Nestlé je nedavno pored postojeće fabrike u Surčinu otvorio novi pogon za proizvodnju hrane na biljnoj bazi za kojom je u svetu, ali i kod nas, zabeležena povećana potražnja. O značaju ove investicije za privredu Srbije, domaće uzgajivače soje i lokalnu zajednicu u celini, razgovaramo sa Džamadagnijem Kandigeom, direktorom fabrike u Surčinu.
Šta je uticalo na odluku Nestlé-a da baš u Srbiji gradi fabriku proizvoda na biljnoj bazi i kako će to po vašem mišljenju uticati na domaću prehrambenu industriju?
Srbija je iz nekoliko razloga idealna lokacija za proizvodnju veganskih burgera, ćuftica i ostalih proizvoda iz našeg GARDEN GOURMET asortimana. Kao prvo, ima ogroman agrarni potencijal i na njenim njivama se uz podršku kompanije Nestlé već primenjuju principi regenerativne poljoprivrede koja je postala naše strateško opredeljenje, kako globalno tako i lokalno. Prednosti Srbije su očigledne i sa strane logistike, a takođe i u velikom potencijalu lokalnih resursa i stručnih ljudi. Verujem da ova fabrika predstavlja značajan ekonomski impuls za prehrambenu industriju Srbije. Pored 220 novih radnih mesta, ona donosi i nove, napredne tehnologije i inovativne proizvode za kojima u Evropi raste potražnja. Pa tako, proizvodnja će biti namenjena kako izvozu u razvijene zemlje Evrope, tako i za lokalne potrošače, a naša vizija je da Srbija postane evropsko izvozno čvorište hrane biljnog porekla.
U čemu je značaj novog pogona za Nestlé?
Nova fabrika u Surčinu deo je Nestlé vizije kojom želimo da doprinosimo prehrambenom sistemu u Srbiji radi dobrobiti lokalnog stanovništva, prirode i ekonomije uopšte. Veoma nam je važno da u svemu što radimo dajemo značajnu podršku lokalnim zajednicama u kojima poslujemo, kako kroz otvaranje novih radnih mesta, tako i kroz davanje doprinosa u očuvanju životne sredine primenom inovativnih tehnologija u samom procesu proizvodnje, kao i podrškom lokalnim proizvođačima u primeni regenerativnih agrarnih praksi.
Osluškujući potrebe potrošača, na tržište donosimo inovativne, ukusne i hranljive proizvode na biljnoj bazi kako bismo potrošačima ponudili nove prehrambene opcije za izbalansiranu ishranu. U 2023. godini, Nestlé je postavio novi, ambiciozan cilj da poveća prodaju hranljivih proizvoda za 20 do 25 milijardi švajcarskih franaka do 2030, što će predstavljati rast od 50 odsto u odnosu na 2022. godinu. Asortiman na biljnoj bazi je deo tog cilja i mi ćemo nastaviti da inoviramo i usavršavamo proizvode u našoj ponudi hrane na biljnoj bazi.
U poslednje tri godine uključili ste domaće poljoprivrednike u program regenerativne poljoprivrede. Kakvi su dalji planovi u tom pogledu?
Imajući na umu potrebe nove fabrike za sojom kao glavnim izvorom biljnih proteina za GARDEN GOURMET, od 2023. godine pružamo podršku lokalnim proizvođačima soje da usvoje prakse koje doprinose obnavljanju plodnosti zemljišta, čuvajući ovaj dragoceni resurs i za buduće generacije. Kao najveći svetski proizvođač hrane osećamo posebnu odgovornost da se veoma pažljivo odnosimo prema životnoj sredini. Poštovanje održivih principa u obrađivanju zemljišta ne samo da ima dugoročni pozitivni efekat na njegovu plodnost, već posredno doprinosi borbi protiv klimatskih promena jer se povećava kapacitet zemljišta za skladištenje ugljenika. Prakse koje podstičemo doprinose smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte i ujedno pomažu da se unapredi biodiverzitet. Plan je da program dalje širimo na nove proizvođače sa vizijom da održive prakse prihvati što veći broj farmera i da Srbija postane važna tačka na mapi održivije prehrambene proizvodnje.
Nestlé je poznat po inovativnim ekološkim merama koje sprovodi u proizvodnim procesima. Šta odlikuje novu fabriku u Surčinu u tom pogledu?
Nova fabrika nastavlja da sledi "Zero waste to landfill" strategiju kao i postojeća fabrika, po čemu smo pioniri u Srbiji, što znači da nijedan deo otpada neće završiti na deponijama. U obe fabrike koristimo isključivo struju iz obnovljivih izvora i imamo najmodernije postrojenje koje vodu iz proizvodnje prečišćava za bezbedno ispuštanje u prirodu. U novoj fabrici otišli smo korak dalje. Pored toplotnih pumpi koje smanjuju potrošnju energije i savremenih sistema praćenja potrošnje, primenili smo još jedan princip cirkularne ekonomije tako što smo 1.150 kvadrata pokrili izolacionim panelima od reciklirane ambalaže Nestlé majoneza i supa. Dugogodišnje poverenje koje potrošači ukazuju našim brendovima govori nam da cene našu posvećenost ka održivijoj prehrambenoj industriji koja je u interesu svih nas.