Evropska centralna banka (ECB) zagovara oštriji pristup prema prodavnicama koje odbijaju da prihvate gotovinu. Cilj centralne banke je da novčanice i kovani novac ostanu pouzdana sredstva plaćanja.
Zvaničnici Evropske komisije (EK) predložili su da se to pitanje pomno prati i da se deluje ukoliko praksa neprihvatanja gotovine postane previše raširena, ali ECB smatra da bi najbolje bilo jasno reći da trgovci i pružaoci usluga ne smeju da isključe gotovinu kao oblik plaćanja.
"Širenje takve prakse ozbiljno bi narušilo zakonsku ulogu novčanica i kovanog novca. Nova bi odredba trebalo da bude uključena u predloženu regulativu kako bi jasno naznačilo da je jednostrano odbacivanje upotrebe gotovine zabranjeno", ističe se u zvaničnom stavu ECB.
Opširnije
Kraj podizanja stopa ECB na vidiku, a evro se ne oseća najbolje
Hedž-fondovi od početka godine nisu sa više pesimizma gledali na evro, a analitičari redom revidiraju naniže svoje projekcije za kraj godine.
15.09.2023
EU blokirala 200 milijardi evra ruske centralne banke
EU je blokirala sredstva ruske centralne banke vredna više od 200 milijardi evra od početka rata.
25.05.2023
Devizne rezerve NBS postigle nov rekord
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije na kraju avgusta iznosile su 23,6 milijarde evra, saopštila je centralna banka.
12.09.2023
Amazon među firmama koje razvijaju prototip digitalnog evra za ECB
Španska CaixaBank, francuska Worldline SA, italijanski Nexi S.p.A. i EPI takođe izabrani.
18.09.2022
Neke od centralnih banaka u evrozoni izrazile su zabrinutost u vezi s tim pitanjem. Tako je, na primer, holandska centralna banka upozorila da je nivo prihvatanja gotovine na nekim mestima, uključujući bioskope, parkinge i apoteke, prenizak.
Podaci ECB za period 2019 - 2022. godine pokazuju da je prihvatanje gotovine u padu u većini članica evrozone, najviše u Letoniji i Finskoj.
Predlog regulative ima za cilj da očuva upotrebu gotovine uz uvođenje digitalnog evra, na čemu ECB trenutno radi. Ideja o digitalnom evru izazvala je sumnje da je njegova svrha da zameni novčanice i kovanice, što evropski zvaničnici odlučno odbacuju.
Kako objašnjava EK, digitalni evro bio bi digitalna valuta koju izdaje ECB dostupna široj populaciji. Ona bi imala istu ulogu koju ima gotovina, samo u digitalnom obliku. Iza svakog digitalnog evra koji koriste potrošači stajao bi ECB, a građanima i poslovnim subjektima bio bi distribuiran preko banaka i drugih pružalaca usluga plaćanja.
"Za razliku od kriptovaluta, ECB bi garantovao da je digitalni evro siguran, da održava stabilnu vrednost i da može biti zamenjen za gotovinu u jednakoj vrednosti. Suprotno tome, kripto-imovina značajno varira u vrednosti i njihova zamena u gotovinu u evrima ili novac komercijalnih banaka ne može biti garantovana", navodi EK.