De Beers planira da zadrži zalihu neprodatih dijamanata nakon što je najveći svetski proizvođač odgovorio na strmoglavi pad cena tako što je dozvolio svojim kupcima da odbiju kupovinu svih dijamanata za koje su ugovorno u obavezi da ih kupe.
"Mi gomilamo zalihe tih dijamanata jer smo uvereni da će se cena dijamanata s vremenom povećati i da ćemo moći da prodamo tu zalihu u trenutku rasta tražnje koji očekujemo", rekao je izvršni direktor Al Cook na brifingu u Gaboronu.
Ova industrija je bila jedan od velikih dobitnika globalne pandemije, kako su se kupci, koji su bili kod kuće, okretali ka dijamantskom nakitu i drugim luksuznim kupovinama. Ali kako su se ekonomije otvarale, tražnja je brzo opadala, ostavljajući mnoge u trgovini sa viškom zaliha, za koje su previše platili.
Ono što je izgledalo kao hlađenje, brzo se pretvorilo u pad cene dijamanata. SAD, daleko najvažnije tržište industrije, podrhtavalo je pod rastućim inflacionim pritiskom, dok je ključno tržište rasta - Kina - pogođeno krizom u sektoru nekretnina koja je smanjila poverenje potrošača. Da stvari budu još gore, industrija dijamanata proizvedenih u laboratorijama počela je da ostvaruje značajne dobitke u nekoliko ključnih segmenata.
Odluka De Beersa da dozvoli kupcima da odbiju robu bila je poslednja u nizu sve očajnijih poteza širom industrije kako bi se zaustavio ovogodišnji pad cena dijamanata. Rival De Beersa, ruski rudnik Alrosa PJSC, već je otkazao sve prodaje tokom dva meseca, dok je tržište u Indiji - dominantni centar za sečenje i trgovinu - zaustavilo uvoz.
Poslednja prodaja dijamanata De Beersa, održana u oktobru, bila je najmanja od godine pandemije 2020. godine. Ogranak kompanije Anglo American Plc takođe će dozvoliti kupcima da odbiju robu na poslednjoj prodaji godine.
De Beers ima dugu istoriju upravljanja snabdevanjem dijamanata industriji skladištenjem robe kako bi sprečila pad cena.