Nakon prodaje njihove kuće u Atlanti 2023. godine za 7,2 miliona dolara, pop zvezda Elton John i njegov suprug David Furnish prodaju njen sadržaj na aukciji. Osam zasebnih prodajnih događaja u Christie's New York sadržaće oko 900 partija procenjenih na više od 10 miliona dolara. Planirana je večernja aukcija 21. februara i dnevne aukcije od 22. do 23. februara, plus šest onlajn aukcija. Partije će uključivati sve, od pevačevog para srebrnih čizama na platformu iz 1970-ih (procena: 5.000 do 10.000 dolara) do njegovog Bentley kabrioleta sa dvoje vrata iz 1990. godine (25.000 do 35.000 dolara).
"Radi se o želji da se predstave stvari koje je voleo u svom životu", kaže Darius Himes, međunarodni direktor za fotografiju u Christie'su. "Ali to je takođe povezano sa prodajom njegove kuće."
Najatraktivniji predmeti
Značajan deo na aukciji čine atraktivni lični predmeti iz kolekcije pevača, uključujući Rolex Daytona sat od 18-karatnog zlata sa dijamantima i narandžastim safirom sa licem i kaišem u leopard printu, procenjen na 40.000 do 60.000 dolara; njegov Yamaha klavir, koji je stajao u dnevnom boravku, procenjen na 30.000 do 50.000 dolara; i razni komadi koji su simbol pevačevog ekstravagantnog stila, uključujući par naočara za sunce iz oko 1975. godine, procenjen na 2.000 do 3.000 dolara, i plavo vuneno odelo "Captain Fantastic" prekriveno cirkonima, 6.000 do 10.000 dolara.
Takođe postoji značajan broj odevnih i dekorativnih predmeta brenda Versace, toliko da će oko 70 partija biti predmet posebne onlajn aukcije sa temom Versace. Tu je bogat crveni, crni i zlatni Versace "Medusa Red" servis za ručavanje procenjen između 4.000 i 6.000 dolara, i ono što Heims naziva "praktično celom godinom Versace košulja". (Jedna partija, koja se sastoji od šest svilenih Versace košulja iz 1993. godine, procenjuje se na 4.000 do 6.000 dolara.) Cene, napominje Himes, ne uključuju "Elton John faktor". "Postoji prilično etablirana filozofija oko prodaje ličnih stvari poznatih ličnosti", kaže on. "Radi se o postavljanju relativno konzervativne procene, a zatim pustimo fanove i kupce da nam kažu kakvo bi trebalo da bude tržište."
Fotografije
Međutim, za mnoge prave kolekcionare, vrhunac prodaje će biti oko 360 fotografija iz bogate kolekcije Elton Johna i David Furnisha. (Ovog maja, muzej V&A u Londonu organizuje posebnu izložbu sa izborom iz njihove kolekcije.) John "poseduje više od 7.000 printova", kaže Heims, što predstojeću prodaju čini "malim delo onoga što poseduje". Ipak, ovo je samo drugi put da pevač prodaje neki deo svoje kolekcije, prema rečima Himesa, što je retka prilika za kolekcionare fotografija i fanove.
Himes kaže da se kolekcija Elton Johna može podeliti na četiri glavna područja: ono što Himes naziva "figurativnom modom, koja je ikonična, vrsta glamurozne fotografije" autora poput Irving Penna, Richard Avedona i William Kleina; zatim "vrlo hrabre, direktne, više seksualne aktove" Helmut Newtona i Bruce Webera. "Ovi radovi nisu toliko modni koliko su erotični, i slave golo ljudsko telo."
Treći deo je "prilično humanistički i evocira socijalno-dokumentarne teme 20. veka". Radovi uključuju slike Lewis Hinea, Robert Franka i Dorothea Lange. Poslednji deo čine savremene umetničke fotografije posleratnog perioda pronađene u galerijama najvišeg ranga širom sveta: Andreas Gursky, Cindy Sherman, Hiroshi Sugimoto i Wolfgang Tillmans.
Ne iznenađuje da su mnoge od najskupljih fotografija iz četvrte kategorije. Gurskyjeva fotografija iz 2004. godine, Dior Homme, procenjena je na od 300.000 do 500.000 dolara; dve fotografije Sugimota iz 1999. godine, Elizabeth I i Richard I, svaka procenjena na od 50.000 do 70.000 dolara. Jedan od ikoničnih filmskih kadrova koje je ovekovečio Sherman, iz 1979. godine, Untitled (Film Still #39), procenjena je na od 300.000 do 500.000 dolara.
Ali postoji i nekoliko veoma poželjnih modnih printova. “Tu je neverovatan snimak iz editorijala koji je Richard Avedon snimao za Harper's Bazaar u Parizu, 1955. godine", kaže Himes. "Ovaj komad je sam po sebi jedinstven, jer je u pitanju print koji je zatim postavljen na kartonsku podlogu, i ima sve oznake i deo papira sa naslovom koji je objavljen u Harper'su." Ta slika, Dovima With Elephants, procenjuje se na 100.000 do 150.000 dolara.
Zavirite u Eltonov svet
S obzirom na to da aukcija Elton Johna dolazi neposredno nakon izuzetno uspešnog niza aukcija ličnih predmeta Freddie Mercuryja u Sotheby'su u Londonu, poređenja ova dva događaja su neizbežna. Ali Himes upozorava da su, uprkos površnim sličnostima - suveniri, memorabilija i umetnička dela ove dve pop zvezde sigurno imaju neke zajedničke tačke - ove dve prodaje vrlo različite.
"Najveća razlika je što je u slučaju Mercuryja u pitanju bila prodaja stvari neverovatnog umetnika koji je preminuo", kaže Himes. "Na neki način, to je bila poslednja prilika za glorifikaciju izuzetne osobe. Aukcije sa Eltonom, naprotiv, imaju za cilj “da mu pomognu u projektu prodaje kuće i čišćenju njenog sadržaja", kaže Himes.
Ipak, gotovo je neminovno da će milioni obožavalaca Elton Johna širom sveta pronaći mnogo toga što vole. "Najbolji ugao gledanja na ove aukcije je trenutni prikaz onoga s čim je Elton živeo i voleo poslednjih 30 godina", kaže Himse. "Ovo je kao otvaranje vrata i dobijanje prilike da zavirimo u njegov svet."