Evropska centralna banka (ECB) je u nedoumici: prerano sniziti kamatne stope i pustiti inflaciju da divlja ili ugušiti ekonomije sa previše zatezanja. Narodna banka Srbije (NBS) odlučila se za petu uzastopnu pauzu, a ekonomisti smatraju da će srpska centralna banka pratiti poteze ECB i Federalnih rezervi i da kamatne stope neće snižavati dok to one prve ne urade.
Povećanje kamatnih stopa uticalo je na usporavanje ekonomija širom sveta. Najveća evropska privreda je na putu ka recesiji, jer su podaci o industrijskoj proizvodnji za oktobar pokazali pad peti mesec zaredom.
Dok ekonomije slabe, švajcarski franak jača. Naime, švajcarski franak je dostigao najviši nivo u odnosu na evro otkako je švajcarska centralna banka odustala od vezivanja franka za evro pre skoro devet godina. Jača i bitcoin, pa se trgovci opcijama okreću opkladama da će bitcoin porasti na 50.000 dolara do januara.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Kamatne stope još uvek na julskom maksimumu, NBS pauzirala
Na poslednjem sastanku izvršnog odbora NBS u ovoj godini odlučeno je da su kamatne stope dovoljno visoke kako bi se inflacija u dogledno vreme vratila u ciljani raspon.
Nakon pete uzastopne pauze, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, što je nivo iz jula, i najviše od maja 2015. godine. Nepromenje su i dalje kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
"NBS neće pre Federalnih rezervi i ECB krenuti u smanjivanje cena zaduživanja", rekao je Branimir Jovanović, ekonomista u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije.
Još jedan razlog zbog kojeg NBS još uvek neće sniziti kamatnu stopu jeste činjenica da je inflacija u Srbiji još dosta visoka (8,5 odsto u oktobru), što je među najvišim stopama u Evropi, i mnogo više nego u evrozoni, gde je već ispod tri procenta, naveo je Jovanović za Bloomberg Adriju.
Srpski državljanin Wozniak govore naplaćuje više od 100.000 dolara
Steve Wozniak, poznati suosnivač kompanije Apple, pridružio se grupici poznatih sa srpskim pasošem, uz obećanje da će od sada biti "Srbin koji živi u SAD" i da će promovisati Srbiju u svetu. To nije jedino čime se ovaj inženjer bavi - njegov spektar interesovanja kreće se od tehnologije, obrazovanja, startapa do filantropije. Glumio je u filmovima i serijama, a čak je plesao i u jednoj sezoni emisije "Dancing with the Stars". On takođe nastupa u ulozi govornika, a svoje govore naplaćuje više od 100.000 dolara.
Wozniaka takođe možete unajmiti u ulozi govornika o tehnologiji, motivacionog govornika i "keynote" (glavnog) govornika. Na veb-sajtu Celebrity Speakers Bureau navodi se i da je Wozniak, takođe dostupan kao "endorser", neko ko daje izjavu da podržava nekoga ili nešto. Za takve usluge, Wozniak naplaćuje od 100.000 do milion dolara.
ECB u nedoumici: Prerano sniziti kamatne stope ili ugušiti privredu
Nedoumica s kojom se suočavaju kreatori politike podseća na decembar 2021. godine, kada su oklevali sa donošenjem mera dok je američki Fed napravio oštar zaokret ka restriktivnoj politici, a investitori su počeli da se klade da će i ECB povećati kamatne stope. Tada su prognoze pokazivale ubrzanje inflacije, ali su povećanja započela tek sedam meseci kasnije, što su mnogi posmatrači smatrali neblagovremenim potezom.
Lagarde i njene kolege, koje su ćutale uoči odluke 14. decembra, sada se suočavaju sa sličnim izazovom dok razmatraju koju bi grešku radije rizikovali: prerano snižavanje stopa i puštanje inflacije da divlja ili ugušiti ekonomije sa previše stezanja.
Zvaničnici završavaju projekcije koje će Lagarde predstaviti sledećeg četvrtka sa prikazom gde se nalaze rizici, što može oblikovati određena očekivanja.
EU sve bliže donošenju zakona o veštačkoj inteligenciji
Evropska unija je na korak do konačnog dogovora u vezi sa donošenjem najsveobuhvatnije regulative veštačke inteligencije u zapadnom svetu.
Pregovarači su se složili s predloženim merama kontrole generativnih alata veštačke inteligencije (AI) kao što su ChatGPT kompanije OpenAI Inc. i Google Bard, koji mogu da proizvedu određeni sadržaj na osnovu pisanih komandi.
Na sastanku koji je počeo u sredu po podne, delegati Evropske komisije, Evropskog parlamenta i 27 zemalja članica postigli su kompromis koji za grupu predstavlja korak bliže formalnom sporazumu u vezi sa širim delom regulative poznate kao Zakon o veštačkoj inteligenciji.
Sledi...
U Briselu premijer Belgije Alexander De Croo predstavlja prioritete predsedavanja te zemlje Evropskom unijom tokom prve polovine 2024. godine.
Nemačka objavljuje konačne podatke o inflaciji za novembar, a podaci o inflaciji pristižu i iz Rusije.