Prvi put u više od 60 godina, holivudski scenaristi i glumci štrajkuju u isto vreme. Udruženje scenarista Amerike štrajkuje od 2. maja, kada su propali pregovori sa holivudskim studijima. Udruženje filmskih glumaca pridružilo im se u štrajku 13. jula nakon neuspešnih pregovora sa Alijansom filmskih i televizijskih producenata, koja predstavlja velike holivudske studije kao što su Netflix Inc. i Walt Disney Co. Poslednji put kada su i pisci i glumci štrajkovali u isto vreme je bilo 1960. kada su se hteli da zarade od filmova koji su se emitovali na TV-u.
1. Šta zahtevaju sindikati?
Glumci i scenaristi traže povećanje osnovne plate, kao i veći udeo zarade od serija i filmova koje se prikazuju na striming servisima. Oba sindikata takođe traže zaštitu od studija koji koriste veštačku inteligenciju da zamene njihove poslove. Scenaristi kažu da je njihova plata opala tokom protekle decenije; oni traže minimalno angažovanje šest pisaca i 13 nedelja rada po delu, plus povećanje osnovne plate od pet odsto i dodatnu nadoknadu za hit emisije na striming platformama. Kako kažu, studiji su to odbili u pregovorima. Dodatni zahtevi glumaca uključuju nadoknadu za audicije koje sami snimaju.
Opširnije
Francuski milijarder Pinault u pregovorima da kupi agenciju za talente CAA
Agencija za kreativne umetnike (CAA) vodi pregovore o prodaji većinskog udela Francois-Henri Pinaultu.
14.07.2023
Kostimograf nastavka 'Seks i grad' otkriva tajne Met Gale
Tim za kostimografiju iz originalne serije, koji je osvojio nagradu Emmy, vodila je Patricia Field.
29.06.2023
Holivudski scenaristi štrajkuju za veće plate
Scenaristi koji stoje iza nekih od najpopularnijih televizijskih emisija ne rade, tražeći bolje uslove za rad.
02.05.2023
Striming servisi uneli pometnju u Holivud, a scenaristi se bune
Scenaristi traže veću platu i promene u ugovorima koji će biti u skladu s drastičnim promenama kroz koje industrija prolazi poslednjih godina.
18.04.2023
2. Kako će štrajk uticati na industriju?
Štrajkovi će zaustaviti većinu američke filmske i TV produkcije, sa izuzetkom rijaliti programa i programa bez scenarija. Udruženje scenarista procenjuje da samo prekid rada od strane scenarista predstavlja izgubljeni prihod od 30 miliona dolara dnevno. Poslednji štrajk scenarista 2007. godine, koji je trajao 100 dana, koštao je privredu Kalifornije oko 2,1 milijardu dolara. Osim zaustavljanja produkcije, štrajkovi će uticati na filmski i TV marketing, jer glumci neće promovisati nijedan projekat kroz filmske premijere, dodele nagrada i druge događaje.
Glumci koji rade na rijalitijima ili televizijskim takmičenjima će možda i dalje raditi, ali mogu osetiti pritisak da se pridruže štrajku solidarnosti. Na udaru će biti kompanije koje prvenstveno rade sa industrijom zabave. Agencije za talente počele su da sprovode otpuštanja, otkaze i smanjenje plata kako bi nadoknadile troškove. Neki studiji su zaustavili ili smanjili isplate producentima.
3. Šta to znači za filmove i serije?
Iako su neke produkcije na projektima koji su već napisani mogli da se nastave tokom štrajka scenarista, sada će svaka produkcija ostati bez glumaca. Kako proizvodnja bude stala, mreže i striming servisi će se više oslanjati na rijaliti TV i druge proizvode koji nemaju scenario. Neki giganti za strimovanje, kao što je Netflix, i dalje će imati spreman sadržaj za jesen zbog vremena između proizvodnje i objavljivanja. Fox će na jesen izbacivati samo rijaliti i animirane emisije koje su već bile završene pre nego što su štrajkovi počeli. Večernje humoristične emisije kao što je 'The Tonight Show' bile su prva žrtva štrajka scenarista, pa su se studiji odlučili za reprize. Studiji, uključujući Dizney, već su počeli da objavljuju datume premijera filmova koji nisu završeni. Štrajkovi će imati mali neposredni uticaj na objavljivanje sadržaja sa scenariom koji je već završen.
4. Zašto sada?
Štrajkovi označavaju kraj buma strimovanja, koji je počeo 2013. objavljivanjem prve originalne Netflixove serije, 'House of Cards'. Usluge striminga završavaju deceniju sa rekordnim brojkama. U isto vreme, industrija zabave se suočava sa opadanjem publike za tradicionalne TV kanale i gubicima koje pravi nova generacija striming servisa, uključujući Max kompanije Warner Bros. Discovery Inc. i Disney +. Velike kompanije u industriji zabave smanjile su broj zaposlenih u poslednjih 18 meseci i povukle sadržaj sa svojih servisa za striming da bi smanjenjile troškove.
5. Zašto su zabrinuti za veštačku inteligenciju?
Postoji zabrinutost da bi AI mogla da piše scenarije. Za glumce postoji zabrinutost da bi studiji mogli da koriste veštačku inteligenciju za repliciranje njihovih prethodnih izvođenja. Američki savez režisera, koji je u junu pristao na novi ugovor sa studijima, naterao je kompanije da se slože da ih AI neće zameniti.