Kapital Centralne banke (CB) BiH, prema procenama, samo je u aprilu pao za još više od 50 miliona KM. To je rezultat strukture deviznih rezervi, kao i prinosa od obveznica. Nastave li se ovakve tendencije, entiteti će već krajem godine morati da dokapitalizuju ovu finansijsku instituciju, pišu Nezavisne novine.
Prema zvaničnim podacima, kapital Centralne banke BiH, zaključno s 31. martom 2022. godine u odnosu na kraj prošle godine, pao je za 122 miliona KM. Na kraju prošle godine kapital CB BiH iznosio je 861 miliiona KM, a zaključno s martom taj kapital iznosio je 739 miliona KM. Međutim, uzme li se u obzir da je nastavljen rast kamatnih stopa na obveznice u portfelju CB BiH, procene su da će u aprilu kapital pasti za još najmanje 50 miliona KM, a verovano i više.
"Za prva četiri meseca očekivanja su da će kapital biti umanjen za 200 miliona KM i izgledan je scenario koji će dovesti do dodatnog smanjenja kapitala za još 400 miliona u narednih 12 meseci, a ne treba isključiti ni scenario koji predviđa pad od 900 miliona KM. Već sada je potrebno zagovarati i razgovarati o modelima dokapitalizacije Centralne banke. Ako želimo isti nivo sigurnosti konvertibilne marke kao pre dve i tri godine, potreban iznos dodatnog kapitala u narednom periodu je između 900 miliona i 1,3 milijarde KM", smatra ekonomist Saša Stevanović.
S obzirom na to da Centralna banka BiH, zaključno s krajem 2021. godine, ima više od 11,5 milijardi KM u obveznicama, više je nego jasno da će kapital nastaviti padati jer su Federalne rezerve već povećale kamatnu stopu, a to će, gotovo je sigurno, napraviti i Evropska centralna banka. S druge strane, u Centralnoj banci BiH kažu da pažljivo prate događaje na finansijskim tržištima i da smatraju kako se do kraja godine neće ostvariti scenario da CB BiH ostane bez kapitala.