Iako je finansijski slom kineskog džina za nekretine Evergrandea počeo u septembru prošle godine, on još uvek utiče na privredni rast jedne od najvećih svetskih privreda, pored zatvaranja zbog pandemije.
Naime, kineski bruto domaći proizvod (BDP) počeo je da pada upravo od septembra prošle godine, kada je objavljeno da dugovi džina za nekretnine Evergrande iznose oko 300 milijardi dolara, kao i da je upitno da li može da realizuje predviđene projekte.
U septembru prošle godine kineski BDP iznosio je 5,5 odsto, od tada je u blagom padu i danas iznosi oko 4,8 odsto.
Prošle godine Kina je imala rast od čak 8,1 odsto, a ove godine je Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio procenu rasta njene privrede sa 4,8 na 4,4 odsto. U odnosu na prošlu godinu, Kina će, kako kažu prognoze, imati upola manji rast.
Čak je bolji rast imala na kraju glavne pandemijske godine, 2020, od 6,4 odsto.
Bum na tržištu nekretnina i poređenje sa Lehman Brothers
Tržište nekretnina u Kini je poslednjih nekoliko godina bilo na vrhuncu, upravo zbog dobre ekonomije u zemlji sve više Kineza odlučilo je da obezbedi nekretninu, kako privatnu, tako i poslovnu, a jedan od najvećih graditelja u tom poslu bio je upravo Evergrande.
I vrednost akcija Evergrandea je drastično pala na berzi u Hongkongu, osetan pad počeo je u junu prošle godine, a od decembra vrednost akcija stagnira.
Situacija u Evergrandeu se zbog prevelike sličnosti često poredi sa onim što se dogodilo u američkoj korporaciji Lehman Brothers, čiji se bankrot smatra početkom svetske ekonomske krize 2008. godine.
Zbog toga se u javnosti javila bojazan da bi Evergrande mogao biti okidač nove svetske krize, uz već nagomilane loše efekte – pandemiju, skok inflacije, poremećaje u lancima snabdevanja, povećanje cena energenata, rata u Ukrajini.
Međutim, prema informacijama koje dolaze iz korporacije, moguće je da Evergrande ipak neće biti novi Lehman Brothers.
Evergrande se oporavlja? Prodaja u aprilu 438 miliona evra
Iz ove kompanije ranije su saopštili da su krajem marta nastavljeni radovi na čak 95 odsto projekata širom Kine, a najnoviji podaci koje je javnosti saopštio predsednik grupe Xu Jiayin pokazuju da je prodaja u aprilu iznosila 3,09 milijardi juana (oko 438 miliona evra), kao i da je cilj da tokom maja završe 100.000 objekata.
Istakao je da grupa prepoznaje važnost prodaje, jer, kako je naveo, “bez prodaje nemoguće je izaći iz nevolje i otplatiti dug”.
“Od septembra prošle godine do marta ove godine, mesečna prodaja kompanije iznosila je samo 20 do 30 miliona juana (između tri i četiri miliona evra), a prodaja je u osnovi stala. U decembru prošle i februaru ove godine dva puta smo pokretali prodaju, ali su bile neuspešne”, rekao je Xu u izjavi objavljenoj na sajtu kompanije.
Dodao je da su početkom aprila iskoristili povoljne uslove za gradnju i ostvarili uspešnu prodaju.
Prema rečima predsednika grupe izgleda da Evergrande polako staje na noge, a ostaje da se vidi da li će ta brzina oporavka biti dovoljna da se sačuva tržište nekretnina u Kini, kao i kineski privredni rast.
Evergrande je jedna od od najvećih kineskih građevinskih firmi, zapošljava oko 200.000 ljudi, a zahvaljujući njoj opstaje 3,8 miliona poslova godišnje.