Potencijalni transfer nemačke fudbalske zvezde Floriana Virtza u Liverpool, za navodnih 150 miliona evra (170 miliona dolara), ne samo da bi ostavio Bayern Munich na cedilu, već bi verovatno ponovo pokrenuo raspravu o sposobnosti Bundeslige da konkuriše lukrativnijim evropskim ligama u privlačenju fudbalskih talenata.
Ovaj dvadesetdvogodišnji ofanzivni vezista, za koga se naširoko očekivalo da će naredne sezone preći u redove nemačkog šampiona nakon što je prošle godine predvodio Bayer Leverkusen do prve titule u istoriji kluba, najavio je da preferira prelazak na Anfield (stadion Liverpoola) posle razgovora s oba kluba, objavio je list "Bild" u subotu. Dolazak u Liverpool značio bi i ponovno ujedinjenje nemačkog reprezentativca sa saigračem iz Leverkusena, Jeremieom Frimpongom, koji je, prema navodima, takođe blizu prelaska u redove "Crvenih" (engl. Reds). Ova saga oko transfera pokazuje ograničenja sa kojima se Bundesliga suočava na tržištu, dok se takmiči sa Premijer ligom.
Dosadašnji rezultati i prepreke za Bundesligu
Bayern Munich ima dugu tradiciju privlačenja najboljih nemačkih igrača uz plate koje domaći rivali ne mogu da priušte, kombinujući ih sa internacionalnim zvezdama poput engleskog napadača Harryja Kanea ili Francuza Michaela Olisea. Bayern, koji je ove sezone povratio titulu nemačkog prvaka, pokušavao je da ubedi Floriana Virtza da pređe u njihove redove kao najtrofejniji klub u zemlji.
Opširnije

Akcije Manchester Uniteda pale nakon poraza u finalu Lige Evrope
United se približava svom najnižem plasmanu u engleskoj ligi u poslednjih 50 godina.
22.05.2025

Nova zabava za ljubitelje sporta - stiže platforma Homecoming
Rivera planira da platforma sklapa partnerske ugovore s mladim kreatorima sadržaja.
18.05.2025

FC Barcelona bira Majami za širenje na američko tržište
Majami je oduvek bio američka kapija prema Latinskoj Americi, ali sve češće postaje i zapadna kapija evropskog fudbala prema SAD. U poslednjih nekoliko godina, a posebno dolaskom Lionela Messija u Inter Miami, taj grad se sve više pozicionira kao epicentar nove faze globalne ekspanzije fudbala.
17.05.2025

Da li je nastupilo doba 'amerikanizovane' Premijer lige
Sa sve više američkog kapitala koji pristiže u Premijer ligu i sa pokušajima da se poveća prihod, Bloomberg Originals postavlja pitanje - može li se Premijer liga zaista 'amerikanizovati'.
19.05.2025
Međutim, finansijska nadmoć Liverpoola i drugih klubova Premijer lige sve više otežava nemačkim klubovima da zadrže ili privuku vrhunske fudbalere.
Jedna od ključnih prepreka jeste pravilo poznato kao "50+1", kojim se nalaže da članovi kluba moraju imati najmanje 50 odsto plus jedan glas u upravljačkoj strukturi profesionalnog tima. To pravilo osigurava da navijači i članovi kluba zadrže kontrolu i ograničava uticaj spoljnih investitora. Zahvaljujući tom pravilu, cene ulaznica u Nemačkoj ostaju relativno niske, a stadioni puni - sa nekim od najviših stopa posećenosti u svetu.
"Ako liga želi da ostane konkurentna, mora se ili reformisati pravilo 50+1 ili pronaći način da se klubovima obezbedi više sredstava iz samog sistema", rekao je Daniel Erd, pravni savetnik iz Frankfurta u firmi Watson Farley & Williams LLP. "Obe opcije zahtevaju reformu", dodaje.
Klubovi kao što su Liverpool ili Manchester City ostvaruju znatno veće prihode od domaćih i međunarodnih TV prava i imaju podršku izuzetno bogatih vlasnika iz SAD ili sa Bliskog istoka.
Depositphotos
Slučaj Eintrachta i novih finansijskih modela
Neki nemački klubovi sa velikom bazom navijača, poput Eintracht Frankfurta ili Werder Bremena, uspeli su da prevaziđu neke prepreke prikupljanjem sredstava od lokalnih investitora koji žele da podrže klub, ali bez uplitanja u upravljanje. Klub St. Pauli iz Hamburga prikupio je skoro 30 miliona evra od svojih navijača između novembra 2024. i marta 2025, u okviru jedne od prvih zadruga koje su pokušale da kupe većinski udeo u klubu.
Ipak, nemački klubovi i dalje imaju problema da pronađu dodatne izvore finansiranja van prodaje karata, TV prava i sponzorstava. Augsburg i Hertha BSC Berlin bezuspešno su pokušavali da privuku nove investitore.
Dok je pravilo "50+1" jedno od najkontroverznijih pitanja među navijačima i fudbalskim establišmentom u Nemačkoj - koji se žestoko protive predaji kontrole stranim investitorima više zainteresovanim za biznis nego za fudbalsku tradiciju - postoje nagoveštaji mogućih promena u pravnim okvirima.
Nemačka kancelarija za zaštitu konkurencije trenutno ispituje da li je pravilo "50+1" u skladu sa nemačkim i evropskim zakonima o konkurenciji. Evropski sud pravde takođe je u nekim nedavnim presudama ukazao na moguće pravne probleme, prema rečima Ingoa Straussa, partnera u advokatskoj kancelariji Latham & Watkins.
Pokušaji reformi i otpor
To bi moglo dovesti do ponavljanja prošlogodišnje kontroverze, kada je treći pokušaj da se obezbede ulaganja privatnog kapitala u entitet koji prodaje prava na prenose propao. Ti pregovori izazvali su snažan otpor među nekim klubovima i navijačima, pa je na kraju krovna organizacija lige - Nemačka fudbalska liga (DFL) - pristala na nešto povoljniji ugovor o prenosima, što joj je kupilo vreme za osmišljavanje nove strategije povećanja prihoda.
DFL i predstavnici klubova nedavno su obnovili razgovore o tome kako povećati atraktivnost Bundeslige i eventualno reformisati pravilo "50+1", kako bi se olakšao pristup investitorima. Jedan od ključnih dokumenata u tim razmatranjima je analiza na 108 stranica, u koju je Bloomberg News imao uvid, a koja pokazuje koliko nemački fudbal zaostaje u prihodima izvan domaćeg tržišta u poređenju sa Premijer ligom.
Da bi ojačala svoju međunarodnu privlačnost, Bundesliga bi morala da proširi konkurenciju kako bi više klubova moglo da se takmiči sa Bayernom i privuče vrhunske igrače koji mogu pomoći u postizanju uspeha u takmičenjima kao što je UEFA Liga šampiona.
Paralele sa Francuskom
Susedna Francuska se, takođe, bori s izazovima evropskog fudbala i složenim poslovnim uslovima. Njena Liga 1 nedavno je raskinula ugovor sa DAZN-om samo godinu dana nakon što je potpisan na pet godina. DAZN je optužio ligu da ne čini dovoljno u borbi protiv ilegalnog striminga. Situaciju je dodatno pogoršao odlazak velikih zvezda poput Kyliana Mbappea, Lionela Messia i Neymara.
Kao i u Francuskoj, i u Nemačkoj će se debata o tome kako obezbediti više novca i takmičiti se u brzo promenljivom sportskom biznisu nesumnjivo nastaviti.
"Problem je u pravilu 50+1, ali bojim se da ne postoji većina koja bi podržala njegovu promenu", rekao je Martin Kind, nemački preduzetnik i bivši predsednik kluba Hanover 96, jedan od najglasnijih zagovornika dubljih reformi poslednjih godina. "Jedini način je da se pravnici uhvate ukoštac s tim pravilom", dodao je Kind.
- U pisanju pomogao Marcus Wright.