Ericsson AB je sklopio ugovor vredan 14 milijardi dolara za modernizaciju bežične mreže AT&T-a, čime je pobedio svog dugogodišnjeg rivala Nokiju. Ericsson će izgraditi otvorenu mrežu koja može snabdeti nekoliko dobavljača.
Ugovor, koji će AT&T-u omogućiti odabir dobavljača koji će snabdevati njegove antene i infrastrukturu umesto da bude vezan uz jednog, označava "strateški pomak u industriji", saopštili su iz Ericssona. Sredstva će se isplaćivati tokom pet godina i fokusirati na nadogradnju AT&T-ove infrastrukture za 5G tehnologiju.
Bio je to veliki udarac finskom konkurentu Nokiji, čije su akcije na berzi u Helsinkiju u utorak pale za 10 odsto. Kompanija je saopštila da će ta vest odložiti njene planove za postizanje dvocifrenih operativnih marži za čak dve godine. Ericsson trenutno snabdeva dve trećine mreže AT&T-a, a poslednju trećinu preuzima Nokia.
Opširnije
Nokia ukida 14.000 radnih mesta
Smanjena ulaganja američkih i evropskih operatera u mobilnu infrastrukturu pete generacije opterećuju kompaniju.
19.10.2023
Loši rezultati oborili akcije Ericssona na najniži nivo od 2017.
Cene akcija Ericssona pale su na šestogodišnji minimum nakon što je kompanija saopštila da će tržišna slabost potrajati i u četvrtom kvartalu, a možda i duže.
17.10.2023
Ericsson u drugom kvartalu izgubio 52 miliona evra
Rezultat je posledica troškova restrukturiranja i oštrog pada prodaje u Severnoj Americi.
14.07.2023
Masovni otkazi u Ericssonu, gase 8.500 radnih mesta širom sveta
Švedski proizvođač telekomunikacione opreme Ericsson radi smanjenja troškova planira da otpusti 8.500 zaposlenih.
27.02.2023
Ugovor ilustruje oprečnu sudbinu industrije koja je suočena s niskim prinosima i telekomunikacione industrije koja okleva s velikim novim ulaganjima u svoje mreže. Akcija Nokije je u utorak pala 7,9 odsto, na 2,76 evra, nakon što je u ponedeljak već pala za 6,5 odsto. Ericssonove akcije porasle su 5,6 odsto.
Ericsson i Nokia takmičili su se za ugovor AT&T-a za otvorenu bežičnu pristupnu mrežu koja je prilagođenija poslovanju u klaudu i koja većem broju dobavljača omogućuje da donose u poređenju s prethodnim snažno integrisanim rešenjima. Ulaganje AT&T-a dolazi usred globalnog pada troškova telekomunikacionih operatera na 5G.
Zapadni interes za OpenRAN podstaknut je nakon što su vlade zabranile infrastrukturu kineskog diva Huawei Technologies i pokušale da promovišu konkurentniji ekosistem mobilne tehnologije izvan dve skandinavske firme.
Šta kaže Bloomberg Intelligence:
"Ericssonov zakasneli, ali hrabri potez da prihvati tehnologiju otvorene bežične pristupne mreže (RAN) naizgled već donosi dividendu zahvaljujući novom ugovoru s AT&T-om koji bi tokom pet godina mogao vredeti gotovo 14 milijardi dolara. Pobeda, nadmašujući Nokiju, mogla bi pomoći u smanjenju zabrinutosti ulagača zbog sporog trenda prodaje. Ipak, priroda ugovora s više dobavljača mogla bi uticati na marže", kaže viši industrijski analitičar Matthew Bloxham.
"Ta objava pokazuje da su Ericssonova vodeća tehnologija i stručnost na tržištu ključni u prelasku na OpenRAN", rekao je Christer Gardell, partner u Cevian Capitalu. "Važan korak za dugoročni rast Ericssona."
Izvršni direktor Nokije Pekka Lundmark nazvao je odluku AT&T-a "razočaravajućom". AT&T je ove godine činio pet do osam odsto Nokijine neto prodaje mobilnih mreža.
Otvoreni model omogućuje veću fleksibilnost u mreži, rekao je Chris Sambar, izvršni potpredsednik AT&T Networka. "Dobijate više kreativnosti."
Veći broj dobavljača može povećati fleksibilnost, smanjiti troškove i izbeći oslanjanje na neameričke dobavljače koji su klasifikovani kao bezbednosni rizici, kao što je Huawei, prema američkim zvaničnicima. AT&T, treći najveći mobilni operater u SAD, saopštio je da će nova mreža omogućiti "brzo iskorišćavanje sledeće generacije bežične tehnologije." Prednosti uključuju energetski efikasne, održive mreže s većom efikasnošću, navodi se u saopštenju kompanije.