Vrednost akcija u Aziji porasla je u utorak usled skoka deonica jednog broja tehnoloških firmi i dok su investitori procenjivali uspešnost Kine u suzbijanju virusa kovid 19.
Jedan od azijskih indeksa deonica zabeležio je rast treći dan zaredom - to je najduži niz rasta od sredine marta. Američki i evropski fjučersi su se oporavili nakon pada na Wall Streetu.
Cene deonica kineskih tehnoloških kompanija trgovale su sa dobicima kao rezultat optimizma investitora koji veruju da bi Peking mogao ublažiti restrikcije koje traju već godinu dana nakon sastanka regulatora i divova u kineskom tehnološkom sektoru.
U međuvremenu, u Šangaju nije zabeležen nijedan slučaj virusa kovid 19 tri dana, što je rezultat koji bi mogao navesti zvaničnike da počnu sa ublažavanjem tamošnjeg kaznenog zatvaranja. Pojava virusa u drugim delovima Kine pokazala su koliko je teško rešiti se varijante omikron.
Predviđanja lošijih svetskih ekonomskih trendova usled visokih troškova hrane i goriva i pooštravanja monetarnih politika nastavljaju da oblikuju raspoloženje. Nafta je skočila na oko 114 dolara po barelu, a indeks poljoprivrednih cena je rekordno visok.
Prinosi na američke državne obveznice su porasli, a vrednost dolara je pala. Kriptovalute su prebrodile najnoviju turbulenciju stablecoina (engl. stablecoin - stabilni novčić), što je učinilo da bitcoin trguje blizu 30.000 dolara.
Američki podaci su u ponedeljak pokazali da je proizvodna aktivnost u državi Njujork neočekivano smanjena u maju po drugi put u tri meseca. To je usledilo nakon objave kineskih podataka koji su otkrili sunovrat ekonomske aktivnosti zbog restriktivnih mera radi suzbijanja kovida 19.
Ekonomski izveštaji izazvali su zabrinutost zbog pada aktivnosti svetske ekonomije, a uz to konstantni pritisci cena teraju Federalne rezerve i niz drugih centralnih banaka da pooštre monetarnu politiku.
"S obzirom na to da inflacija pokazuje malo znakova opuštanja, FED je pod pritiskom da ubrza tempo zaoštravanja ", rekla je u belešci Lisa Shalett, direktorka za ulaganja u Morgan Stanley Wealth Managementu. Uzevši u obzir uticaj ruskog rata u Ukrajini i kineske borbe protiv kovida 19, ova pozadina sugeriše da bi moglo doći do usporavanja rasta na svetskom nivou brže nego što se predviđalo.
Predsednik Feda Njujorka John Williams je u svojim komentarima pokušao da umanji značaj pogoršanja likvidnosti na finansijskim tržištima, rekavši da je to bilo moguće očekivati jer se investitori bore s neizvesnošću svetskih događaja i promene monetarne politike SAD-a. Govornici Feda, uključujući predsednika Jeromea Powella, trebalo bi govoriti kasnije u utorak.
Koju će štetu pretrpeti američka ekonomiji i svetska tržišta pre nego što Fed bude promenio smer i ponovo ublažio politiku? “Fed Put” je tema ovonedeljnog istraživanja MLIV Pulse. Kliknite ovde da anonimno učestvujete
Na šta obratiti pažnju ove nedelje:
Predsednik Feda Jerome Powell je među govornicima Feda u utorak
Rezervna banka Australije objavljuje zapisnik sa majskog sastanka o monetarnoj politici u maju. Utorak
Sastanak ministara finansija G7 i centralnih bankara. Sreda
Podaci o inflaciji u evrozoni i u UK. Sreda
Govori predsednik Feda Filadelfije Patrick Harker. Sreda
Najniža kamatna stopa na kredite u Kini. Petak
Neki od glavnih kretanja na tržištu:
Deonice
Fjučersi indeksa S&P 500 porasli su za 0,5 odsto u 7.06 ujutro u Londonu. S&P 500 je pao 0,4 odsto
Fjučersi Nasdaqa 100 porasli su za 0,7 odsto. Nasdaq 100 je pao 1,2 odsto
Japanski indeks Topix je bio 0,2 odsto veći
Australijski indeks S&P/ASX 200 porastao je 0,3 odsto
Južnokorejski indeks Kospi porastao je za 0,9 odsto
Hongkonški indeks Hang Seng dodao je 2,7 odsto
Kineski Shanghai Composite Index je porastao za 0,3 odsto
Fjučersi Euro Stoxx 50 porasli su 0,9 odsto
Valute
Bloomberg Dollar Spot Indeks je snižen za 0,2 odsto
Evro je bio na 1,0452 dolara, rastući 0,2 odsto
Japanski jen je bio na 129,31 za dolar, izgubivši 0,1 odsto
Juan na međunarodnom tržištu bio je na 6,7736 za dolar, rastući 0,4 odsto
Obveznice
Prinos na desetogodišnje američke državne obveznice porastao je za tri bazna poena na 2,91 odsto
Prinos australijskih 10-godišnjih obveznica porastao je za četiri bazna poena na 3,43 odsto
Sirovine
Nafta iz zapadnog Teksasa (engl. West Texas Intermediate) bila je na 114,07$ po barelu, padajući 0,1 odsto
Zlato je trgovalo na 1.829,12$ za uncu, rastući 0,3 odsto
-- Pisanju pomogli Stephen Kirkland i Vildana Hajric
© 2022 Bloomberg L.P.