sigurno nećemo ići u širenje samo zbog toga što bismo želeli da rastemo. Mi vidimo dosta potencijala i za organski rast i to se baš sad dešava u FBiH, tako da smo u poziciji koja nam je sasvim opuštena, nemamo nikakve potrebe da kupujemo samo da bismo kupili nešto", istakao je Jenčič, koji nije želeo da kaže koja bi banka u FBiH bila njihova meta.
Što se tiče Republike Srpske, NLB ima veći udeo na tržištu (20,5 odsto) i ta pozicija im za sada odgovara. S obzirom na to da vide potencijal u organskom rastu u BiH, Jenčič kaže da će delovati na svim poljima, jer imaju ponudu različitih proizvoda za stanovništvo i privredu.
"Vidimo prilike za rast kredita za kupovinu nekretnina, gde je odnos između banke i klijenata dugoročniji", kazao je Jenčič.
S obzirom na to da je NLB u Hrvatskoj ušla u sektor lizinga, logično je pitanje da li imaju takve ambicije i u BiH, na šta je Jenčič odgovorio da zasad ne razmišljaju o tome. "Zasad imamo lizing u Sloveniji, Srbiji, Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji i sa tim imamo više nego dovoljno posla i potencijala za rast. U neko kratko vreme ne planiramo poslovanje u lizing sektoru u BiH."
Uz Hrvatsku, NLB želi jače prisustvo i u Srbiji i eventualno Albaniji
Jenčič je na Advantis Investicionom Forumu, koji je održan u utorak u Banjaluci, predstavio NLB banku kao investiciju, i tom prilikom govorio je o poslovanju ove finansijske institucije u regionu i planovima za budućnost.
On je istakao da NLB u zemljama regiona ima oko tri miliona klijenata, od 17 miliona stanovnika, što je ocenio značajnom sistemskom pozicijom.
Ove godine su preuzeli i Summit Leasing, koji im je značajan jer im otvara tržište Hrvatske. Međutim, ranije ove godine nisu uspeli da kupe Addiko Bank AG.
"Čitav ovaj region ima značajan potencijal za organski rast. NLB u Federaciji BiH je na šestom mestu po tržišnom udelu (udeo od šest odsto), što je ispod toga gde bismo želeli da budemo, pa je FBiH jedno od tržišta gde bismo voleli da imamo veće učešće. Druga zemlja je Srbija, gde je tržište konkurentno i sve banke bi želele da dalje rastu", istakao je Jenčič i podsetio da Hrvatska ostaje tržište na kojem bi veoma želeli da budu prisutni. Potencijalno bi mogli da razmatraju i Albaniju kao prostor za širenje, dodao je.
NLB ima ukupnu imovinu od 27 milijardi evra, što je svrstava u jednu od najvećih bankarskih grupacija u regionu. Bruto krediti su u ovoj godini porasli osam odsto godišnje, a može se očekivati profit iznad 500 miliona evra u 2024. Dividenda koju će NLB isplatiti ove godine iznosiće ukupno 220 miliona evra.
"Kada je reč o kupovini banke, novac nije problem kad se razgovara o potencijalu za kupovinu, nego adekvatnost kapitala. NLB Grupa je danas u poziciji sa snažnim 'bufferima' kapitala, što nam omogućava kupovinu banke ili druge imovine, koja bi imala otprilike oko četiri milijarde evra ponderisane rizične aktive (RWA)", poručio je Jenčič.
Podsetio je na akvizicije NLB poslednjih godina, kupovinu Komercijalne banke u Srbiji, sa čim bi se dobila istoimena banka u Podgorici i Banjaluci, s tim da su Komercijalnu banku u Banjaluci prodali. Pored toga, NLB je preuzela Sberbank u Sloveniji. NLB je od IPO-a, koji se desio pre šest godina, imala godišnji prinos (uključujući dividende) od 23 odsto i sa tim je nadmašila slovenački berzanski indeks i Euro Stoxx Banks.