Michael Wilson iz Morgan Stanleyja smatra da stres u bankarskom sistemu označava ono što će verovatno biti početak bolnog i opakog kraja takozvanog tržišta medveda američkih akcija.
"Uz podršku bankovnih depozita od strane Federalnih rezervi (Fed)/Federalne korporacije za osiguranje depozita (engl. Federal Deposit Insurance Corporation - FDIC), mnogi investitori u kapital pitaju se da li je ovo još jedan oblik kvantitativnog popuštanja i stoga se okreću većem riziku", naveo je strateg - koji je tačno predvideo rasprodaju akcija prošle godine i oporavak u oktobru - u belešci. "Mi tvrdimo da nije i da predstavlja početak kraja tržišta medveda, jer opadanje dostupnosti kredita istiskuje rast iz privrede."
Opširnije
Investitori veruju u evropske banke, akcije skočile
Evropske akcije, pa čak i one u bankarskom sektoru, zazelenele su se na kraju trgovanja u ponedeljak.
20.03.2023
Morgan Stanley: S&P 500 bi za koji mesec mogao da padne za 26 odsto
Skupe američke akcije znak su upozorenja da bi indeks S&P 500 mogao da padne za čak 26 odsto u prvoj polovini ove godine.
22.02.2023
S&P 500 će ostati neprivlačan sve dok se premija za tržišni rizik ne popne na čak 400 baznih poena sa trenutnog nivoa od 230, prema mišljenju Wilsona, koji je poznat po tome što je jedan od najotpornijih "medveda" na Wall Streetu.
"Poslednji deo tržišta medveda može biti opak i sa visokim stepenom korelacije", rekao je on. "Cene naglo padaju zbog skoka premije za tržišni rizik, što je veoma teško sprečiti ili odbraniti u nečijem portfoliju."
Kolaps Silicon Valley Banka i rasprodaja akcija Credit Suisse Group AG podstakli su zabrinutost u vezi sa zdravljem svetskog finansijskog sistema ovog meseca, uzburkavši tržišta. Fjučersi na američke akcije su opali u ponedeljak nakon što dogovor UBS Group AG da kupi Credit Suisse i potez centralnih banaka da povećaju likvidnost dolara nisu uspeli da smire zabrinutost investitora za zdravlje svetskog bankarskog sistema.
"Upravo se tako završavaju tržišta medveda - nepredviđeni katalizator koji je očigledan u retrospektivi primorava učesnike na tržištu da priznaju ono što im je sve vreme bilo ispred nosa", napisao je Wilson.
Trenutna previranja u bankarskom sistemu trebalo bi da navedu investitore da se fokusiraju na pogoršanje izgleda rasta usred restriktivnih uslova kreditiranja, smatra on. "Događaji protekle nedelje znače da se dostupnost kredita smanjuje za široki deo privrede, što može biti katalizator koji konačno ubeđuje učesnike na tržištu da su procene zarada previsoke", napisao je on, dodajući da se rizik od kreditne krize znatno povećao.
Strateg očekuje da analitičari umanje očekivanja kako se sezona izveštavanja približava, dok se kompanije takođe pripremaju da smanje svoje procene na primetan način, rekao je on.
Preporučuje odbrambeno pozicioniranje, u sektorima i akcijama sa niskim beta koeficijentom, istovremeno upozoravajući na stav da su akcije tehnoloških giganata imune na zabrinutost zbog rasta.
Wilson nije sam u predviđanju teškog vremena za tržišta. Stratezi JPMorgan Chase & Co. predvođeni Mislavom Matejkom naveli su da će se ispoljiti efekat obrnute krive prinosa, nagoveštavajući time recesiju. Prvo tromesečje će verovatno predstavljati vrhunac za akcije ove godine, napisao je on u belešci, dodajući da akcije neće dostići najniže vrednosti sve dok se Fed ne okrene ka smanjenju kamatnih stopa.
(Tekst dopunjen komentarima iz JPMorgana u poslednjem pasusu.)
- U pisanju teksta pomogli Michael Msika i Sagarika Jaisinghani.