Deonice na berzama u Sjedinjenim Američkim Državama pale su u ponedeljak, dok se investitori spremaju za neke od važnijih podataka koji će biti objavljeni kasnije ove nedelje.
U sredu će američka statistička agencija objaviti mesečni izveštaj o indeksu potrošačkih cena, dok će najnoviji podaci o indeksu cena za proizvođače izaći dan nakon toga.
Velike kompanije, poput JPMorgan, Morgan Stanley, Citigroup i Wells Fargo, ove nedelje će objaviti kvartalne finansijske izveštaje.
Skok dolara će biti velika prepreka za mnogo velikih kompanija u SAD u njihovim nastojanjima da uvećaju profit, što je još razlog zašto možemo očekivati lošije zarade, rekao je Michael Wilson, glavni strateg za akcije u SAD kompanije Morgan Stanley. Milijarder Leon Cooperman se slaže i kaže da se može očekivati negativan uticaj dolara na zarade kompanija.
Akcije tehnoloških kompanija, koje brže gube vrednost usled nepovoljnih prilika kao što su visoka stopa inflacije i posledična pooštravanja monetarne politike, u ponedeljak su padale brže od ostalih. Tako su i indeksi Nasdaq 100 i S&P 500, a naročito njegov tehnološki sektor, ubeležili veće gubitke od indeksa Dow Jones Industrial Average, koje uglavnom sačinjavaju kompanije čije su deonice otpornije na takva kretanja.
Dow Jones je na kraju trgovanja izgubio 0,52 odsto, dok su Nasdaq 100 i S&P 500 pali za 2,19 odsto i 1,15 odsto.
Nakon što je Elon Musk objavio da odustaje od namere da kompaniju Twitter u celosti otkupi od akcionara, deonice te kompanije su zabeležile pad od preko šest odsto na otvaranju, dok su na kraju trgovanja izgubile 11,4 odsto svoje vrednosti u odnosu na kraj trgovanja u petak. Deonice Muskove kompanije Tesla takođe su pale i kraj trgovanja dočekale 6,55 odsto u crvenom.
Cene nafte i akcije u Evropi su takođe slabije otpočele nedelju. Prinosi na državne obveznice su pali usled okretanja investitora ka sigurnijim ulaganjima. Pred kraj trgovanja, prinos na desetogodišnje državne hartije od vrednosti pao je za 9,5 baznih poena na 3,006 odsto.
--u saradnji sa Rita Nazareth