Velnes industrija (engl. wellness) zaista predstavlja značajan globalni posao, sa prihodom od 5,6 biliona dolara u 2022. godini, prema izveštaju Global Wellness Institute, vodeće industrijske grupe. Istraživanje ovog neprofitnog udruženja ukazuje na to da se industrija povećala sa 3,4 biliona dolara u 2013. godini, a do 2027. godine očekuje se dodatni rast od 57 odsto, dostižući ukupno 8,5 biliona dolara, što je otprilike dva puta veće od bruto domaćeg proizvoda Nemačke.
"Iznenađeni smo otpornošću globalne velnes ekonomije i brzinom njenog oporavka nakon pandemije", izjavila je Katherine Johnston, stariji istraživački saradnik u GWI, u saopštenju za štampu.
Važno je napomenuti da postoje varirajuće procene u vezi sa stvarnom veličinom velnes industrije. Na primer, često se citira iznos od 1,5 biliona dolara, koji je konsultantska firma McKinsey & Co. objavila 2021. godine. Ove razlike u procenama mogu proizaći iz različitih metodologija i kriterijuma koji se koriste za definisanje i merenje velnes industrije.
Velnes može biti nejasna oznaka za raznovrsne poslove. Za potrebe svog izveštaja, GWI je definisao industriju kao "aktivnu težnju ka aktivnostima, izborima i načinu života koji vode ka stanju holističkog zdravlja". U svom istraživanju, GWI razlaže velnes u nekoliko širokih kategorija, od kojih je najveća - lična nega i lepota - vredna 1,08 biliona dolara. Ova podkategorija uključuje negu kože, frizerske i salone za pedikir i manikir.
Neposredno iza te kategorije nalazi se zdrava ishrana, dijeta i mršavljenje, vredna 1,07 biliona dolara; u ovo ne ulazi brzorastuće tržište lekova za mršavljenje kao što je "ozempic". Dalje GWI kategorije uključuju velnes turizam, industriju vrednu 651 milijardu dolara; fizičke aktivnosti poput odlaska u teretanu; i javno zdravlje, zajedno sa tradicionalnom i komplementarnom medicinom.
Jedna od najvećih promena od vremena pre pandemije je porast potrošnje na javno zdravlje, prevenciju i personalizovanu medicinu, koji je najviše porastao, dostigavši 611 milijardi dolara u 2022. godini sa 358 milijardi dolara u 2019. godini. Izveštaj u ovoj metričkoj jedinici uključuje zdravstvene preglede za kovid 19 i kancer.
Jedan od najmanjih sektora je "velnes na radnom mestu". To uključuje programe koje poslodavci određuju s ciljem poboljšanja zdravlja i blagostanja zaposlenih, poput fitnes i edukativnih časova. Za razliku od mnogih drugih sektora, ovaj sektor je opao od 2019. godine, sa 52,2 milijarde dolara na 50,6 milijardi dolara u 2022. godini, jer više zaposlenih sada radi od kuće, a korporacije su dodatno smanjivale troškove.
Slika je drugačija za kompanije u sektoru gostoprimstva, koje sve više pokušavaju iskoristiti wellness turizam i potražnju za spa-centrima. Kerzner, sa luksuznim brendovima uključujući One&Only i pojedinačnim objektima kao što je Atlantis the Royal, stvara brend oko ovog trenda, pri čemu je predviđeno da se prva lokacija otvori u Dubaiju početkom naredne godine: Siro će se fokusirati na fizičku kondiciju, mentalno zdravlje, ishranu i san. Nije jedini. Equinox, nekada poznat po luksuznim teretanama, otvorio je svoj prvi hotel na Hudson Yards u Njujorku 2019. godine, sa sobama opisanim kao "hramovi regeneracije"; u septembru se našao na prvom svetskom spisku 50 najboljih hotela.
"Svaki veliki brend shvatio je ideju da je velnes novo bojište za superluksuzne hotele", kaže Inge Teron, osnivač Facegyma, u intervjuu za Bloomberg ranije ove godine. "Dok je nekada bilo pitanje kakav koncept restorana imate u hotelu, sada je reč o tome šta radite u prostoru spa centra. Nije više samo o tome da li imate veliki bazen, sada se radi o tome koje pametne lekare i naučnike zapošljavate."
Što se tiče toga ko najviše troši na velnes, potrošnja po glavi stanovnika najveća je u Severnoj Americi, sa 5.108 dolara godišnje - daleko iznad 1.596 dolara u Evropi. Sabiraju se sva ta članstva u teretanama, frizure, vitamini, posete spa-centrima i putovanja na joga iskustva.