Podržavamo principe demokratskog svetskog poretka koji odražava multipolarnu realnost, kaže Putin
Druga po veličini svetska ekonomija postala je nezamenljiv saveznik Rusiji
Poslednjih nedelja, SAD su pojačale upozorenja kineskim bankama i izvoznicima
Getty Images
Kineski predsednik Xi Jinping signalizirao je Vladimiru Putinu da su veze između dve države i dalje jake u trenutku kada ruski lider preuzima novi mandat, a rat u Ukrajini traje već treću godinu.
Xi je rekao da je Kina "spremna da sarađuje sa Rusijom kao dobar sused, prijatelj i partner, gde postoji obostrano poverenje", izvestila je u četvrtak državna kineska centralna televizija nakon što su se njih dvoje sastali u Pekingu. On je dodao da je spreman "da učvrsti prijateljstvo dva naroda za buduće generacije".
Putin je rekao da je saradnja "jedan od glavnih faktora stabilizacije u međunarodnoj areni", prema video-snimku objavljenom na nalogu Kremlja na društvenim mrežama. "Zajedno podržavamo principe pravde i demokratskog svetskog poretka koji odražava multipolarnu realnost i poredak u svetu zasnovanom na međunarodnom pravu."
Komentari dvojice lidera naglašavaju blisku vezu koja se razvila između njihovih država poslednjih godina. Njih dvojica su proglasili "prijateljstvo bez granica" samo nekoliko nedelja pre nego što je Putin započeo svoju invaziju na Ukrajinu, i sastali su se više od 40 puta od dolaska Xija na vlast 2012.
Putin želi da posetom obezbedi nastavak ekonomske i trgovinske podrške koju je Kina pružila otkako je napao Ukrajinu početkom 2022. godine. SAD su upozorile Kinu zbog njene trgovine sa Rusijom, preteći sankcijama bankama koje prelaze crvene linije.
Druga po veličini svetska ekonomija postala je nezamenljiv saveznik Rusiji, koja se oslanja na Kinu kao tržište za izvoz energije i snabdevanje njenih ratnih potreba. To Putina stavlja ponekad u nezgodnu poziciju, s tim da je Peking oprezan prema njegovom pominjanju nuklearne energije i svestan potrebe da zadrži nesmetan pristup globalnom ekonomskom sistemu koji predvode SAD.
Podstaknuta prodajom ruske nafte i gasa i kupovinom elektronike, industrijske opreme i automobila, trgovina Rusije sa Kinom dostigla je rekordnih 240 milijardi dolara u 2023, što je više nego duplo negu u 2020. godini.
Poseta je usledila samo nekoliko dana nakon što je Putin imenovao Andreja Belousova, ekonomistu i tehnokratu, za svog novog ministra odbrane, zamenivši Sergeja Šojgua koji je duže bio na tom mestu, što je znak da ruski lider vidi produženi sukob.
Poslednjih nedelja, SAD su pojačale upozorenja kineskim bankama i izvoznicima o posledicama ako pomognu u jačanju vojnih kapaciteta Rusije.
U decembru je Ministarstvo finansija SAD objavilo da će uvesti sekundarne sankcije bankama koje posreduju u poslovima u kojima Rusija nabavlja poluprovodnike, kuglične ležajeve i drugu opremu neophodnu za vojsku - čak i ako nisu svesni da to rade.
Uprkos rastućim ekonomskim vezama, kineski izvoz u Rusiju je u aprilu opao za 13 odsto u odnosu na godinu ranije, što je drugi mesec zaredom godišnjeg pada, prema podacima kineske carine. Ruski mediji su izvestili da su kineske banke krajem marta počele da blokiraju plaćanja kompanijama u Rusiji koje kupuju komponente za elektronsku montažu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...