Regionalna tržišta kapitala tržišta ne odskaču od svetskih trendova prema kojima indeksi fluktuiraju zbog neizvesnosti privrednog rasta uzrokovanog energetskom krizom, inflacijom i otežavajućim monetarnim politikama centralnih banaka. Te politike i opšta neizvesnost utiču na deonice, pa ulagači ne mogu da se opuštaju. Može li region, čak i u takvim okolnostima, iskoristiti prednosti svojih potencijala i udruženim snagama povećati vidljivost i osigurati napredak?
Analitičari se sa ključnim ljudima regionalnih berzi slažu sa značajem neiskorištenog potencijala saradnje kakva je inicijativa SEE Link koju su pre osam godina osnovale berze Bugarske, Severne Makedonije i Hrvatske, a koja sada ulazi u drugu fazu razvoja. Ta je platforma u suštini regionalna infrastruktura za trgovanje hartijama od vrednosti listiranim na uključenim tržištima, pa se stručnjaci slažu kako je sad pravo vreme za dodavanje nove vrednosti projektu. Kasnije su se osnivačima pridružile berze u Beogradu, Ljubljani, Banjaluci i Sarajevu.
Na korak do izazovne godine, redakcija Bloomberg Adrije iz Severne Makedonije je razgovarala sa ključnim ljudima zagrebačke, makedonske i bugarske berze s kojima su analizirali ključne prioritete regionalne saradnje, do sada ostvarene učinke i dalja očekivanja.
Osam godina po osnivanju, tri sagovornika su se složila kako projekat obećava jer stvara veze među tržištima.
Manyu Moravenov, glavni izvršni direktor Bugarske berze hartija od vrednosti (Българска фондова борса, BSE), kaže kako je taj projekat dizajnom bio fokusiran na sastav razvrstavanja (order routing system, ORS) u vreme kad su prilike za interakciju investitora među regionalnim berzama bile izrazito ograničene. To je, prema njegovom mišljenju, bilo ključno u pružanju okruženja za poboljšanje saradnje regionalnih ulagačkih posrednika, što je ulagačima proširilo mogućnosti.
"Veze stvorene u ovih osam godina, procesi međusobnih upoznavanja i upoznavanja tržišta koje smo bili započeli kao lideri tržišta nadilaze izvorno postavljene ciljeve. Sada te procese nameravamo da usmerimo ka ulagačima, odnosno ulagačima u regionu i šire. Moramo da priznamo kako ulagači uglavnom nisu u potpunosti iskoristili funkcionalnosti u vezi sa narudžbinama, dok su se druge mogućnosti koje je platforma nudila, poput spomenutog pristupa tržišnim podacima i analizama, pokazale korisnim karakteristikama", rekao je Moravenov.
Dodao je kako se raspravljalo o korišćenju SEE Linka kao baze podataka preko koje će se pristupati značajnim podacima, istraživanjima i analizama, čime će se s jedne strane ulagačima preobraziti u referentnu tačku, a s druge u priliku razvoja vidljivosti regiona i regionalnih tržišta kao više ili manje povezanog jedinstvenog ulagačkog odredišta.
Ivan Šteriev, generalni direktor Makedonske berze (Македонска берза, MSE), složio se kako su za mala tržišta jugoistočne Evrope saradnja i integracija ključne. U to vreme je, kaže, iako su transakcije vođene SEE Linkom bile sporadične, funkcionisanje platforme omogućilo bolju saradnju i umreživanje učesnika na tržištu.
"Ovo ispunjava deo informacione asimetrije među tržištima, time ulagačima i široj javnosti omogućavajući besplatnu upotrebu tržišnih podataka u stvarnom vremenu i besplatne ulagačke analize regionalnih kompanija. Na kraju smo zaključili kako u budućnosti moramo povećati tu informacijsku funkciju SEE Linka, pa ćemo na tome intenzivnije raditi", naglasio je Šteriev.
Smatra kako se kroz godine pokazalo kako rešenje za dublju regionalnu integraciju lokalnih tržišta nije isključivo u savremenoj softverskoj platformi za povezivanje i umrežavanje regionalnih brokera.
"Naime, problem nagodbi ostao je nerešen. To je izrazito kompleksno pitanje. Međutim, usprkos toj prepreci smatramo kako na funkcionisanje SEE Linka – tek sporadične transakcije i primarno interno korišćenje platforme među skupinama aktivnim u nekolicini regionalnih tržišta – najviše utiče snažna konkurencija velikih međunarodnih tržišta koja lokalnim ulagačima zbog pruženog kvaliteta i količine vlastitih usluga regionalna ulaganja stalno prikazuju riskantnijim, sekundarnim ili tercijarnim alternativama. Stoga se značajan uticaj berzanskih saradnji realno može očekivati tek dugoročno. Znamo i vidimo kako takva saradnja funkcioniše u drugim regionima – Baltiku, Jugoistočnoj Aziji, Južnoj Americi – pa ćemo sa njom nastaviti", odlučan je bio Šteriev.
Ivana Gažić, predsednica uprave Zagrebačke berze (ZSE), takođe veruje kako uprkos slabom prometu projekat ima pozitivne karakteristike jer su SEE Link od ORS platforme uspeli da se preobraze u regionalni servis informacija.
"Deo SEE Linka je istraživačka platforma malih i srednjih preduzeća koja je dosad objavila 112 izveštaja 23 kompanije listirane na deset različitih berzi. Ti izveštaji su ukupno preuzeti skoro 13.000 puta, što jasno pokazuje apetit ulagača za ulaganja u kompanije na berzama jugoistočne Evrope. Taj uspeh je odredio svojevrsni dalji smer razvoja SEE Linka – postanak mesta na kojem se ulagači mogu upoznati i steći značajne informacije s aktivnim sudelovanjem pojedinih berzi u saradnji", rekla je Gažić.
Teška vremena
Gažić je uverena u jasan potencijal daljeg rasta ovog projekta te značaj povezanosti lokalnih tržišta i regionalan rast i razvoj u ovim nemirnim vremenima.
"To je još važnije u vidu težnji nekih zemalja regiona za ulazak u Evropsku uniju. Svaki partner u SEE Linku čini sve kako bi omogućio i ostvario još jednu prekretnicu. Zagrebačka berza je jako zainteresovana za regionalnu saradnju pa nam SEE Link omogućava razvoj u regionalnog tržišnog integratora akvizicijom deonica Ljubljanske i Makedonske berze. Severna Makedonija je jako uspešna i prilagodljiva država koja ulaže velike političke napore kako bi postala deo Evropske unije i podstakla strana ulaganja u svoju privredu. Region Jugoistočne Evrope pruža niz ulagačkih mogućnosti: blizu je Zapadnoj Evropi, trošak rada i dalje je nizak, a mnoge kompanije traže kapital za rast. Ponosni smo kao berza voditi regionalne inicijative. Konačan nam je cilj poboljšati vidljivost kompanija i percepciju Jugoistočne Evrope", naglasila je Gažić.
Moravenov pak tvrdi kako su tržišni organizatori naviknuti na rad u zahtevnim okolnostima – ekonomskim krahovima, uključujući globalnu finansijsku krizu 2008–2009. godine, a potom i pandemiju virusa korona.
"Za nas kao berzu ovo je uobičajeno poslovanje. Samo treba da nastavimo da pružamo pravu infrastrukturu i odredbe kojima bismo odgovorili ponudi i potražnji kapitala u ovim zahtevnim vremenima. Nemirna vremena mogu biti prilike, ne samo pretnje. Na primer, BSE je razvio akceleratorski program – BeamUpLab, kojim pomažemo rast potencijala perspektivnih nelistiranih kompanija pružanjem znanja o raznim načinima finansiranja – rizičnim kapitalom (VC), preduzetničkim kapitalom (PE), rastom malih i srednjih preduzeća (SME) i regulisanim tržištem – pa im testiramo spremnost za inicijalnu javnu ponudu (IPO). Ovo domaće iskustvo bismo mogli ponuditi svemiru SEE Linka, na primer uspostavljanjem regionalnog akceleratorskog projekta, čime bismo ulagačima i kompanijama u regiji i šire pružali više mogućnosti. Još razmatramo i radimo na mogućnostima korporativne održivosti i svesti o okolini, društvenim i upravljačkim (ESG) standardima. Smatramo kako ćemo obrazovanjem svojih kompanija za bolju održivost i usklađenost sa ESG standardima njima i tržištu osigurati veću otpornost bilo kakvim poteškoćama kakve bi im budućnost mogla doneti", smatrao je Moravenov.
Šterievu su izazovna vremena takođe razdoblja prilika.
"Tržišta su uvek u nekoj meni i stalnom prilagođavanju. Ekonomski izazovi na tržištima zasigurno se odražavaju, odnosno utiču na njihove oscilacije, a neki ulagači prilike vide upravo u tim previranjima. Drugim rečima, tržišta svoje temeljne funkcije obavljaju u svim fazama ekonomskog ciklusa. Naravno, količina i kvalitet trenutne ponude i potražnje zavisi od efikasnosti berzi hartija od vrednosti i količini doprinosa privrednim pokretačima i ekonomiji u celini", objasnio je Šteriev.
Infrastruktura kao prostor za ulaganja
SEE Link od 2016. godine računa dva kapitalna indeksa, SEE LinX i SEE LinX EWI, kako bi poboljšao vidljivost regionalnog tržišta.
Indeksi su inicijalno bili sastavljeni od deset regionalnih kompanija izlistanih na trima uključenim berzama kojima se najviše trgovalo – njih pet iz Hrvatske, tri iz Bugarske a dve iz Makedonije. SEE LinX je ponderisan indeks tržišne kapitalizacije prilagođen slobodnom kretanju svakog konstituenta, dok je SEE LinX EWI jednako ponderisan indeks istih članova.
Kad su se u decembru 2016. platformi pridružile Beogradska (BELEX) i Ljubljanska (LJSE), odnosno u avgustu 2017. Banjalučka (BLSE) i Sarajevska berza (SASE), sastav SEE Linkovih indeksa proširio se uključivši 18 najtrgovanijih kompanija iz sedam berzi partnera.
Šteriev kao prvi čovek jedne od berzi osnivača SEE Linka smatra kako regionalna saradnja krije veliki potencijal i mnoštvo neiskorišćenih prilika.
"Zato bi SEE Link kao već sastavljena struktura trebalo da preraste u središnje mesto promocije regionalnih ulagačkih mogućnosti koje će popuniti informacionu prazninu između regionalnih tržišta, odnosno izdavače, ulagače i finansijske posrednike", zaključio je direktor Makedonske berze.
Gažić, međutim, dodaje kako kompanije iz regiona Jugoistočne Evrope često još uvek uče kako da se predstavljaju i promovišu.
"Uspemo li da im pomognemo u ovim naporima i ojačamo saradnju i otvorenu komunikaciju između učesnika na našem tržištu, verovatnost prekograničnih investicija uveliko raste. Namera nam je da saslušamo potrebe svih naših članova i drugih učesnika tržišta, pa videti kako SEE Link može da nastavi da ih podržava", zaključila je Gažić.
"Već smo sproveli anketu među raznim deoničarima svog tržišta kako bismo odredili njihove potrebe u vezi s budućnošću sadržaja SEE Linkova data centra. Nameravamo da sadržaj internetske stranice SEE Linka obogatimo većim brojem korisnih podataka o tržištima, strukturama i učesnicima tih tržišta, opštim informacijama o poreskim politikama, zakonodavstvu, pravilima i praksama – stvoriti doslednije tržište", zaključio je Moravenov.
U petak, 25. novembra, biće održan okrugli sto na temu "Regionalne saradnje na tržištima – neiskorišćene prilike", na kojem će govoriti naši sagovornici Ivana Gažić, Ivan Šteriev i Manu Moravenov. Događaj je svim zainteresovanim i aktivnim deoničarima na tržištu značajna prilika za doprinos obogaćenju razvoja ove regionalne platforme. Bloomberg Adria podržava ovu inicijativu.
Možete se prijaviti na ovom linku.