Pre nešto više od tri godine, Komercijalna banka je prodata slovenačkoj Novoj ljubljanskoj banci (NLB), a u državni budžet je uplaćeno 395 miliona evra, koliko je koštao paket akcija od 83,23 odsto. Prema tadašnjim navodima zvaničnika, Srbija je završetkom svih transakcija od prodaje Komercijalne banke dobila ukupno 450 miliona evra prihoda.
NLB je tada, kao relativno mala banka na srpskom tržištu, znatno uvećala svoj deo na tržištu, a kupovina Komercijalne im se, naročito tokom perioda visokih kamatnih stopa, isplatila. Od kupovine su prošle neke tri godine, a NLB Komercijalna je od početka 2020. godine već uspela da povrati polovinu novca koji je potrošila na akviziciju.
S druge strane, i NLB Grupa je imala ulaganja nakon akvizicije, a sam profit nije dovoljan da bi se videlo da li se određena akvizicija isplatila. Kako navode sagovornici Bloomberg Adrije, NLB bi svoju investiciju mogao da povrati u narednih četiri-pet godina.
Opširnije
Brodnjak: Namera da NLB Komercijalna bude vodeća banka u Srbiji
Finalnim spajanjem Komercijalne i NLB banke u Srbiji stvorena je jedinstvena banka.
04.05.2022
Završeno pripajanje, od sutra posluje NLB Komercijalna banka
NLB banka i Komercijalna banka ubuduće posluju pod imenom NLB Komercijalna banka.
29.04.2022
Brodnjak, NLB: 'I dalje smo u potrazi za akvizicijama'
Od akcionara smo prikupili neka pitanja koja su postavili menadžmentu NLB.
26.02.2024
Rekordan profit NLB-a u 2023, dividenda veća 100 odsto
Prošle godine neto prihodi su bili 37 odsto veći nego 2022. godine.
23.02.2024
"Tvrdnju da je NLB Komercijalna banka postigla spektakularan rezultat činjenicom da joj je profit iz prethodne tri godine došao na otprilike polovinu iznosa koji je plaćen za paket akcija Komercijalne banke a. d. Beograd, treba staviti pod lupu. Mada, mora se priznati da joj mnoge brojke i idu u prilog", rekao je Branko Živanović, profesor i šef Katedre za ekonomiju i finansije Beogradske bankarske akademije.
Navodi da im rezultati iz prethodne godine idu naruku. Naime, NLB Komercijalna banka je u 2023. godini povećala depozite za 320 miliona evra, odobrila novih kredita u iznosu od 1,4 milijarde evra i time uvećala portfolio za devet odsto, što je rast šest puta veći od tržišnog proseka. Na koncu svega, nivo problematičnih kredita doveden je na nivo istorijskog minimuma od 1,4 odsto, dodaje Živanović.
Ovakvi rezultati, kako navodi, delom su posledica visokih kamatnih stopa koje su podigle profitabilnost celog sektora, ali i da je pred NLB Komercijalnom bio donekle teži zadatak od ostalih sistemski značajnih banaka.
"Dosta je diskutabilna ocena da su polovinu cene već isplatili. Naime, dodatno su uložili još 60 miliona evra u oko 24 projekta, tako da računica kaže da će se isplatiti tek u narednih četiri-pet godina", kaže Živanović. Dodaje da posebnu pažnju zaslužuju podaci iz prve integracione godine, jer je proces išao mnogo lakše nego što se očekivalo.
Kupac dobar, momenat ne baš
Pre prodaje NLB Grupi, govorilo se da bi potencijalni kupci mogli biti američka banka City ili nemački Deutsche Bank.
Živanović navodi da je pred odluku o prodaji situacija bivala sve kompleksnija i bankom se sve teže moglo upravljati zbog različitih struja, nedovoljnih ulaganja, dodatnog inostranog pritiska da se banka proda, kao i upozorenja inostranih fondova. "Oni su koji su na to, uostalom, imali i legitimno pravo imajući u vidu njihov vlasnički udeo i potpisane vlasničko-ugovorne klauzule", dodaje.
Procenjuje da je odluka o prodaji bila manje-više racionalna, i da se u tom trenutku banka teško mogla prodati po višoj ceni i većem bankarskom imenu.
"Spekulacije o preuzimanju Komercijalne banke od strane Deutsche Banka, kao prirodan sled istorijski vrlo uspešnih kontokorentnih i korespodentskih odnosa, više puta je demantovala i sama grupacija tvrdeći da svojoj afilijaciji u Srbiji nikada sličan nalog za otvaranje bilo kakve diskusije po tom pitanju nije dala. Očekivanja da bi nas preuzela City Bank tek nisu imala razumnu osnovu, i to je bilo jasno svakome iz struke. Činjenica je da u datoj situaciji nije moglo bolje", rekao je Živanović.
Kako je za Bloomberg Adriju rekao ekonomista i urednik publikacije STRATEO Saša Đogović, činjenica da je banku kupila NLB Grupa nije problematična.
"U ovom slučaju, reč je o prepoznatljivoj banci, koja je finansijski validna i tu nema ničeg spornog. Dok god ta banka radi profesionalno i iza sebe nema negativne repove, na primer žalbe krucijalnih komitenata, tu nema nikakvih primedbi", dodao je Đogović u telefonskom razgovoru.
Dejan Šoškić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i nekadašnji guverner Narodne banke Srbije, rekao je da je prodaja bila opravdan potez, ali da je trenutak bio pogrešan.
"Odluka o prodaji Komercijalne banke je ispravna, ali je to možda trebalo uraditi u nekom povoljnijem trenutku - kada je reč o ceni", rekao je Šoškić nakon prodaje. On je dodao da je dobro to što u Srbiji postoji novi vlasnik u bankarskom sektoru koji je sa prostora Evropske unije. "I to takvog koji neće povećati koncentraciju na domaćem tržištu, čime će se održati uslovi za zdravu konkurenciju na bankarskom tržištu."
NLB zadovoljna ishodom
Iz NLB Grupe za Bloomberg Adriju kažu da je kupovina Komercijalne banke bila ključna prekretnica u pokušajima banke da se proširi u regionu, a da je srpsko tržište, pored Slovenije, "ujedno i najvažnije strateško tržište".
Pored pristupa bankarskom tržištu u Srbiji i jednoj od najvećih mreža poslovnica, za banku je veće prisustvo u Srbiji značilo i pristup kadrovima iz IT sektora. NLB Grupa je u Srbiji formirala tehnološki centar DigIT, koji razvija tehnološka rešenja za celu grupaciju, rekli su iz Ljubljane za Bloomberg Adriju u odgovorima poslatim mejlom.
"Investicije NLB Grupe nisu bile ograničene samo na spajanje dve banke, već su obuhvatile značajna ulaganja u infrastrukturu, ljudske resurse, tehnologiju i lokalnu zajednicu", dodali su iz banke.
Oni kažu da su rekordno visoki profiti iz prethodne godine rezultat "drastičnog zaokreta u upravljanju monetarnom politikom centralnih banaka koji se dogodio pre nekoliko godina". Dodaju da će kamatne marže, usled smanjenja referentnih kamatnih stopa centralnih banaka, pasti, a da će sa njima pasti i neto kamatni prihodi, pa samim tim i profit bankarskog sektora.
Pored bankarskih proizvoda i usluga, NLB želi da ojača lizing delatnost i upravljanje imovinom u Srbiji. "Kompanija NLB Lease&Go već uspešno posluje u Srbiji, a vidimo veliki potencijal i u oblasti upravljanja imovinom, gde planiramo da prenesemo znanje i iskustva NLB Fondova iz Slovenije kako u Srbiju, tako i na ostala tržišta na kojima NLB Grupa posluje", dodali su iz NLB Grupe.
Uslovi transakcije
Što se tiče detalja samog ugovora tiče, prodato je 83,23 odsto običnih akcija banke za iznos od 387,02 miliona evra, što je uvećano za kamatu po stopi od dva odsto godišnje, za period od 1. januara 2020. godine do datuma završetka transakcije.
Predviđeno je bilo da se 50 odsto profita iz 2019. godine isplati kao dividenda, na osnovu čega je država Srbija inkasirala 32 miliona evra. Takođe, bila je predviđena i isplata dividendi iz ranijih godina, čime je Srbija dobila još 27 miliona evra prihoda.
Kako su tada rekli iz Ministarstva finansija, privatizacija Komercijalne banke je deo sporazuma Srbije s Međunarodnim monetarnim fondom.
Ako pogledamo samo profit, vidimo da je novi entitet, NLB Komercijalna banka u 2021, 2022, i 2023. godini zaradio više od 230 miliona evra (podaci za Komercijalnu banku a. d. Beograd praćeni odvojeno do 2021. godine), što je oko polovine iznosa koji je država prihodovala od prodaje banke.
NLB Komercijalna je sada peta po veličini bilansne sume u Srbiji, a prihodi od kamata su u 2023. na međugodišnjem nivou uvećani za dve trećine (na 244,4 miliona evra).