Kina je odobrila svoj prvi domaći antivirusni lek protiv virusa kovid 19, pošto su regulatori odobrili lek iz kompanije Genuine Biotech, koji je ranije korišćen za lečenje HIV-a.
Nacionalna administracija za medicinske proizvode dala je odobrenje leku "azvudine", koji je namenjen za odrasle sa umerenim simptomima kovida 19, i prosledila na odobrenje za hitnu upotrebu, navodi se u saopštenju agencije.
Lek će se biti konkurencija "paxlovidu" kompanije Pfizer Inc., koji je odobren u Kini u februaru neposredno pre nego što je zemlja doživela najgori talas pandemije. Dodavanje domaće terapije postojećem arsenalu vakcina u zemlji za borbu protiv virusa moglo bi pomoći Kini da pređe na život nakon "Covid Zero".
Opširnije
Srbija druga po obimu izgradnje u okviru inicijative 'Pojas i put'
Zemlja sa najvećim obimom izgradnje u prvoj polovini 2022. godine bili su Filipini, sa oko 3,3 milijarde dolara, a zatim Srbija (oko 1,9 milijardi dolara).
24.07.2022
Luke u Kini beleže rast, ali uticaj pandemije se oseća
Istraživači Kineske akademije nauka predviđaju da će u 2022. godini kroz Šangaj proći 48,2 miliona TEU.
14.07.2022
Kina se zbog Feda ustručava da investira u inostranstvu, kažu izvori
Više zvaničnike brine potencijalni odliv kapitala posle povećanja kamatne stope u SAD.
14.07.2022
Liang Wannian, šef stručnog panela Nacionalne zdravstvene komisije, rekao je u aprilu da će pobeda nad virusom zahtevati efikasne vakcine, tretmane i blage varijante.
Kineski proizvođač lekova Shanghai Fosun Pharmaceutical Group Co. rekao je da je ekskluzivni partner kompanije Genuine Biotech za komercijalizaciju antivirusnog tretmana kovid u kontinentalnoj Kini i da bi u budućnosti mogla da proširi svoja prava na prekomorska tržišta.
Fosun se takođe udružio sa BioNTech SE kako bi mRNA kovid vakcinu koju je nemačka kompanija razvila zajedno sa Pfizer Inc. učinio dostupnom u kontinentalnoj Kini. Još nije dobio odobrenje, jer se Peking oslanjao na domaće vakcine da bi vakcinisao 1,4 milijarde ljudi u zemlji.
Odobrenje za "azvudine" dolazi pre odluke o leku kompanije Shanghai Junshi Biosciences Co., koja je podneta u maju. Kompanija je saopštila da je njen lek VV116 ispunio primarni cilj studije faze tri, iako nije objavila detaljne podatke.
Šendžen beleži porast obolelih
Broj obolelih od kovida 19 u Kini ponovo raste, uz veliki zamah slučajeva na jugu koji je ugrozio poslovanje industrijskih giganata, uključujući BYD Co. and Huawei Technologies Co.
Širom zemlje, u ponedeljak je bilo 868 slučajeva, izvestila je CCTV, u odnosu na 680 dan ranije. Pažnja se prebacuje na južno proizvodno središte Šendžena, gde je otkriveno 19 lokalnih slučajeva, a vlast je naredila nekim od najvećih kineskih firmi da rade u okviru sistema "zatvorene petlje" sedam dana, što je izazvalo zabrinutost zbog poremećaja u svetskim lancima snabdevanja.
Gradska vlada je zatražila od 100 svojih najvećih kompanija, uključujući proizvođača iPhonea Foxconn i proizvođača nafte Cnooc Ltd., da ograniče poslovanje samo na zaposlene koji žive u zatvorenom krugu ili mehuru, sa malim brojem kontakata sa ljudima izvan svojih pogona ili kancelarija, ili nimalo kontakata.
Grad je takođe zatvorio tri stanice metroa, od toga su dve blizu granice sa Hongkongom.
Šangaj je prijavio 19 lokalnih slučajeva, uključujući tri pronađena izvan karantinskih područja. Finansijski centar će sprovesti dva kruga obaveznog masovnog testiranja u devet od svojih 16 okruga između utorka i četvrtka kako bi smanjili rizik od izbijanja.
Grad je od utorka na tri dana zaustavio rad u skladištima u okrugu Baoshan, uključujući ona za čelične proizvode, kako bi se obuzdali slučajevi kovida 19, prema kompaniji za istraživanje sirovina Mysteel.
Većina slučajeva u Kini je koncentrisana u žarišnim tačkama regiona Guangksi na jugu, gde su u ponedeljak zabeležena 402 slučaja, i severozapadne provincije Gansu, koja je imala 343 nova slučaja.
Epidemija u Gansuu poklopila se sa vrhuncem turističke sezone, zadavši težak udarac lokalnoj industriji, javile su China Business News.
Vlast je privremeno zatvorila 186 turističkih mesta, skoro polovinu atrakcija u pokrajini. Mnoge turističke agencije obustavile su planirana putovanja u Gansu, istovremeno preusmeravajući svoje klijente na druge destinacije, navodi se u izveštaju. Pokrajina je 2021. primila 276 miliona turista i prihod od turizma od 184 milijarde juana (27 milijardi dolara), navodi se u izveštaju.
Prema ovom izveštaju, mnoge domaće turističke kompanije izdale su upozorenja o profitu, uključujući sedam turističkih firmi koje se kotiraju na berzi u kontinentalnoj Kini, među kojima su China CITS Tours Holding Co., LiJiang IuLongTourism Co. i Tibet Tourism Co., koji predviđaju ukupno 450 miliona juana u gubicima za prvih šest meseci godine.