Kompanija Apple Inc. javnosti je predstavila svoju novu liniju proizvoda koju predvodi novi model pametnog telefona iPhone, a Narodna banka Srbije (NBS) objavila je nacrt zakona kojim bi trebalo da ograniči kamate u budućnosti.
Pored toga, pažnja tržišta biće usmerena ka prvoj debati dva predsednička kandidata u Sjedinjenim Američkim Državama.
Evo šta to danas treba da znate:
NBS predlaže ograničenje kamata: stambeni 5,44, potrošački 15 odsto
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je Nacrt rešenja o trajnom ograničenju kamata u Srbiji, a prema računici na osnovu trenutnih parametara, kamate na stambene pozajmice u evrima ne bi mogle da budu više od 5,44 odsto godišnje. Pored toga, NBS je predložila da kamatne stope na ove kredite budu i privremeno (do kraja 2026. godine) ograničene na pet odsto.
"Razlog za to prelazno rešenje jeste da se prestankom primene privremene mere spreči veći, nagli rast kamatne stope kod postojećih stambenih kredita", rekli su iz NBS.
Dok bi kod stambenih kredita tržišno regulisanje verovatno značilo više kamatne stope za korisnike, zakonom predviđena ograničenja kamatnih stopa kod gotovinskih i potrošačkih kredita dosta su viša od onoga što banke nude ovih dana.
Iz NBS tako kažu da je za postojeće i novoodobrene gotovinske i potrošačke kredite s promenljivom kamatnom stopom predviđeno ograničenje nominalne kamatne stope koje odgovara prosečnoj ponderisanoj kamatnoj stopi uvećanoj za jednu četvrtinu (25 odsto).
"Prema trenutnoj prosečnoj ponderisanoj stopi za dinarske gotovinske kredite, to znači da bi maksimalna nominalna kamatna stopa za kredite ove vrste iznosila 15,67 odsto. Istovremeno, za sve novoodobrene dinarske gotovinske i potrošačke kredite (s fiksnom i varijabilnom stopom) važiće ograničenje efektivne kamatne stope zasnovano na zbiru stope zatezne kamate (iz ovog nacrta zakona) i četiri procentna poena, što je trenutno 16 odsto", piše u saopštenju centralne banke.
Analiza BBA: Srbija i Hrvatska šampioni rasta u Adria regionu
Adria region u ovoj godini čeka umereni ekonomski rast podržan snažnom domaćom potrošnjom, infrastrukturnim projektima čija je realizacija u toku i oporavkom spoljašnje tražnje. Isti faktori guraće ekonomski rast i u 2025.
U najnovijem makrokvartalnom izveštaju analitičari Bloomberg Adrije zadržali su projekcije ekonomskog rasta za sve države nepromenjenim za ovu i narednu godinu, izuzev za Hrvatsku, gde je projekcija za 2025. blago smanjena (-0,1 procentni poen).
Fiskalne politike širom regiona ostaće ekspanzivne u 2024. godini, s naglaskom na javna ulaganja i socijalna davanja. Međutim, do 2025. očekuje se postepeni prelazak prema fiskalnoj konsolidaciji, posebno u Sloveniji i Hrvatskoj, jer će vlade nastojati da umanje budžetske deficite. Uprkos ekspanzivnom fiskalnom okruženju u 2024. godini, očekuje se da će budžetski deficiti ostati pod kontrolom. To navode analitičari Bloomberg Adrije u svojoj poslednjoj analizi, koju u celosti možete pročitati OVDE.
Može li se u Srbiji živeti od dividende?
Poreski tretman i relativno visok prinos čini srpsko tržište kapitala dobrom investicionom prilikom za one koji bi da žive od dividendi.
Međutim, pitanje je da li je uz nisku likvidnost domaćeg tržišta i nerazvijenu akcionarsku kulturu moguće na ovaj način dugoročno živeti od pasivnih prihoda, kažu analitičari srpskog tržišta kapitala.
Primera radi, prema ovogodišnjim cenama, trebalo je da potrošite oko 230.000 evra kako biste od dividendi mogli da prihodujete prosečnu platu na mesečnom nivou.
Zbog pomenutog manjka likvidnosti, pitanje je da li biste i mogli da bez problema nakupite dovoljno akcija za ovakve pasivne prihode.
"Dividendni prinosi su u Srbiji na prilično zavidnom nivou. Međutim, radi se o svega nekoliko kompanija koje su zvezde naše sužene berze koja se i dalje sužava", rekao je portfolio menadžer u Ilirika Investmentsu Aleksandar Zavišić.
Celu analizu možete pronaći na linku.
Putin kaže da je Rusija spremna da nastavi da šalje gas preko Ukrajine
Rusija je spremna da nastavi da šalje gas u Evropu gasovodima preko Ukrajine i posle 2024. godine, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin.
Evropa je pokušala da se udalji od ruskog gasa, ali neke države nastavljaju da ga dobijaju kroz te gasovode. Međutim, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da ne želi da produži ugovor o tranzitu sa Rusijom. "Ne želimo da ovde zarađuju", rekao je on u julu.
Govoreći na glavnoj sednici Istočnog ekonomskog foruma na ruskoj pacifičkoj obali, Putin je rekao da Moskva "ne može naterati" Kijev da produži sporazum, ali bi mogla da preusmeri te količine na alternativne izvozne rute kao što je Turska. Iako bi deo tog gasa mogao da se prebaci i na domaće tržište, Putin je priznao da bi državni Gazprom PJSC izgubio deo prihoda.
Sledi:
Predsednički kandidati u SAD, Kamala Harris i Donald Trump, naći će se oči u oči tokom predsedničke debate. U Njujorku će se održati sastanak Saveta bezbednosti UN o Ukrajini.
Nemačka će objaviti izveštaj o inflaciji, a Italija, koja je takođe bitan trgovinski partner Srbije, izveštava o stanju u svom industrijskom sektoru.