Predsednik Joe Biden potpisao je zakon koji olakšava SAD-u slanje oružja i zaliha u Ukrajinu, dok zemlja nastavlja da se bori protiv ruske invazije koja je započela u februaru.
''Ukrajinci svaki dan plaćaju svojim životima'', rekao je Biden u ponedeljak o kontinuiranim napadima Rusije, dodajući da će zakon koji je potpisao u Beloj kući biti još jedan način da se pomogne vladi u Kijevu.
Mera je dobila ime po zakonu koji je okončao američku politiku neutralnosti u toku Drugog svetskog rata, pruživši podršku Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim saveznicima. Ona smanjuje birokratiju, ali ne uključuje dodatna sredstva, pa je Biden zasebno zatražio od Kongresa 33 milijarde dolara, koje uključuju nekoliko milijardi dolara za pomoć u oružju i bezbednosti.
''Potpisujem Zakon koji pruža još jedan važan alat u našim nastojanjima da podržimo narod Ukrajine'', rekao je američki predsednik.
Zakon je u Senatu predstavila dvostranačka grupa koja uključuje republikanca iz Teksasa Johna Cornyna i demokratu iz Marylanda Bena Cardina.
Biden je prošle nedelje promovisao važnost američkog i savezničkog oružja za odbranu Ukrajine posetom fabrici Lockheed Martin Corp. koja proizvodi protivtenkovske projektile Javelin, za koje američki i NATO zvaničnici kažu da su bili ključni u zaustavljanju ruskih napadačkih oklopnih kolona.
Državni sekretar Antony Blinken rekao je da su SAD uspele da isporuče oružje u ruke ukrajinske vlade u roku od 72 sata nakon dobijanja ovlašćenja od predsednika.
''Skratili smo mnogo birokratskih procesa", rekao je Blinken senatskom odboru za spoljne poslove krajem prošlog meseca. "Želimo da budemo sigurni da ćemo nastaviti da sprovodimo ovo što efikasnije moguće''.
Portparol Pentagona John Kirby izjavio je u ponedeljak da će finansijska sredstva za povlačenje oružja koje je Biden koristio nestati do treće nedelje maja. Pozvao je Kongres da brzo odobri dodatak od 33 milijarde dolara, u procesu koju se odužio u zbog spora oko imigracije i pobačaja.