Inflacija u Srbiji usporila je u novembru na osam odsto, što je i dalje višestruko iznad rasta cena u evrozoni ili Sjedinjenim Američkim Državama, gde su se indeksi približili ciljanim nivoima centralnih banaka.
U međuvremenu, potrošačke cene u SAD porasle su u novembru, što će se verovatno odraziti na nameru Federalnih rezervi da zadrže kamatne stope na visokom nivou u bliskoj budućnosti.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. Inflacija pala na osam odsto, ispunjene prognoze NBS
Rast potrošačkih cena u novembru je usporio na osam odsto, i tako već u jedanaestom mesecu došao na nivo koji je za kraj godine najavljivala Narodna banka Srbije.
Inflacija je na mesečnom nivou iznosila 0,5 odsto, a glavni faktori su ponovo bili hrana i energija. Narodna banka Srbije je prošle nedelje odlučila da referentnu kamatnu stopu ostavi na 6,5 odsto, a u saopštenju objavljenom nakon odluke piše da Izvršni odbor sada očekuje da inflacija do kraja godine uspori “na oko ili ispod osam odsto”.
NBS očekuje da će se inflacija u okvire cilja (od 1,5 do 4,5 odsto) vratiti sredinom naredne godine, a da bi krajem godine trebalo da iznosi oko tri procenta.
2. Googleov poraz u parnici sa Epic Gamesom ugrozio industriju vrednu 200 milijardi dolara
Pravni poraz koji je Google pretrpeo u sporu sa Epic Gamesom, proizvođačem video-igre Fortnite, preti da uruši duopol koji drže prodavnica aplikacija ove kompanije sa Appleom, koji dvema kompanijama donosi blizu 200 milijardi dolara godišnje i određuje način na koji milijarde potrošača koriste mobilne uređaje.
Presuda koju je porota suda u San Francisku izrekla u ponedeljak predstavlja udarac za poslovni model u sektoru aplikacija dve kompanije, koje naplaćuju provizije od čak 30 odsto programerima softvera koji najčešće imaju malo drugih opcija.
Epic je proveo godine boreći se protiv te prakse i uspeo da ubedi saveznu porotu da se složi da je Google, jedinica kompanije Alphabet Inc, poslovala kao monopol. Presuda će verovatno dovesti do izmene pravila poslovanja prodavnice aplikacija, koja su se već našla na udaru regulatora i zakonodavaca širom sveta.
3. Rast mesečne inflacije u SAD pred sastanak Feda
Potrošačke cene u SAD porasle su u novembru, što će se verovatno odraziti na nameru Federalnih rezervi da zadrže kamatne stope na visokom nivou u bliskoj budućnosti.
Bazna inflacija, koja ne računa cene hrane i energije, porasla je četiri odsto godišnje drugi mesec zaredom. Mesečno je porasla 0,3 odsto, poklopivši se sa procenama analitičara, u poređenju sa rastom od 0,2 odsto u oktobru.
Glavna inflacija u porasla je 3,1 odsto godišnje, koliko su analitičari i očekivali, a 0,1 odsto u poređenju sa oktobrom, nešto više od procene analitičara koja je predviđala stagnaciju.
4. Mađarska otvorena za ukidanje veta na pomoć Ukrajini ako EU odmrzne sredstva
Mađarska je spremna da ukine veto na veliki predlog Evropske unije za finansiranje pomoći Ukrajini u zamenu za milijarde u finansiranju koje je Unija uskratila Budimpešti zbog demokratskog nazadovanja, rekao je glavni politički savetnik premijera Viktora Orbana.
Vlada u Budimpešti blokira četvorogodišnji paket podrške Kijevu od 50 milijardi evra koji će početi sledeće godine, što je deo šire borbe oko budžeta EU o kojoj će se raspravljati na sastanku lidera koji počinje u četvrtak. Primedbe Balazsa Orbana, koji nije u srodstvu sa premijerom, sugerišu da Mađarska nastoji da izvuče visoku cenu za pristanak, što bi ostatku Unije možda bilo teško da prihvati.
Sledi...
U sredu će Federalne rezerve doneti odluku o kamatnoj stopi, a ekonomisti smatraju da će Fed održati referentnu kamatnu stopu na nivou od 5,25 do 5,5 odsto.
U Briselu će se održati samit EU - Zapadni Balkan uoči dvodnevnog zasedanja Evropskog saveta. U Francuskoj će se održati izbor francuskog grada za Evropsku prestonicu kulture 2028, a u konkurenciji su Burž, Klermon-Feran, Monpelje i Ruan.