Evropska centralna banka (ECB) novim instrumentima će uspeti da spreči paniku na tržištima obveznica, veruje potpredsednik ECB Luis de Guindos. Pad prinosa na obveznice posebno je ugrozio najzaduženije zemlje u evrozoni poput Italije.
ECB je odlučna u sprečavanju fragmentacije, napomenuo je de Guindos, koji je dodao i da bi nereagovanje na situaciju na tržištu obveznica ugrozilo šanse da se inflacija u evrozoni vrati na poželjnih dve odsto. Kada je govorio u Milanu zajedno sa kolegama iz ECB, on je takođe dodao da je ECB već reinvestirala dugove koji dolaze na naplatu iz pandemijskog programa kupovine hartija od vrednosti PEPP, ali da će uskoro osmisliti novi instrument kako bi se borila sa trenutnom situacijom.
Novi instrument, koji je ECB najavila samo u toj formi, trebalo bi da izjednači cene zajmova država u evrozoni i tako izbegne tzv. fragmentaciju.
ECB paralelno sa brigom o najzaduženijim članicama evrozone mora da razmišlja i o kontroli inflacije, koja je skočila na čak 8,1 odsto u maju. Na istom događaju, guverner Banke Francuske Francois Villeroy de Galhau izjavio je da je uveren da će planirana povećanja kamatne stope vratiti inflaciju na nivo od dva odsto.
Referentna kamatna stopa ECB je i dalje negativna, a prema trenutnim planovima, trebalo bi da se poveća na barem naredna dva sastanka. Prema ponderisanom proseku Bloomberga koji se izvodi iz prognoza 24 analitičara, očekuje se da će krajem 2022. godine kamatna stopa u evrozoni biti 1,15 odsto.