Tether, digitalni novčić koji podupire veći deo svetskog ekosistema kriptovaluta, doživeo je pad tržišne kapitalizacije prvi put u devet meseci, usred sve veće rekonstrukcije sektora stabilnih kriptovaluta (takozvanih stejblkoina).
Tržišna kapitalizacija Tetherovog novčića USDT pala je za 1,2 odsto na 82,9 milijardi dolara u avgustu, prema istraživačkog platformi CCData. To je i dalje tri puta više od njegovog najbližeg konkurenta. Stejblkoini su kripto-novčići koji su obično vezani za imovinu kao što je dolar, u razmeri jedan naprema jedan, a uglavnom se koriste u trgovanju i premeštanju digitalne imovine s jedne na drugu berzu.
Ukupna veličina sektora stabilnih kriptovaluta smanjila se 17. uzastopni mesec - pala je za 0,4 odsto na oko 125 milijardi dolara, saopštio je CCData. Obim trgovine je ove godine opao na tržištu digitalne imovine (za koje se procenjuje da vredi bilion dolara), uz rastuće kamatne stope, regulatore koji vrše veću kontrolu i opadanje interesovanja investitora. Tether ostaje najtrgovanija kriptovaluta na svetu.
Opširnije
Ako su stabilne kriptovalute - stabilne, zašto su regulatori napeti
Stejblkoini su ključni za funkcionisanje kripto-tržišta, sa oko 136 milijardi dolara u opticaju, koliko su beležili sredinom meseca.
26.02.2023
Tether saopštio da je profit u drugom kvartalu bio 850 miliona dolara
Tether Holdings Ltd. je operater najvrednije stabilne kriptovalute.
01.08.2023
Tetherov rast prkosi usporavanju trgovanja
Sposobnost tethera da poveća svoju tržišnu kapitalizaciju, dok obim kripto-trgovanja ostaje slabašan.
23.05.2023
"Ovaj tekući pad odražava ne samo nizak obim trgovanja na centralizovanim berzama, već i smanjenu aktivnost u prostoru DeFi-ja (decentralizovane financije, prim. prev.)", rekao je Jacob Joseph, istraživački analitičar u CCDati.
Predstavnik Tethera, koji je registrovan na Britanskim Devičanskim Ostrvima, nije odgovorio na zahtev za komentar.
Promena tržišne dinamike dovela je do naglašenih pomeranja u pogledu stabilnih kriptovaluta. Stejblkoin BUSD, iza kog stoji kripto-berza Binance, polako se povlači iz upotrebe, nakon mera američke regulative. U međuvremenu, najveći konkurent tethera, Circleov novčić USDC, izgubio je oko polovinu svog tržišnog udela u protekloj godini, usled previranja u Silicon Valley Banku (SVB), koji je držao rezerve za tu firmu sa sedištem u Bostonu. USDC je neznatno promenjen u avgustu, držeći nivo od oko 26 milijardi dolara.
U međuvremenu, nedavno predstavljen stejblkoin First Digital Groupa - FDUSD dobija na snazi, delimično zahvaljujući podsticajima koji se nude korisnicima na Binanceu, dok nastoji da ubrza prelazak sa BUSD-ja. Protiv Binancea su u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) tužbu podigle i Komisija za hartije od vrednosti i Komisija za trgovinu robnim fjučersima.
Čak i sa nedavnim previranjima u kripto-industriji, postoje znaci da je sektor stejblkoina možda dostigao dno, rekao je Joseph. Ukupna tržišna kapitalizacija je 19. avgusta dostigla najniži nivo od 123 milijarde dolara, ali je od tada porasla.
"Iako je još rano da se kaže da li je tržišna kapitalizacija stabilnih kriptovaluta konačno dosegla dno, postoje ohrabrujući znaci koji nagoveštavaju određeni priliv kapitala", kazao je Joseph.
Rast krajem avgusta prati neka pozitivna kretanja u sektoru. PayPal Holdings Inc. je objavio da uvodi svoj novi stejblkoin 7. avgusta. Sudska presuda koja je stigla istog meseca se činila kao znak otvaranja puta Grayscaleu da pretvori svoj Bitcoin Trust u fond kojim se trguje na berzi, podržan fizičkim bitcoinom. A ukupna upotreba stabilnih kriptovaluta na različitim blokčejnovima ukazuje na to da je njihova upotreba ostala "relativno stabilna", rekao je James Seyffart, analitičar Bloomberg Intelligencea.