Za nama je prva i možda jedina predsednička debata u SAD, a prema mišljenju javnosti, pobedu je odnela potpredsednica SAD Kamala Harris.
Analitičari Bloomberg Adrije dali su svoj sud o predloženom mehanizmu za ograničavanje kamatnih stopa u Srbiji, a danas se u fokus vraćaju centralne banke i inflacija. O svojim monetarnim politikama odlučivaće i Narodna banka Srbije i Evropska centralna banka, a dobićemo i podatke o tome kako se kretala inflacija u Srbiji u mesecu za nama.
Evo šta to danas treba da znate:
Harris ima veće šanse nakon debate sa Trumpom
Republikanski kandidat za predsednika SAD Donald Trump i njegova protivnica Kamala Harris iz demokratske stranke 90 minuta su sučeljavali stavove, a kladionice su na kraju debate veće šanse za pobedu dale Kamali Harris.
Na prvom susretu dva kandidata raspravljalo se o temama od Avganistana do abortusa, a rano glasanje bi uskoro trebalo da počne u nekim državama.
Dok su desetine miliona Amerikanaca gledale debatu, druga bitka se odigravala na manjim ekranima na društvenim mrežama.
Deo plana potpredsednice Harris za debatu bio je da podstakne Trumpa da kaže stvari koje bi mogle da postanu viralni video-klipovi na društvenim mrežama, a rasprava je pokazala da se ta strategija isplatila.
Međutim, Trumpov tim i onlajn pristalice brzo su, nakon što je debata završena, proglasili pobedu, tvrdeći da je pobedio bivši republikanski predsednik, što je učinio i on sam. Njeni zbunjeni, zabrinuti ili skeptični izrazi lica dok je Trump ponavljao opštepoznate neistine, brzo su pretvoreni u mimove.
Bazna inflacija u SAD ubrzala zbog troškova stanovanja
Bazna inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama neočekivano je ubrzala u avgustu jer su porasle cene kirija. Ovo je umanjilo šanse da Federalne rezerve sledeće nedelje smanje kamatne stope za više od očekivanih 25 baznih poena.
Indeks bazne inflacije, koji ne obuhvata promenljive kategorije poput hrane i energenata, porastao je za 0,3 odsto u odnosu na jul i za 3,2 odsto u odnosu na avgust prošle godine, pokazali su zvanični podaci.
Iz Biroa za statistiku tržišta rada SAD kažu da je stanovanje bilo glavni faktor u rastu cena.
Dok poslednji podaci neće odvratiti Fed od smanjenja kamatnih stopa sledeće nedelje, oni smanjuju šanse da Fed kamate smanji za 50 baznih poena. S druge strane, zvaničnici centralne banke rekli su da veoma pomno prate smanjenje tražnje za radnicima, a tržište rada će u narednim mesecima sve češće odlučivati o monetarnoj politici.
Pasivna kuća - koliko košta, a koliko štedi?
Proračuni pokazuju da pasivne kuće mogu uštedeti do 90 odsto energije. Uz takvu pogodnost u eri zelene tranzicije, moderan izgled i komfor koji nude - ko ne bi želeo da bude vlasnik jedne takve nekretnine?
Priličan je broj argumenata u korist pasivnih kuća: savremena izolaciona tehnologija, mali utrošak energije i leti i zimi (posebno značajno tokom grejne sezone), inovativan dizajn, posedovanje sertifikata koji garantuje da kuća ne sme propuštati više vazduha od 0,6 puta njene zapremine na sat.
Ipak, uprkos tendencijama koje su krenule iz Nemačke i proširile se svetom, ovaj vid gradnje još uvek nije uzeo maha u Srbiji. Čak i globalno, prema podacima Passive House Institutea iz 2024, postoji tek 40.000 pasivnih kuća.
Pasivne kuće, pritom, nisu vezane samo za privatno vlasništvo, već se princip gradnje odnosi na sve vrste objekata, što podrazumeva komercijalne i stambene prostore. Stoga, mimo aspekta uštede energije, postoji prostor i za solidnu ekonomsku uštedu. Iz ugla pojedinca, ali i graditelja, mogu li pasivne kuće biti isplativa investicija danas u Srbiji?
O ovoj temi više pročitajte na linku.
Analitičarka BBA: Trenutni efekti ograničenja kamata su minimalni
Mehanizam ograničavanja kamatnih stopa koji je predložen Nacrtom zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga je po šemi sličan regulativi koju Hrvatska ima još od 2014. godine, kažu analitičari Bloomberg Adrije. Evo šta još oni kažu o predloženim promenama:
"Za razliku od njihove odluke koja je godinama skupljala prašinu, ali je zasijala sa rastom euribora 2022, odluka NBS dolazi u trenutku kada su kamate već na relativno visokim nivoima. Samim tim njen suštinski efekat mogao bi da dođe tek u dugom roku kada se ponovi ciklus naglog rasta kamatnih stopa.
Trenutni efekti su minimalni. Ono što je trenutno možda najrelevantnije za korisnike kredita jesu kamate na postojeće stambene kredite koje su ograničene na pet odsto prelaznom odredbom do kraja 2026. Budući da je euribor (6M) trenutno oko 3,3 odsto, a neka standardna marža za stambene kredite oko tri odsto, to nas dovodi do očekivanih 6,3 odsto kamatne stope.
Što se tiče kamate na ostale kredite – npr. na gotovinske, tu tek trenutni efekat ne vidimo. Kamate su već visoke i dvocifrene, pa dozvoljeno povećanje od 1/4 ne deluje ograničavajuće (pogotovo što je prema stanju kredita u julu 2024. čak 98 odsto gotovinskih kredita sa fiksnom kamatnom stopom, za razliku od 52 odsto s početka 2021). Ograničenje na nove kredite bi bilo oko 16 odsto, koliko kamatne stope na novoodobrene gotovinske kredite nisu ni dostigle u ovom ciklusu povećanja kamata."
Celu analizu pročitajte na linku.
Sledi…
Pored pomenutih sastanaka dve centralne banke, koje će, prema očekivanjima analitičara smanjiti kamate za po 25 baznih poena, danas će i Republički zavod za statistiku izvestiti o kretanju inflacije u Srbiji u mesecu za nama.
U Švajcarskoj će se predsednik centralne banke obratiti javnosti u Ženevi, a nemački ministar ekonomije Robert Habeck govoriće pred poslanicima te zemlje.