Wall Street očekuje da će krah kriptovalute postati još gori.
Verovatnije je da će token pasti na 10.000 dolara, smanjujući se otprilike napola, nego da će se vratiti na 30.000 dolara, smatra 60 odsto od ukupno 950 investitora koji su odgovorili na najnoviju anketu MLIV Pulse. Četrdeset odsto predviđa drugačiji put za digitalnu valutu. Bitcoin je u ponedeljak ujutro u Londonu pao za 2,8 odsto, na 20.390 dolara.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
20.121,59 EUR
-1.331,56 -6,21%
cena na otvaranju
20.556,07
prethodna cena na zatvaranju
21.453,15
ovogodišnja zarada
-50,4572%
dnevni raspon
20.084,22 - 20.794,81
raspon u 52 nedelje
17.802,47 - 59.612,94
Negativno predviđanje pokazuje koliko su investitori postali pesimistični. Kripto-industriju potresli su problematični zajmodavci, kolaps valuta i kraj politike lakog novca tokom pandemije koja je podstakla špekulativno ludilo na finansijskim tržištima.
Oko dva biliona dolara je nestalo iz tržišne vrednosti kriptovaluta od kraja prošle godine, prema podacima koje je prikupio CoinGecko.
Maloprodajni investitori su se više bojali kriptovaluta nego njihovih institucionalizovanih rivala, pri čemu je skoro četvrtina proglasila klasu imovine smećem. Profesionalni investitori su bili otvoreniji prema digitalnoj imovini.
Sve u svemu, ovaj sektor ostaje polarizovan: dok je oko 28 odsto ukupnog broja ispitanika izrazilo snažno uverenje da su kriptovalute budućnost finansija, 20 odsto ih je ocenilo kao bezvredne.
Bitcoin je već izgubio više od dve trećine vrednosti otkako je dostigao skoro 69.000 dolara u novembru. Nije trgovao niže od 10.000 dolara od septembra 2020.
"Vrlo je lako uplašiti se sada, ne samo zbog kripta, već i zbog generalnog stanja u svetu", rekao je Jared Madfes, partner u Tribe Capital, firmi rizičnog kapitala. On je rekao da očekivanja o daljem padu bitcoina odražavaju inherentni strah ljudi na tržištu.
Slom kriptovaluta će verovatno dovesti do daljeg pritiska na vlade da pojačaju propise u industriji. Većina ispitanika regulaciju smatra pozitivnom, jer bi mogla da poveća poverenje i dovede do šireg prihvatanja među institucionalnim i malim investitorima.
Vladinu intervenciju će verovatno pozdraviti i potrošači koji su pogođeni kolapsom takozvanog stabilnog novca TerraUSD i problematični posrednici kao što su Celsius Netvork i broker Voiager Digital Ltd.
Centralne banke takođe razmatraju razvoj sopstvenih digitalnih valuta za upotrebu u digitalnim plaćanjima.
Ipak, ne očekuje se da će nedavni pad cena – niti potencijalni izazov centralnih banaka – znatno uzdrmati industriju svrgavanjem dva dominantna tokena, bitcoina i ethera. Većina ispitanika predviđa da će jedna od ta dva ostati pokretačka snaga za pet godina, iako znatan deo misli da će digitalne valute centralne banke preuzeti ključnu ulogu.
"Bitcoin i dalje pokreće velike delove kriptoverze, dok ethereum gubi prednost", rekao je Ed Moya, viši tržišni analitičar u Oanda Corp, brokeru na stranim valutama.
Postojao je širi konsenzus o jednom uglu tržišta: nezamenljivi tokeni. NFT su postali poznati kada su privukli u milione dolara za slike majmuna tokom vrhunca kripto-buma. Međutim, ogromna većina ispitanih smatra da su to samo umetnički projekti ili statusni simboli, a samo devet odsto ih vidi kao priliku za investiranje.
Štaviše, onima koji traže sledeću priliku za investiranje, dobro bi bilo da potraže negde drugde, pošto špekulativne manije retko pogađaju istu klasu imovine dva puta. Na kraju krajeva, većina ispitanika očekuje da sledeći veliki skok bude u potpunosti nepovezan sa kriptovalutama, pri čemu se smatra da NFT, sledeća generacija interneta poznata kao veb3 i drugi projekti u obasti blokčejna imaju male šanse da izazovu sledeću ludnicu.
"Sledeći finansijski polet je uvek nešto drugačiji od poslednjeg, tako da je većina apsolutno u pravu u vezi sa ovim", rekao je Matt Maley, glavni tržišni strateg u Miller Tabak + Co.
Za više analiza tržišta, pogledajte MLIV blog. Za prethodna istraživanja pogledajte NI MLIVPULSE.
--Uz pomoć Emily Graffeo, Eddie van der Walt, Sungwoo Park, Philip Lagerkranser i Heather Burke.