Ilegalne pretplatničke platforme koje kradu filmove ili TV emisije donose dve milijarde dolara (približno 1,85 milijardi evra) godišnje od oglasa i pretplata.
Otkako je odlučio da pobedi Netflix u sopstvenoj igri, stari Holivud se bori da ostvari profit u strimingu, pri čemu Disney+, Peacock i Paramount+ svake godine gube milijarde dolara, što je na Wall Streetu izazvalo zabrinutost da te usluge nikada neće biti toliko profitabilne kao što je to nekada bila kablovska. Međutim, doba striminga je postalo blagodat za neke slučajne pobednike: pirate koji koriste softver za kopiranje filma ili televizijske emisije za nekoliko sekundi sa legalnih onlajn video-platformi i koji hostuju naslove za sopstveno, nelegalno pružanje usluga, i zgrću oko dve milijarde dolara (približno 1,85 milijardi evra) godišnje od oglasa i pretplata.
Bez troškova video-produkcije, nelegalne stranice za strimovanje kao što su myflixer.to i projectfreetv.space postigle su profitne marže blizu 90 procenata, podaci su Američkog filmskog udruženja (engl. The Motion Picture Association - MPA ), trgovačke grupe koja zastupa holivudske studije i radi na suzbijanju hiljada ilegalnih platformi koje su se pojavile poslednjih godina.
Opširnije
Koliko zaista košta osvajanje Oskara?
Pored ocenjivanja filmova, dodela Oskara je i brutalno finansijsko bojno polje.
15.03.2024
Film ‘Pored tebe’ Stevana Filipovića prikazan u Londonu i Oksfordu
Stevan Filipović, nagrađivani reditelj, scenarista i profesor na Akademiji umetnosti u Beogradu, istražuje nekonvencionalne pristupe.
06.03.2024
Dragan Bjelogrlić o tome zašto Netflix više ne pravi dobre serije
Netflix u poslednjih nekoliko godina nije proizveo nijednu dobru seriju.
04.03.2024
U početku je porast legalnih onlajn kompanija poput Netflixa zapravo pomogao u suzbijanju digitalne piraterije, koja se uglavnom zasnivala na otpremanju datoteka. Međutim, sada piraterija koja uključuje ilegalne usluge strimovanja, kao i deljenje datoteka, košta američku ekonomiju oko 30 milijardi dolara (28 milijardi evra) izgubljenog prihoda godišnje i oko 250 hiljada radnih mesta, procenjuje Centar za globalnu politiku inovacija Privredne komore SAD (engl. Chamber of Commerce’s Global Innovation Policy Center). Globalni uticaj približno iznosi 71 milijardu dolara (66 milijardi evra) godišnje.
U SAD, gde postoji skoro 130 pretplatičkih piratskih sajtova, Američko filmsko udruženje procenjuje da prva tri sajta zajedno imaju oko dva miliona korisnika koji plaćaju od pet do 10 dolara mesečno za gledanje filmova, TV emisija i prenosa sportskih događaja. Analitičari kažu da bi broj korisnika mogao da poraste budući da se cena pretplate kod legalnih kompanija, kao što je Walt Disney, približava iznosu od 20 dolara mesečno, jer te kompanije nastoje da ojačaju finansije svojih platformi za striming. „Neke od ovih piratskih veb-stranica imaju više dnevnih poseta od pojedinih sa liste 10 najboljih legalnih sajtova“, kaže Karyn Temple, glavna savetnica u Američkom filmskom udruženju. „To zaista pokazuje koliko su produktivni.“
Prošle godine je Bill Omar Carrasquillo iz Filadelfije, čiji je raskošan način života pratilo približno 800 hiljada pratilaca na YouTubeu i za koga je FBI rekao da je vodio jedan od „najdrskijih i najuspešnijih" piratskih TV programa koji su federalni zvaničnici ikada procesuirali, morao je da preda imovinu od 30 miliona dolara (28 miliona evra), uključujući desetak nepokretnosti, ”lamborghini” i šest miliona dolara (5,5 miliona evra) u gotovini. Na svom vrhuncu, njegovo nelegalno poslovanje strimovanja, GearsTV, imalo je 100 hiljada pretplatnika i donosilo je zaradu od približno 1,5 miliona dolara (1,4 miliona evra) od mesečne prodaje. U martu 2023. Carrasquillo je osuđen na pet i po godina zatvora.
Neki piratski sajtovi su platforme kojima može da se pristupi samo uz pozivnicu i na taj način postaju privlačni na dark-vebu. Ipak, većina njih su veb-stranice za strimovanje koje izgledaju legitimno i koje mogu da se pretražuju na Googleu i oglašavaju na Facebooku i TikToku. Finansiraju se objavljivanjem oglasa, kao i pretplatama i nude veliki broj filmova, TV emisija i prenosa sportskih događaja , i njihov izbor je veći od onoga na legalnim platformama jer obično kradu sadržaj sa više mesta. (U nekim slučajevima, gledaoci pogrešno smatraju ove platforme legalnim servisima za striming zbog toga što izgledaju profesionalno.) Plaćanja pretplate se ponekad vrše u kriptovaluti, ali se češće izvršavaju putem kreditnih kartica i PayPala, a to može da pomogne Američkom filmskom udruženju da pronađe takve kompanije i zatvori ih.
U Američkom filmskom udruženju kažu da su poslednjih meseci ruski kriminalni lanci plaćali posetiocima da se sa video-kamerama ušunjaju u bioskope AMC Entertainment Holdings u Los Anđelesu i snime filmove, uključujući „Klub zadovoljnih žena: Drugo poglavlje” (engl. Book Club: The Next Chapter), „Varvarin” (engl. Barbarian), „Osmeh” (engl. Smile) i „Lil, Lil, krokodil” (engl. Lyle, Lyle, Crocodile). Snimak se zatim otprema na internet i stavlja mu se digitalni vodeni žig sa linkovima koji vode do ilegalnih onlajn kazina čiji su vlasnici i kojima upravljaju iste te kriminalne organizacije, kako bi se gledaoci podstakli da se klade na tim platformama za kockanje.
„Oni koji kradu naše filmove i naše televizijske emisije i upravljaju piratskim sajtovima ne bave se bezazlenim biznisom“, kaže Charlie Rivkin, izvršni direktor Američkog filmskog udruženja, i dodaje da se neki od njih takođe bave trgovinom droge, dečjom pornografijom, prostitucijom i pranjem novca. „To je organizovani kriminal.“
Rivkin, bivši američki ambasador u Francuskoj i nekadašnji izvršni direktor kompanije Jim Henson (dom Mapeta), pridružio se Američkom filmskom udruženju 2017. nakon što to udruženje pet godina ranije nije uspelo da postigne konsenzus između Holivuda i Silicijumske doline, kako bi se izborilo za usvajanje zakona u Kongresu čiji je cilj zaustavljanje piraterije na internetu. Internet kompanije kao što su Google i Yahoo! smatrale su da bi taj potez dao vladi prevelika ovlašćenja za gašenje sajtova optuženih za kršenje zakona. Udruženje je 2017. godine formiralo Alijansu za kreativnost i zabavu (engl. Alliance for Creativity and Entertainment - ACE), radnu grupu za sprovođenje zakona koju čini približno 100 detektiva koji kruže svetom i ponekad izbegavajući pretnje smrću, kako bi pomogli lokalnim vlastima da uhapse pirate koji strimuju. Na čelu alijanse je Jan van Voorn, veteran Interpola i marinaca koji se bavio borbom protiv trgovine drogom.
Kazneno delo, a ne prekršaj
U ACE-u kažu da su pomogli u smanjenju broja ilegalnih usluga strimovanja u Severnoj Americi sa više od 1.400 u 2018. godini na 126, delimično zahvaljujući podršci Američkog filmskog udruženja za usvajanje saveznog zakona 2020. koji je doveo do toga da se strimovanje mnoštva materijala zaštićenog autorskim pravima smatra krivičnim delom, a ne prekršajem. Međutim, prema najnovijem izveštaju kompanije za praćenje podataka MUSO, piraterija je na međunarodnom nivou u 2022. godini porasla za 39 procenata kada je u pitanju filmski sadržaj i devet procenata kada su u pitanju TV emisije, vođena potražnjom za filmovima, poput filma „Top Gun: Maverick” producentske kuće Paramount, i serija, uključujući seriju „Kuća zmaja" (engl. House of the Dragon) producentske kuće HBO. Dostupnost ilegalnih striming usluga je u procvatu, sa rekordnih 215 milijardi poseta ilegalnim sajtovima 2022. godine, kažu iz kompanije Muso. Dodaju da će mere koje preduzimaju legalni operateri striming usluga kako bi povećali zaradu, na primer, suzbijanjem deljenja lozinki, dodatno povećati broj poseta nelegalnim platformama.
Najočigledniji znak da sajt radi ilegalno je cena, koja počinje od oko pet dolara (4,6 evra) mesečno, manje od trećine osnovne pretplate na Netflix, za pristup naizgled neograničenom mnoštvu filmova i emisija sa više platformi za striming. Drugi znak koji ukazuje na ilegalnost je taj da je sajt anonimno registrovan i da prikriva veze sa svojim vlasnikom. Da bi se borili protiv pirata, istražitelji MPA pronalaze operatere određenih platformi i nalažu im da prestanu da vrše protivzakonite radnje.
Ako se ne povinuju, MPA započinje ono što Van Voorn naziva „fazom blokade“, koja nastoji da onemogući njihove platforme za plaćanje i hosting, naloge na društvenim mrežama i imena domena. Ako se počinioci i dalje oglušuju o nalog, MPA prebacuje status slučaja u građanski ili krivični i sarađuje sa Europolom, Interpolom i snagama nacionalne policije koje se bave krađom intelektualne svojine i sajber-kriminalom. Bilo je potrebno samo dve nedelje da se prekine rad jednog takvog sajta u Egiptu, a čak četiri meseca da se to isto uradi u Španiji, kaže Van Voorn.
Izgubljene milijarde
Konsultantska kuća Parks Associates predviđa da će od 2022. kumulativni gubitak legalnih američkih striming usluga zbog piraterije dostići 113 milijardi dolara (105 milijardi evra) u naredne dve godine. „Iako postoji određeni optimizam da bi nove protivmere i najbolje prakse mogle da dovedu do toga da se piraterija stabilizuje do 2027. godine, nema konsenzusa među zainteresovanim stranama o tome kada bi mogla da počne da opada“, kaže Steve Hawley, analitičar kuće Parks Associates.
Za sada, Van Voorn kaže da će nastaviti da se bori protiv piratskih strimera, čak i ako se ponekad oseća kao da tapka u mestu. Prošlog novembra ACE je zatvorila Zoro.to, Goku.to i ShowboxMovies, koji su zajedno imali skoro 400 miliona poseta mesečno. Istog meseca zatvorila je dve najveće ilegalne video-platforme u bivšoj sovjetskoj republici Gruziji i uspostavila partnerstvo sa gigantom za striming sportskih događaja DAZN-om, kako bi ugasila nelegalni sportski veb-sajt watchwrestling.ai, koji je poslovao iz Indije. Van Voornov tim je takođe počeo da deluje u Vijetnamu, poznatom žarištu piraterije, kada je pomogao da se zatvori 2embed, sajt koji je obezbeđivao filmove i TV emisije za stotine kriminalnih platformi širom sveta.
Ovaj potez je deo misije ACE-a koja cilja na distributere na vrhu lanca krijumčarenja koji distribuiraju piratske emisije i filmove na ilegalnim sajtovima. „Uklanjanje ovih izvora sadržaja i, samim tim, uticaj na 25 ili više usluga odjednom je veoma efikasna strategija“, kaže Van Voorn. „Naporno radimo kako bismo na jednom mestu rešavali sve veće probleme nastale zbog piraterije širom sveta.“