Nakon decenije ubrzanog rasta, naredne godine očekuje se usporavanje širenja globalne obnovljive energije zbog problema u lancu snabdevanja.
Prognoza Međunarodne energetske agencije (IEA) naglašava dalekosežan uticaj sve veće cene sirovina. Evropska unija potencira hitno uvođenje čiste energije, dok traje trka u diverzifikaciji izvora goriva nakon ruske invazije na Ukrajinu.
"Smanjivanje birokratije, ubrzavanje izdavanja dozvola i pružanje dobrih podsticaja za bržu primenu obnovljivih izvora energije neke su od najvažnijih radnji koje vlade mogu preduzeti kako bi se pozabavile današnjom energetskom sigurnošću i izazovima na tržištu", rekao je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol u saopštenju.
Prema IEA-i, planira se dodavanje ukupno 319 gigavata obnovljivih kapaciteta ove godine i 317 gigavata 2023. godine. To nije veliko smanjenje, ali bi to bilo prvo usporavanje, bar u poslednjih desetak godina.
Agencija procenjuje da je trošak instaliranja novog solarnog sistema ili novog vetroparka na kopnu narastao za 15 do 25 odsto, u poređenju sa 2020. Rastući troškovi prevoza glavni su razloz za povećanje cena energije koja se dobija iz vetra, dok su povećanja troškova solarne energije ravnomerno podeljeni između rastućih cena prevoza i materijala.
Novi kapacitet iz 2022. i 2023. godine još uvek ima potencijal da znatno smanji zavisnost evropskog energetskog sektora od ruskog gasa, navodi se u saopštenju.