Zlatan Ibrahimović igra padel. Nedavno je čak izazvao Novaka. Andy Murray je toliki fan da je lično investirao u padel kompaniju u Velikoj Britaniji - Game4Padel. Luksuzni brendovi u svetu utrkuju se da budu pokrovitelji padel turnira.
Pored profesionalnih sportista, igranje padela postaje deo stila života za poslovni svet koji voli biti aktivan - i koji voli i malo takmičenja. Na delu je visoka potražnja za padelom, što povećava cenu, kao i u biznisu. Upravo to je najvažniji razlog što se padel smatra prestižnim sportom.
Usled sličnosti sa tenisom, postoje različite verzije nastanka padela. Zvanični podatak je da je nastao u Meksiku 1969. godine, zahvaljujući ideji Enrique Corcuere koji je želeo stvoriti dinamičan sport za sve uzraste i fizičke sposobnosti. Prvi službeni padel teren izgrađen je u Španiji 1974. godine, kada je Alfonso de Hohenlohe preneo ovaj sport u Evropu.
Opširnije
Arrigo Sacchi u Beogradu: Fudbal je sve ili ništa
Legenda svetskog fudbala Arrigo Sacchi boravio je u Beogradu, gde se prisetio utakmice protiv Crvene zvezde.
03.07.2023
Osmi Vimbldon će morati da čeka, Alcaraz pobedio Đokovića u finalu
Može se reći da su odlučivale nijanse, ali je na kraju meča od pet setova Španac Carlos Alcaraz ipak došao do pobede od 3:2 i svoje druge grend slem titule.
16.07.2023
Teniska zvezda Casper Ruud zna kako se izboriti sa džet legom
Casper Ruud nije samo najbolje rangirani norveški teniser u istoriji. Ovaj 24-godišnjak je takođe trenutno četvrti igrač u svetu muškog tenisa.
09.07.2023
Danas se padel igra u više od 90 zemalja širom sveta, a njegova popularnost ubrzano raste. Osim Latinske Amerike i SAD, gde je ovaj sport omiljena rekreacija japijevaca, u Evropi, Španija, Norveška i Švedska su zemlje gde je najviše popularizovan. Očekuje se da sport postane redovan na Olimpijskim igrama u budućnosti.
U razgovoru sa trenerom za padel, Milanom Boškovićem iz Beograda, koji je svoje znanje stekao u Americi, otkrivamo sve što treba da znate o ovom sve popularnijem reketnom sportu u Adria regionu, gde raste broj luksuznih padel centara koji, osim terena na otvorenom i zatvorenom, nude i druge pogodnosti za relaksaciju, kao što su spa i restoranske usluge, kao i radnje gde se može kupiti padel oprema.
"Ovaj luksuzni sport je kod nas još uvek u fazi razvoja i uglavnom se igra rekreativno. Posebno privlači biznis ljude, direktore i vlasnike firmi. Drugu polovinu čine bivši profesionalni sportisti iz različitih sportova. Za njih je padel odličan izbor jer je dinamičan i fizički zahtevan, omogućavajući im tako da ostanu u formi i nakon završetka profesionalne karijere. Loptice koje se koriste u padelu su pod pritiskom i napravljene su od gume. Po veličini i težini su slične teniskim, ali su mekše i manje se odbijaju od tlo. Pritisak unutar loptice je takav da ne odskače toliko visoko, što utiče i na fizički angažman. Ovo omogućava duže nadigravanje i veću kontrolu tokom igre i obećava ozbiljan gubitak 600 kalorija za sat vremena. Oko 90 odsto igrača su muškarci, mada ima i sve više žena.
Jedna od karakteristika koja čini padel luksuznim sportom je visoka potražnja, kao i cena najma terena, obuke i opreme u čijoj se proizvodnji koriste skupoceni materijali i napredne tehnologije. Oprema se može iznajmiti u klubovima, ali mnogi igrači preferiraju da imaju svoju opremu koja odražava njihov lični stil i prestiž. Jedna od neophodnih stvari u koju igrači moraju da ulože su patike za padel, odnosno tenis, jer bez toga ne dopuštamo izlazak na teren", kaže Bošković.
Patike za padel koštaju oko 100 evra. Dostupne su u sportskim radnjama kao deo ponude standardnih brendova sportske opreme: Adidas, Nike, Reebok, ali postoje i posebni brendovi za padel koji se, zasada, mogu naručiti onlajn. Bullpadel, Nox samo su neki od njih i nude obaveznu i propratnu opremu za padel: torbe za reket, grip koji se namotava na dršku.
Reket za padel se razlikuje od teniskog jer je kraći, i nema žice nego je napravljen od fiberglasa, ugljeničnih vlakana ili drugih materijala. Cena reketa se kreće od 100 do 300 evra.
Od ostalih stavki budžeta koji vam je potreban da biste startovali u padelu, sat zakupa terena je oko 20 do 30 evra, a individualni čas sa profesionalnim trenerom je oko 40 evra. “Potrebno je oko 15 do 20 časova za one koji nikada nisu igrali tenis i apsolutni su početnici. To je dovoljno za ovladavanje tehnikom na pristojnom nivou da se uživalo u sportu. Pravila su relativno jednostavna i lako razumljiva, što ga čini zabavnim i pristupačnim sportom za igrače svih nivoa veština. Jedna od prednosti padela je što se brzo uči", ističe Bošković i dodaje da je padel atraktivan jer se igra u timovima od po dvoje igrača, što dodatno podstiče druženje i timski duh.
Šta biznis zajednica pronalazi u padelu?
Osim fizičkog angažmana koji obećava dobru formu, razlog za popularnost padela je i u tome što je u pitanju strateška igra, tako da su veštine sa poslovnog lako primenjive i na padel terenu. Kombinovanjem sledećih ključnih poslovnih strategija, igrači mogu poboljšati performans i ostvariti dobar rezultat (sistem bodovanja kod padela je sličan kao u tenisu, sa mečevima koji se obično igraju kao najbolji u tri seta).
- Komunikacija: Efikasna komunikacija između partnera je od suštinskog značaja za usklađivanje taktika i poteza.
- Pozicioniranje: Igrači padela moraju mudro odabrati svoju poziciju na terenu kako bi iskoristili slabosti protivnika i imali veći nadzor nad igrom.
- Odabir ‘bitaka’: Potrebno je pažljivo razmisliti o odabiru udaraca u skladu sa situacijom na terenu.
- Pravilan prvi korak: Serviranje je važno za dalji tok igre. Inače, u padelu, svi servisi se izvode pod rukom (područje ispod struka), za razliku od tenisa gde je servis iznad glave i cilj je pogoditi dijagonalno preko terena u servisni prostor na suprotnoj strani mreže. Igrač koji servira mora držati jednu nogu iza servisne linije sve dok ne udari loptu, a servis se mora izvesti nakon što lopta prvo dotakne tlo.
"Teren za padel je manji od teniskog, sa staklenim zidovima koji omogućavaju lopti da se odbija i od zidova, što stvara dodatnu dinamiku i taktički izazov u igri. Podloga je veštačka trava standardizovanih karakteristika ispod koje se nalazi beton, a preko nje je posut sitan pesak", objašnjava Bošković. Za one koji o padelu razmišljaju kao o poslovnoj investiciji, cena osnovnog modela terena za padel je od 10 do 15 hiljada evra do 30 hiljada evra za panorama model koji ima staklo iz jednog dela, što pruža i lepši izgled, ali i bolji pregled na terenu. Obično, klubovi imaju od četiri do šest terena, plus propratne objekte (svlačionice, kupatila, kafee i restorane, saune i sobe za masažu). Bošković ističe da je zbog malog broja ovakvih centara u zemljama regiona uputno pravovremeno zakazivanje termina, a kaže da su najpopunjeniji termini u centru ‘Padel Bros’ u Beogradu oni posle posla i da se padel igra sve do ponoći.