Dok svet raspravlja o globalnim ekonomskim posledicama pobede Donalda Trumpa, stručnjaci iz regiona smatraju da značajnije promene u američkim investicijama nisu izgledne u kratkom roku. Međutim, ukazuju na potrebu reformi kako bi ove zemlje bile konkurentnije na globalnom tržištu. Amalija Pavić, zamenica izvršnog direktora AmCham Srbija, smatra da privatne američke kompanije svoje odluke zasnivaju prvenstveno na poslovnim prilikama, a ne na promeni vlasti u SAD.
"Mislim da nije realno očekivati da neka promena vlasti sada dovede do značajnog pomeranja odluka privatnih kompanije, ali svakako politike koje vlada donosi mogu znatno doprineti izmeni stava i možda povećanja atraktivnosti ovog regiona", rekla je Pavić za Bloomberg Adria TV u emisiji Zoom In.
Ona je istakla mogućnost povećanja interesovanja američkih investitora ukoliko nove politike uključe proširenje fondova ili dodatni fokus na ovaj region. "Za konkretne zaključke potrebno je pričekati bar šest meseci, kada ćemo videti prve efekte novih politika na poslovnu klimu", zaključila je Pavić.
Za Zapadni Balkan, Trumpovo predsedništvo moglo bi ubrzati prelazak proizvodnje iz dalekih ofšor destinacija ka bližim niršor lokacijama, jer kompanije traže pouzdanije i efikasnije lance snabdevanja. Američke kompanije, udružene kroz privredne komore u regionu, igraju ključnu ulogu u ekonomijama zemalja Zapadnog Balkana. Članice ovih komora generišu hiljade radnih mesta i značajno doprinose BDP-u regiona.
U jeku rasprava i očekivanja - neki upozoravaju na negativan uticaj povećanja carina na evropski izvoz, a drugi vide priliku za prilagođavanje i jačanje konkurentnosti pogođenih zemalja.
Domaći ekonomisti ukazuju na dvojak učinak Trumpove pobede. Dok kripto-tržište doživljava rast, povećane carine mogle bi da stvore izazove za izvozno orijentisane ekonomije. Ipak, takvi potezi mogu motivisati pogođene zemlje na jačanje sopstvene konkurentnosti, dok analitičari upozoravaju da bi dugoročno američka ekonomija mogla snositi posledice.
S obzirom na to da uticaj SAD ima globalni domet, Trumpova pobeda neminovno će ostaviti trag na ceo region Zapadnog Balkana. Ipak, stručnjaci iz oblasti poslovanja i ekonomije smatraju da značajnije promene nisu izgledne u kratkom roku.
Nedim Hamzić, direktor AmCham BiH, u razgovoru za Bloomberg Adria TV u emisiji Zoom In, naglašava da je teško donositi ozbiljne zaključke u ranoj fazi. Kako je kazao, prema onome što se trenutno može analizirati, BiH kao tržište neće doživeti velike promene u početnom periodu. AmCham BiH je poslednje 23 godine bio svedok raznih promena u SAD, ali se pokazalo da BiH ostaje snažan partner američkim institucijama i kompanijama, istakao je Hamzić.
On dodaje da su kroz godine, bez obzira na političke ili ekonomske promene u SAD, zadržani ključni principi saradnje, uključujući fokus na vladavinu prava i ekonomske prilike.
"Naravno, teško je uvek razlučiti između tih ekonomskih, odnosno političkih paramatara. Međutim, mi kao organizacija se fokusiramo na najbitnije teme koje se tiču ekonomije", kaže Hamzić.
Kako Amcham ocenjuje poslovnu klimu u Srbiji
Kompanije članice Američke privredne komore umereno su zadovoljne poslovnom klimom u Srbiji, dajući joj ocenu tri, na skali od jedan do pet, što je ista ocena kao i prošle godine. Rast poslovanja u narednoj godini i nove investicije očekuje dve trećine članica.