Eksperimentalni lek za Alchajmerovu bolest "lekanemab" kompanije Eisai Co. i Biogen Inc. dobiće prioritetnu reviziju američkih regulatora, što će kompanijama dati drugu šansu za tretman dizajniran da uspori napredovanje razornog oblika demencije.
Uprava za hranu i lekove prihvatila je aplikaciju za ubrzano odobrenje i očekuje se da će se revizija završiti do šestog januara, navodi se u saopštenju kompanija. Japanski proizvođač lekova podneo je zahtev za ubrzano odobrenje u maju.
Partneri će se založiti za "lecanemab" nešto više od godinu dana nakon što je njihov prethodni lek za Alchajmerovu bolest, "aduhelm", dobio ubrzano odobrenje u SAD. Lek koji je dospeo na tržište uprkos kontradiktornim podacima o tome da li je efikasan i protiv primedbi savetodavnog odbora FDA, nikada nije široko prihvaćen.
"Praćeni euforijom i izazovima 'aduhelma', oprezni smo u pogledu izgleda 'lecanemaba'", napisao je Evan David Seigerman , analitičar u BMO Capital Markets Corp., i istakao da situacija izgleda kao deža vi leta 2020. kada je "aduhelm" bio u centru pažnje.
Eisai akcije porasle su čak 7,4 odsto na trgovanju u Tokiju u sredu, što je najveći rast u toku dana od juna 2021.
Do sada se nijedan lek nije pokazao efikasnim u promeni putanje ili ishoda za pacijente sa Alchajmerovom bolesti, najčešćim uzrokom demencije kod starijih osoba. Biogen i Eisai su napustili svoj raniji lek, prvobitno poznat kao "adukanumab", nakon što je američki program Medicare za starije odbio da plati za njega osim ako pacijenti ne učestvuju u kliničkim ispitivanjima.
Eisai sprovodi veliku studiju poznatu kao Clarity AD kako bi pokazao da li "lecanemab" može bezbedno i efikasno usporiti kognitivni pad, a rezultati se očekuju ove jeseni.
Starija klasa lekova nada za neke znakove Alchajmerove bolesti
Usred mnogih neuspešnih lekova za Alchajmerovu bolest, istraživači su otkrili da bi jedna starija vrsta lekova mogla da pruži neku nadu, iako još uvek nije jasno koliko tačno.
Deo porodice lekova koja uključuje antidepresiv "cymbalta", pomogli su pacijentima sa apatijom u takozvanoj meta analizi - pregledu 10 kliničkih ispitivanja koja mogu da usmere naučnike da odluče da li je vredno daljeg istraživanja. Takođe je postojao mali uticaj na kogniciju, za koju su naučnici koji su pregledali studiju rekli da verovatno nije klinički relevantan.
Višestruki neuspesi na terenu ostavili su pacijentima sa Alchajmerovom bolesti i njihovim porodicama malo opcija da uspore bolest koja krade pamćenje i podstakla je naučnike da razmotre da li se postojeći lekovi mogu prenameniti za ovu bolest.
Istraživači sa Imperijal koledža u Londonu razmatrali su tretmane koji se zovu noradrenergički jer regulišu hemikaliju noradrenalina u mozgu, koja igra ulogu u uzbuđenju i budnosti. Lekari nisu slučajno izabrali te lekove: noradrenergička disfunkcija se obično javlja u ranoj fazi Alchajmerove bolesti.
Samo efekat na apatiju može se smatrati značajnim, ali ciljanije kliničko ispitivanje može dati drugačije rezultate.
"Studija ističe potencijal noradrenergičkih lekova za lečenje nekih aspekata Alchajmerove bolesti, ali dokazi u ispitivanjima koja su ovde pregledani razlikuju se po kvalitetu i teško je direktno uporediti rezultate", rekla je Rosa Sancho, šefica istraživanja za Alchajmerovu bolest u Velikoj Britaniji. Ona nije bila uključena u istraživanje i pozvala je na "dobro sprovedena klinička ispitivanja" po tom pitanju, što su učinili i autori studije.