Finansije

Digitalni faktoring se probija u Srbiji i obećava spas za mala i srednja preduzeća

Autor: Ana Ristović

20. novembar 2024, 07:32

Firme institucijama za faktoring prodaju svoje fakture i dobijaju instant likvidnost

Sa digitalizacijom otvaraju se vrata za integraciju faktoringa na platforme poput onlajn prodavnica

Budućnost finteka možda leži i u pomaganju bankama da odobre kredite bez mnogo papirologije

Digitalni faktoring se probija u Srbiji i obećava spas za mala i srednja preduzeća

Depositphotos

Ana Ristović
Novinarka

Mala i srednja preduzeća (engl. small and medium-sized enterprises - SME) glavni su nosioci srpske privrede, a analize pokazuju da neretko imaju poteškoća sa finansiranjem svojih poslovanja, uključujući duge rokove ili kašnjenja kod naplate potraživanja.

Ovaj problem odavno je primećen i u razvijenijim tržištima, pa se kao jedno od rešenja razvio faktoring - usluga koji omogućava da ranijom prodajom potraživanja firme ostvare momentalni priliv likvidnosti, bez čekanja dospeća. Sa razvojem tehnologije došlo se do digitalnog faktoringa, koji je korene pustio i u Srbiji, a potencijali za njegov rast ovde su veliki, tvrde predstavnici sektora.

Institucija koja se bavi faktoringom (faktor) funkcioniše tako što od klijenta - to jest od firme koja želi da što pre naplati potraživanje prema nekome, kupuje njenu fakturu i potraživanje preuzima na sebe. Time klijentu na račun odmah stiže isplata, bez potrebe da čeka na kupca, uz plaćanje naknade faktoru za to. Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji postoje 23 firme koje pružaju usluge faktoringa.

U ovoj oblasti poslovanja nedavno je pokrenuto više incijativa, što bi se moglo ispostaviti kao tektonska promena za tržište koje je opterećeno hiljadu i jednim problemom, smatra konsultant za međunarodne razvojne organizacije i finansijske institucije Aleksandar Zarić. "A oni se svode na jedan problem – mikro, mala i srednja preduzeća nemaju nikakav ili neadekvatan pristup finansiranju", kazao je on na događaju u Beogradu u organizaciji Agencije Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (engl. United States Agency for International Development - USAID).

U okviru regionalnog projekta te agencije pod nazivom "Pokretači rasta" Zarić je angažovan kao savetnik i vođa tima angažovanog na polju takozvanog integrisanog ili ugrađenog finansiranja (engl. embedded finance).

Shoppster i Finspot pokrenuli integrisano finansiranje

Šta je integrisano finansiranje i kakve ima veze sa faktoringom? Reč je o integraciji finansijskih usluga u nefinansijske aplikacije i servise. Ta usluga, razume se, može biti i faktoring. Primer takve prakse kod nas je već uspostavljen.

"Uveli smo novi proizvod - integrisano finansiranje, kroz povezivanje platforme za digitalni faktoring Finspot sa najvećom regionalnom 'e-commerce' (e-trgovina, prim. aut.) prodavnicom Shoppster. U praksi to znači da će trgovci i dobavljači na Shoppsteru moći vrlo lako, vrlo brzo i u samo nekoliko klikova u okviru svog okruženja da svoja potraživanja prodaju, odnosno da pretvore u instant keš, instant likvidnost", objasnio je Zarić.

Depositphotos
 

Kako je navela direktorka trgovine i kategorija u Shoppsteru Ivana Lazović, njihova platforma nudi dva modela saradnje sa partnerima - oni mogu biti ili direktni prodavci kupcima na Shoppsteru ili dobavljači (ulogu prodavca onda preuzima Shoppster). Kako je sajt rastao, rastao je i broj dobavljača, a samim tim i faktura.

"Dok nismo ušli u ovaj projekat, nama se često dešavalo da dobavljači mole da im platimo fakturu pre roka dospeća. Ono što je bio cilj jeste da tu nelagodu rešimo tako što ćemo se integrisati sa faktoringom i omogućiti im da u okruženju u kom rade na lak način dođu do naplate svojih faktura pre roka dospeća. To je ono što treba podvući - oni ovde ne konkurišu za kredite i tuđi novac, nego upravo za svoj", rekla je Lazović.

Prema njenom mišljenju, proizvod bi se lako mogao preneti i na druga tržišta u regionu na kojima planiraju da posluju. Zasad su prisutni u Sloveniji, ali cilj im je da se šire i na druge zemlje u kojima već operiše njihov vlasnik United Group: Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Bugarsku i Grčku.

Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.

 

"Trenutno imamo preko 25 kategorija proizvoda i više od 600.000 proizvoda dostupnih za naše korisnike", poručila je.

Velika baza dobavljača potencijalno donosi veći posao Finspotu, odakle navode da je i dalje izazovno motivisati vlasnike firme da koriste prednosti faktoringa.

"Trenutno tržište faktoringa u Srbiji čini oko 1.200 klijenata. Imate desetine hiljada firmi, a 1.200 njih koje znaju da koriste faktoring. Tu postoji ogroman posao i ovakve integracije su jako važne", kazao je suosnivač i tehnički direktor Finspota Ognjen Kurtić.

Ističe da njegova firma posluje i u Hrvatskoj, SME imaju iste poteškoće sa finansiranjem. Šta više, prema njegovoj oceni, reč je zapravo o svetskom fenomenu, pri čemu se procenjuje da rupa koja postoji s finansiranjem SME globalno iznosi oko pet biliona dolara. Ipak, od svih zemalja, jedna im trenutno naročito privlači pažnju.

USAID
 

"Poljska je ekstremno razvijena u domenu faktoring tržišta, gde postoji preko 30 igrača i ako pokušate da uđete tradicionalno jednostavno nemate šta tu da tražite. Ali postoje samo dva igrača koja se bave integrisanim finansiranjem i mi vidimo jako dobru priliku da u Poljsku uđemo samo kroz projekat pružanja takvih usluga", naveo je Kurtić.

Još dva projekta

Zarić naglašava da se uz podršku USAID-a odvijaju još dva pilot-projekta.

"Jedan je integracija digitalnog faktoringa sa ERP-om (engl. enterprise resource planning), preciznije računovodstvenim softverom za firme 'Mali poslovni programi' u vlasništvu Privrednog saveta. Reč je o jednom od najvećih ERP-ova, koji ima skoro 1.500 klijenata. Drugi predstavlja vezu između digitalnih faktoringa - i to sve četiri kompanije za digitalni faktoring koje aktivne u ovom trenutku - Instant Factoringa, Finspota, Digitalnog faktoringa i Peterhof Faktoringa sa aplikacijom SEF LINK", kaže sagovornik Bloomberg Adrije.

Budući da, kako ističe, fakture u Srbiji idu kroz državni sistem elektronskih faktura koji ne pruža zavidno korisničko iskustvo, SEF LINK je napravljen kao aplikacija za mobilno bankarstvo, preko koje se vide i odobravaju fakture. "Uz našu podršku ta aplikacija je povezana sa faktoring kućama, tako da vlasnik biznisa sada može za određenu fakturu odmah da klikne na opciju da je proda faktoring kući."

Depositphotos
 

Konsultant ocenjuje da je faktoring, naročito digitalni faktoring, grana finansija na čiji se razvoj u Srbiji trenutno dosta polaže, a da su integrisane finansije jedan od fokusa učesnika na ovom tržištu.

"Kod nas celokupni faktoring čini oko jedan ili dva odsto bruto domaći proizvoda. U evropskim zemljama on drži udeo od 10 odsto, što znači da u Srbiji ima ogroman prostor za rast", navodi Zarić.

"Ne mogu ja to, šta ako kliknem nešto pogrešno"

Digitalizacija, očekivano, ne pada svima podjednako lako. Specijalista za faktoring i partner u Peterhof Faktoringu Ana Mladenović napominje da je u tom pogledu lična podrška veoma važna - čak i kada su u pitanju platforme, za koje se možda ispravno očekuje da će pružati jedan potpuno automatizovan proces.

Podrška je, dodaje, pogotovo potrebna kod žena preduzetnica, koje su, nažalost, često dosta nesigurne. "One su vrlo iskrene i otvorene, čak možda nekad i previše fokusirane na razna ograničenja, odmah kažu 'Ja to ne mogu', 'Ja se u to ne razumem' i slično."

Istakla je ilustrativan primer sa jednom malom firmom iz Kragujevca.

"Žena na početku bila dosta uzdržana - 'Molim vas pripremite mi vi, ja ne bih na platformu ako ne moram, šta ako kliknem nešto pogrešno'... Mi smo prepoznali potencijal jer je faktoring mogao dosta da pomogne njenom biznisu i odlučili smo da sprovedemo neki vid mentorstva s njom. Ona sada sa dosta više samopouzdanja prilazi svemu i zaista je podigla svoje poslovanje, smanjenje njenih godišnjih obaveza sa pedesetak miliona na oko 30 je jako značajno, to je mali biznis", ispričala je Mladenović.

Depositphotos
 

Peterhof Faktoring je inače razvio digitalnu platformu kojom obezbeđuje likvidnost za SME koji rade sa supermarketima, kako bi ubrzao njihov rast.

"Naša digitalna platforma za faktoring dizajnirana je kao 'supply chain' (lanac snabdevanja, prim. aut.) faktoring platforma i kao prva takva na našem tržištu obezbeđuje finansiranje na stotine malih dobavljača. Platforma, a i faktoring kao proizvod, prilagođeni su ženskim biznisima, biznisima koji su posebno ranjivi i koji nemaju čvrst kolateral da obezbede finansiranje u banci ili nekoj drugoj instituciji", pojasnila je Mladenović.

Tihi faktoring - možda jednog dana i u Srbiji

Razvijenija tržišta ne prednjače samo po obimu posla u sektoru faktoringa već i u regulativi. Suosnivač i softverski inženjer pomenutog Finspota Jovan Milovanović u tom smislu ističe jednu praksu po kojoj se srpski zakon razlikuje od onih sa Zapada, a to je takozvani tihi faktoring (engl. silent factoring).

"Ova vrsta faktoringa omogućava da se odradi finansiranje na osnovu fakture bez da se o tome obaveštava kupac. Između ostalog, jedan od razloga zašto se faktoring kod nas ne koristi u većoj meri jeste zato što o tome moraju da znaju i dobavljač i kupac, a neki kupci su protiv toga. Da ne bi došlo do narušavanja odnosa između dve strane zbog toga, u dosta zemalja je rešenje tihi faktoring, a kod nas takav nije zakonski validan", kaže Milovanović.

Odobravanje kredita bez gomile papirologije

Sem u integrisanom finansiranju, bližu budućnost finteka vidi i u onome što se na engleskom zove "cash flow underwriting", a u prevodu znači finansiranje nekoga na osnovu njegovih tokova novca, to jest uvida u poslovanje u realnom vremenu, umesto da se klijentu traži čitav paket dokumentacije.

U ovom domenu operiše Between, čiji je Milovanović suosnivač i izvršni direktor. Firma nudi softverski alat za analizu izvoda iz banaka, to jest pomaže finansijskim institucijama da analiziraju ove izvode za određene SME i ocene njihovu kreditnu sposobnost na osnovu tokova novca. Samo u proteklih nekoliko meseci, sedam miliona dolara je plasirano korišćenjem ovog alata.

Depositphotos
 

"Krenuli smo od toga šta su najniži gradivni elementi finansijskog ponašanja jednog SME i došli smo do individualnih transakcija. Videli smo da se one ukazuju kako na neko loše dešavanje, tako i na dobar period poslovanja neke firme. Bez podrške USAID-a sigurno ne bismo mogli da nađemo data provajdera za to. Pričamo o saradnji gde prosečan SME u toj bazi podataka generiše preko 1.000 transakcija mesečno. Zamislite firmu koja postoji šest meseci - vi hoćete da je analizirate, nemate ništa da uzmete od bilansa koji izlaze na godinu dana, a za šest meseci imate 6.000 data pointa - pa tu bi trebalo da nešto ipak može da se vidi", rekao je suosnivač Finspota i Betweena.

Banke su, prema njegovoj proceni, sada dosta otvorenije u prihvatanju ovakvih alata nego što je to bio slučaj do pre par godina. Betweenovo rešenje obećava da može da se integriše u bilo koji banku na svetu, kao i da može da podigne i za do 10 odsto ukupan portfolio zajmova banke prema SME klijentima. Neko bi rekao da ovo zvuči ambiciozno za projekat koji dolazi iz Srbije, ali Milovanović baš u tome vidi prednost.

"Zašto je u ovom slučaju dobro da se krene odavde, za razliku od nekih drugih preduzetničkih poduhvata? Naša struktura transakcija je takva da nam već kategoriše transakcije, što je prednost u odnosu na druge zemlje. Mi već znamo šta koja transakcija znači po strukturi Narodne banke Srbiji. Tu prednost koju imamo ovde treba pametno iskoristiti za druge zemlje i upotrebiti model koji se pravi ovde da se prilagodi za inostrana tržišta."

Sve vesti iz rubrike Biznis

Koliko košta da imate reč 'Srbija' u nazivu firme - luksuz ili obaveza
Kompanije

Koliko košta da imate reč 'Srbija' u nazivu firme - luksuz ili obaveza

Kako se navodi u Zakonu o privrednim društvima – koje reguliše dodavanje reči 'Srbija' u nazivu firmi – društvo može da uz poslovno ime "upotrebljava grb, zastavu, amblem, oznaku ili drugi simbol Republike Srbije ili strane države, domaće teritorijalne jedinice i autonomne pokrajine, međunarodne organizacije".

14.05.2025

Autor: Anika Bečki

Biznis

sve vesti iz rubrike Biznis

Registrujte se da biste nastavili sa čitanjem. Registrujte se

Nastavite sa čitanjem odabirom jedne od opcija ispod

BESPLATNI NALOG

Pročitajte ovaj i još 1 članak (ne odnosi se na PREMIUM članke)

Besplatan newsletter

Registrujte se

Pretplata

Neograničen pristup premium sadržaju na svih 5 portala

Neograničen pristup TV & video sadržaju

Ekskluzivne priče i analize iz Businessweek Adria

Istraži ponude

Aktivirajte još 1 besplatan članak i nastavite sa čitanjem.

Otključajte sada

Iskoristili ste 1 besplatni članak

Cenimo vaš interes za pouzdane informacije. Aktivirajte još 1 besplatan članak i nastavite sa čitanjem.

Otključajte sada

Iskoristite ekskluzivnu ponudu danas! Čitajte neograničeno za 1 € nedeljno.

Dobijte neograničen pristup danas

Nastavi

Iskoristite ekskluzivnu ponudu danas! Čitajte neograničeno za 1 € nedeljno.

Istraži ponude

Vaši rivali već znaju ovo. Hoćete li ostati u mraku?

Pridružite se sada za samo 11€ mesečno. Otkažite bilo kada.

Istraži ponude