Prošlu godinu zaključili smo dužim periodom pesimizma i negativne tendencije u trgovanju kriptovalutama. Svedočili smo propasti brojnih kripto-firmi, a hakeri su u svojim napadima ukrali tri milijarde dolara, prvenstveno u decentralizovanom finansijskom sistemu (DeFi).
Iako su kriptovalute i blokčejn tehnologija na samim počecima i postoje mnogi skeptici koji nisu u potpunosti shvatili prednosti ove tehnologije, drugi tu povlače paralelu s razvitkom interneta i početkom dot-com ere.
Međutim, s ulaskom velikog kapitala, brojnih institucija i većeg broja običnih ljudi, pojavile su se i zlonamerne aktivnosti poput povećanog broja hakerskih napada, prevara i lažnog predstavljanja.
Opširnije
Kwon preko švajcarske banke iskoristio 10.000 bitcoina, kaže SEC
Kripto-begunac Do Kwon i njegova firma su prebacili više od 10.000 bitcoina u takozvani hladni novčanik.
17.02.2023
Šta je kripto-zalaganje, od kog se regulatorima diže kosa na glavi
Američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) želi da se kripto-operateri regulišu.
13.02.2023
Šef SEC-a: Kripto-firme često mešaju sredstva klijenata sa sopstvenim
Prema rečima Garyja Genslera, kripto-kompanije ne čuvaju pravilno imovinu svojih klijenata.
13.02.2023
Robinhood planira otkup spornih akcija Sama Bankman-Frieda
Robinhood Markets Inc. želi da otkupi akcije koje je prethodno kontrolisao Sam Bankman-Fried.
09.02.2023
Donosimo listu najvećih hakerskih prevara i napada u 2022. godini, poređanih prema veličini plena.
Ronin: 625 miliona dolara
Najveća pljačka u prošloj godini dogodila se na mreži Ronin. Ukradeni su ethereumi i stabilna kriptovaluta USD coin (USDC) u vrednosti od 625 miliona dolara. Tačnije, pokradeno je 173.600 ethereuma i nešto više od 25 miliona USDC-ova.
Ronin je direktno povezan s Axie Infinityjem, video-igrom koja prihvata razmenu nezamenljivih tokena. Ova hakerska aktivnost je na prvu loptu prošla nezapaženo, a otkrivena je tek kada korisnici nisu mogli da podignu sredstva s mreže. Posle sprovedene istrage, ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država povezalo je hakerski napad sa grupom Lazarus, iza koje stoji Severna Koreja.
Wormhole: 325 miliona dolara
Drugi najveći hakerski kripto-napad dogodio se drugog februara na mreži Wormhole. Sistem pruža uslugu poznatu kao most (engl. bridge) između blokčejnova, koja omogućava deponovanje jedne vrste kriptovalute kako bi se stvorila imovina u drugoj kriptovaluti. To osobi ili entitetu s udelima u jednoj kriptovaluti omogućava da trguje i kupuje pomoću druge.
I dalje nepoznati haker iskoristio je ranjivost Wormholea.
Prema naknadno sprovedenoj analizi Chainalysisa, ispostavilo se da je haker uspeo da pronađe grešku u mrežnom kodu i tako stvori 120.000 zamotanih ethereuma (engl. wrapped ehtereum - wETH), što je ekvivalent Ethereumovog novčića na Solaninom blokčejnu. Protivvrednost, u tom trenutku, iznosila je 325 miliona dolara.
Nomad: 190 miliona dolara
Događaj koji se zbio prvog avgusta prošle godine tiče se greške na Nomadovom kodu. Haker je uspeo da prevari protokol tako što je poslao pohranjene novčiće bez potvrde, odnosno odgovarajućeg odobrenja. Naizgled se taj hakerski napad činio kompleksnim, što zapravo nije bio.
Nakon što su mnogi imitatori otkrili o čemu je reč, pridružili su se pljački. Na kraju je Nomad, posle povrata sredstava od strane korisnika, uspeo da nadoknadi tek deo ukradenog, oko 20 miliona dolara.
Beanstalk Farms: 182 miliona dolara
U proleće 2022 hakeri su napali Beanstalk Farms, kripto-projekat zasnovan na stabilnoj valuti na Ethereumu. Sve je otkriveno kada je analitička kompanija koja istražuje blokčejn PeckShield upozorila platformu za decentralizovane finansije na Etherscanu da vide neke sumnjive transakcione aktivnosti. Anonimnim počiniocima je čak ponuđeno da otkriju svoj identitet, uz mogućnost zadržavanja 10 odsto sredstava.
Wintermute: 160 miliona dolara
Hakerski napad koji se dogodio u jesen 2022. godine oštetio je korporaciju Wintermute za 160 miliona dolara. Osnivač i izvršni direktor Evgeny Gaevoya objavio je da je hakerski napad pogodio decentralizovane operacije, dok su centralizovani sistemi ostali sačuvani.
"Napad je verovatno potekao od usluge Profanity koju je Wintermute koristio, a koja generiše adrese za račune digitalne imovine koje u sebi sadrže 30 znakova različitih slova i brojeva", izjavio je Gaevoy.
Ti računi su bili deo Wintermuteovog DeFi poslovanja kojim se brzo trguje na decentralizovanim berzama, kao što su Uniswap i SushiSwap. Hakeri su uspeli da generišu lozinke i pristupe određenim adresama.
Mango Markets: 112 miliona dolara
Mango Markets, platforma za DeFi trgovanje na Solaninom blokčejnu hakovana je u oktobru 2022. Oštećeni su za 112 miliona dolara. Prema podacima OtterSeca koji pruža sigurnosne revizije, hakeri su manipulisali cenom izvornog novčića Mango (MNGO).
Mango Markets ponudio je hakerima dogovor - daće im 47 miliona dolara i neće podići prijavu ako im vrate 67 miliona dolara ukradenih novčića.
Osnivač Mango Labsa Daffy Durairaj pokušao je da smiri zajednicu svojom objavom na Twitteru.