Cene akcija italijanskih banaka pale su u četvrtak, a ove deonice su imale najlošiji učinak od svih akcija na indeksu STOXX Europe 600 Banks. Pad je došao nakon što je premijerka Girogia Meloni rekla da se (bez obzira na promene regulative) i dalje očekuje da će ekstraporez na profite banaka doneti priliv od skoro tri milijarde evra.
Poruke koje je Meloni poslala u sredu "trebalo bi da preokrenu kretanja na tržištu akcija banaka, uz mogući dalji pad cene akcija", napisali su analitičari kompanije Mediobanca SpA u četvrtak.
Opširnije
Meloni kaže da ne juri za 'legitimnim' profitom banaka
Italijanska vlada nema nameru da oporezuje "legitimne profite" banaka, rekla je premijerka Giorgia Meloni.
30.08.2023
ECB će se pobuniti protiv italijanskog poreza za banke
ECB navodno nije bila obaveštena o planovima Italije.
18.08.2023
Đukić: Srbija bez ekstraporeza za banke, nemoguć i 'NIS scenario'
Srbija nema manevarskog prostora ni pregovaračku poziciju da uvede ekstraporez za banke.
21.08.2023
Tržište zgroženo potezom Italije, zanemeli u Intesi i Unicreditu
Indeks deonica banaka evrozone pao je 3,4 odsto, najviše od marta.
08.08.2023
Akcije BPER Banca SpA izgubile su 3,4 odsto svoje vrednosti, dok je Intesa Sanpaolo SpA nazadovala za 2,1 odsto na berzi u Milanu, što je čini najlošijom akcijom u odnosu na referentni indeks. Banco BPM SpA, Banca Monte dei Paschi di Siena SpA i UniCredit SpA su takođe zabeležile pad.
Italijanska vlada je najavila porez na nenadanu dobit koju su banke zaradile nakon što je optužila bankarski sektor da neopravdano sporo prenosi rast kamatnih stopa na depozite. Porez se primenjuje na 40 odsto vrednosti ekstraprofita banaka, koja se određuje u odnosu na referentnu vrednost iz 2021. godine. Dodatni namet neće premašiti 0,1 odsto aktive banke. Intesa i UniCredit, dva najveća zajmodavca u zemlji, suočavaju se sa najvećim troškovima od novog poreza.