Luksuzni brend Hermès International dobio je tužbu protiv digitalnog umetnika koji stoji iza nezamenljivih tokena (NFT-jeva) MetaBirkin, nakon što je uverio saveznu porotu na Menhetnu da je prodaja NFT-jeva Masona Rothschilda prekršila Hermèsova prava na zaštitni znak "Birkin".
Porota od devet članova presudila je u korist Hermèsa kojem je dodelila 133.000 dolara ukupne odštete. Otkrili su i da Rothschildove NFT-jeve ne štiti Prvi amandman.
Ovo je bilo prvo suđenje u istoriji na kojem se objasnilo kako se NFT-jevi, digitalna imovina čija je popularnost u poslednje dve godine eksplodirala, zapravo moraju posmatrati kroz objektiv zakona o intelektualnom vlasništvu.
Opširnije
NFT-jevi sa majmunima koji se dosađuju doneli profit od 700 odsto
Bivši trgovci obveznicama u Barclays Plc, Ovie Faruq i Mike Anderson prodali su kultnu kolekciju digitalne umetnosti.
24.02.2023
Kripto i fudbal ne idu zajedno - sada imamo i dokaz za to
Uz svoje ogromne tekuće troškove, uključujući zarade igrača, fudbalski klubovi uvek traže nove izvore prihoda.
15.01.2023
NFT - od plavog okeana do izduvanog balona
Jagma za NFT-jevima koji su se kupovali za stotine hiljada, pa i milione dolara, teško da će se ponoviti, makar ne uskoro.
19.09.2022
Rothschildov gubitak mogao bi biti upozorenje za digitalne umetnike koji u svojim projektima žele da koriste zaštitne znakove, rekao je Alfred Steiner, advokat za intelektualno vlasništvo i umetnik.
"Umetničku poruku u Masonovom radu verovatno je bilo teže razaznati jer je bila suptilna", rekao je. "Možda se izgubila među porotnicima ili u očima javnosti."
Emily Poler, njujorški advokat specijalizovan za tehnologiju i intelektualno vlasništvo, napomenula je da se slučaj odnosi na konkretne činjenice i da "još ima prostora da umetnička dela budu zaštićena Prvim amandmanom".
Pravni stručnjaci pomno su pratili slučaj, koji bi mogao da utiče na nerešene i buduće slučajeve NFT-jeva koji često pomućuju liniju između umetnosti i potrošačkih proizvoda. Presuda dolazi u trenutku kada brojne modne marke, od Balenciage do Nikea, objavljuju planove za širenje na NFT-jeve i metaverzum.
NFT-jevi MetaBirkin, njih 100, povezani su s digitalnim slikama koje prikazuju Hermèsovu legendarnu luksuznu torbicu Birkin, ali prekrivenu šarenim, karikaturalnim krznom umesto kožom. Rothschild je stvorio i prodao NFT-jeve krajem 2021. godine, posle opsežne marketinške kampanje na društvenim mrežama i njegovoj veb-stranici.
Porota je utvrdila da su NFT-jevi sličniji potrošačkim proizvodima koji podležu strogim zakonima o zaštitnim znakovima koji robne marke štite od imitatora i onih koji žele da zarade na njihovoj dobroj volji.
"To što se dogodilo je pogrešno", rekao je Rothschild. "To što se dogodilo danas nastaviće da se događa ako se ne nastavimo boriti. Ovo je daleko od kraja."
Hermès nije odmah odgovorio na zahteve za komentar.
Umetnički eksperiment
Tokom suđenja, Rothschild je tvrdio da su njegovi NFT-jevi umetnička dela zaštićena Prvim amandmanom i da se ne razlikuju od poznatih Campbellovih konzervi za supu Andyja Warhola. Njegovi advokati okarakterisali su projekt kao "umetnički eksperiment" koji je ispitivao kako društvo pridaje važnost statusnim simbolima.
Cene stvarnih torbi "birkin" kreću se od 12.000 do čak 200.000 dolara. Rothschild je prvo prodao NFT-jeve za oko 450 dolara po komadu, ali je njihova vrednost pri preprodaji skočila na desetine hiljada dolara.
Stručnjak za blokčejn je tokom suđenja svedočio o tome da je Rothschild prihodovao 55,2 ethereuma, koji sada vrede oko 87.000 dolara.
"Savršeno je legalno da umetnici zarađuju od svoje umetnosti", rekao je Rothschildov advokat Rhett Millsaps tokom uvodnih reči. "Prava na zaštitni znak određena su Prvim amandmanom."
Rothschildov apel za umetničkom slobodom sprečen je u poslednjem trenutku. Prvog dana suđenja američki okružni sudija Jed Saul Rakoff presudio je da ključni veštak koji podržava Rothschilda, slavni njujorški umetnički kritičar Blake Gopnik, ne može da svedoči pred porotom.
Gopnik, koji je napisao biografiju Warhol iz 2020, mogao je da uspostavi vezu između MetaBirkina i Warholove umetnosti. U izjavi pre suđenja, Gopnik je tvrdio da su MetaBirkini bili u duhu "poslovne umetnosti" (engl. Business Art), koncepta koji je uveo Warhol.
Rothschild je kritikovao "luksuznu modnu kuću vrednu više milijardi dolara" zbog tvrdnji da im je stalo do umetnika, ali je zatim tvrdio da "imaju pravo da biraju šta umetnost JESTE i ko JESTE umetnik".
Uz to, sukobili su se i oko pouzdanosti ankete koju je sproveo jedan od Hermèsovih veštaka, koji je utvrdio neto stopu zbunjenosti od 18,7 odsto među potencijalnim kupcima NFT-jeva. Rothschildov veštak je tvrdio da je anketa pogrešno klasifikovala ispitanike kao zbunjene kada oni to nisu bili, čime je neto stopa zbunjenosti smanjena na 9,3 odsto.
Rudnik zlata
Hermès je podneo tužbu prošlog januara nakon što su u kompaniji primetili da su neki mediji netačno identifikovali MetaBirkin kao projekat koji podržava Hermès.
Iako firma još ne prodaje NFT-jeve, razvijala je planove za to, a MetaBirkin je naštetio njenoj sposobnosti da uđe u taj prostor, tvrdi Hermès. "Ako želimo da unesemo svoju torbu u ovaj virtuelni svet, uvek će postojati referenca na MetaBirkine", rekao je Hermèsov glavni savetnik Nicolas Martin poroti tokom svedočenja.
Hermèsovi advokati su ukazali na destine stranica tekstualnih poruka za koje su tvrdili da pokazuju kako Rothschild želi da stvori istu ekskluzivnost i potražnju za slavnom torbom. Koristio je izraze poput pumpanja (cena, prim. prev.) i navlačenja, te od uticajnih investitora tražio finansijsku podršku.
"Sedimo na rudniku zlata", naveo je Rothschild u jednoj poruci.
Rothschildovi advokati, sastavljeni od grupe stručnjaka za pravo intelektualnog vlasništva u kompaniji Lex Lumina PLLC, ukazali su na Rogersov pravni test, star decenijama. Prvi put definisan u slučaju Rogers protiv Grimaldija iz 1989. godine, standard umetnicima dopušta upotrebu zaštitnog znaka bez dopuštenja sve dok zadovoljava minimalni nivo umetničke relevantnosti i ne dovodi potrošače u zabludu.
"Hermès nije doskočio ni blizu visokoj lestvici Prvog amandmana", rekao je Millsaps tokom završne reči.
Rothschild je tražio da se slučaj odbaci kao neutemeljen na račun Rogersovog testa. Sudija Rakoff je u martu 2022. presudio da je - iako veruje da je test primenljiv - potrebno više dokaza za procenu.
Tokom završnih reči, Rothschildov advokat Jonathan Harris iz Harris St. Laurent & Wechslera rekao je da Hermès neprikladno napada malog, nezavisnog umetnika sa skromnim počecima karijere.
"Napravio je od sebe umetnika", rekao je Harris o Rothschildu. "Nikad mu ništa nije dato."
Da kontaktirate sa autorima ove priče: Isaiah Poritz u Vašingtonu na iporitz@bloombergindustry.com i Hadriana Lowenkron u Njujorku na hlowenkron@bloomberg.net
Da kontaktirate sa urednicima odgovornim za ovu priču: Jay-Anne B. Casuga na jcasuga@bloomberglaw.com; Adam M. Taylor na ataylor@bloombergindustry.com