Praćenje superjahti povezanih sa ruskim bogatstvom je nova aktivnost koja se pojavila u turizmu u ratnom vremenu. Ovi bogati i upadljivi brodovi, koji su postali traženiji tokom pandemije, simboli su novog geopolitičkog poretka koji dominira mestima kao što je Azurna obala.
Brodovi koji se vezuju za ruske oligarhe, koji nisu diskretni, stigli su do prijateljskih obala, kao što su Dubai ili Turska, u nadi da ih vlada neće zapleniti sa namerom da nanese štetu užem saradničkom krugu predsednika Vladimira Putina. Superjahte su zaplenjene u Španiji, Italiji i Francuskoj dok je desetine njih takođe blokirano u holandskim brodogradilištima.
Pored onoga što Džo Bajden naziva "nezakonito stečenom zaradom", upečatljiv prikaz bogatstva takođe podstiče javno mišljenje u trenutku kada energetsko siromaštvo uzrokuje neočekivane poreze. U Roterdamu je došlo do demontaže čuvenog istorijskog mosta kako bi superjahti Jeffa Bezosa od 127 metara i vrednosti od 500 miliona dolara bio obezbeđen prolazak. Zbog toga su ljutiti lokalci zamalo odreagovali bacanjem jaja na njegov brod.
Opširnije
Iz Rusije otišlo 15.000 milionera zbog rata u Ukrajini
Najbogatiji Rusi su od početka godine izgubili u proseku 3,5 milijardi dolara, pokazuju podaci Bloomberga.
06.07.2022
Kriza ne pogađa kupovinu najbogatijih ni u Srbiji
Uprkos krizi, prodaja luksuzne robe raste, i to i količinski, a ne samo vrednosno.
07.07.2022
Može se činiti da je ovakav hladan prijem za bogate samo mala neprijatnost. Proizvođači jahti kao što je italijanski Sanlorenzo još uvek mogu da očekuju dvocifrene prihode i rast profita ove godine, delom zato što je pad evra povećao kupovnu moć američkog dolara. Međutim, ako je "Evropa na prodaju", kako američki turisti koji kupuju na pariskoj Avenue Montaigne kažu, njen trud da razvije meku moć hitnija nego ikada ovog leta.
Zaplena jahti praćena je odgovorom EU za jednostavniji put ka njenom jedinstvenom tržištu za offshore bogatstvo. Šeme zlatnih pasoša i viza koje su nudile EU državljanstvo ili prava na boravak bilo gde između 60.000 i 1,25 miliona evra (1,27 miliona dolara) se nadgledaju i potencijalno odbacuju nakon niza skandala pranja novca.
Sa namerom da ožive investicije posle finansijske krize, ove šeme su bile previše jednostavne, a Kipar je navodno kršio sopstvene zakone nakon što je predao mnoštvo pasoša bogatim Rusima. Ukinuto je odobrenje portugalskih zlatnih viza za kineske bogataše, a EU je delimično zaustavila ukidanje viza za Vanuatu nakon sopstvenog skandala oko pasoša.
Anonimnost offshore bogatstva je takođe pod vatrom. Identifikacija vlasnika superjahti je teška, a to je zbog višeslojnih problema šel kompanija koje ih poseduju. Velika Britanija je ovog meseca pokrenula registar inostranih subjekata koji poseduju imovinu, iako je zbog nedostataka u predlogu on daleko od savršenog. Odlazeći premijer Italije Mario Draghi pozvao je na međunarodni registar imovine za oligarhe.
Potrebna je vešta ruka kako bi se osiguralo da geopolitički ugled ima prednost nad ekonomskom efikasnošću. Čini se da su fleksibilne digitalne nomadske vize za radnike na daljinu novo postpandemijsko bojište za inostrani novac.
Međutim, bolja situacija u letnjem turzimu predstavlja priliku za fleksibilnost. Posete Kipru, omiljenoj ruskoj destinaciji, smanjene su za 25 odsto u poređenju sa 2019., a Finska poziva na ograničenje viza za Ruse. Regionalni i američki turisti pomažu u toj situaciji, sa spoljnopolitičkim vrednostima i solidarnošću Ukrajine koja se pojavljuje u društvenim medijima, kaže Olivier Henri-Biabaudof iz TCI Research, belgijske konsultantske kompanije za turističku industriju. Istraživačka firma Oxford Economics očekuje da će dolasci u zapadnu Evropu ove godine biti 21 odsto manji u odnosu na 2019. godinu, u poređenju sa prognozom od 39 odsto smanjenja u istočnoj Evropi.
Turistička ekonomija neće doneti energetsku nezavisnost ili proizvodni rast u region kome je očajnički potrebno i jedno i drugo. Međutim, osmatranje jahti bi trebalo da barem donese priznanje EU koja je fokusirana na političko jedinstvo i borbu protiv novčanih tokova koji pogoršavaju nejednakost.