Fortenova grupa je u sredu otvorila međunarodni proces ispitivanja interesa potencijalnih investitora za kupovinu udela u Fortenova Group MidCo B.V., holandskoj kompaniji koja je vlasnica Fortenova grupe, saopšteno je iz kompanije.
"Za podršku u ovom procesu angažovana je međunarodna investiciona banka Lazard, prikupljanje iskaza interesa je upravo započelo, a eventualno okončanje procesa ne očekuje se pre kraja septembra ove godine", navodi se u objavi kompanije.
U materijalima koje Fortenova grupa koristi za privlačenje potencijalnih kupaca navedeni su i nerevidirani, prognozirani finansijski pokazatelji za 2022. godinu. Fortenova grupa tako u prognozama za rezultate u protekloj godini navodi ukupne prihode veće od 5,2 milijarde evra, dobit iz operativnog poslovanja IFRS-16 veću od 470 miliona evra i prilagođenu dobit iz operativnog poslovanja veću od 300 miliona evra, neto dug od 1,1 milijardu evra, razmeru neto duga i prilagođene dobiti iz operativnog poslovanja od 3,5 puta i likvidnost na računu veću od 280 miliona evra.
Opširnije
Dijamant cilja tržište S. Makedonije preko saradnje sa Neltom
Srpska kompanija Dijamant plasiraće tokom ove godine u Severnu Makedoniju celu lepezu proizvoda.
07.03.2023
Upravni odbor Fortenove dobio novi mandat sa više od 77 odsto glasova
Izglasano je produženje mandata članovima upravnog odbora Fortenova grupe na šest godina sa preko 77 odsto prisutnih glasova.
12.01.2023
Atlanticu su iz portfelja Fortenove zanimljivi Jana i Jamnica
Atlantic grupa se nada da će akvizicija biti veća od 100 miliona evra.
23.12.2022
Suvlasnik Fortenove očekuje IPO kroz godinu i po do dve
Jedan od suvlasnika Fortenove kaže kako mu dugoročno upravljanje nikada nije bila namera.
23.09.2022
Fortenova grupa je takođe daleko najveći regionalni privatni poslodavac, sa više od 45 hiljada zaposlenih i oko 30 hiljada partnera i dobavljača.
"Istovremeno, sankcionisani suvlasnici odnosno ruske banke Sberbank i VTB, imaju 49,9 odsto suvlasništva u Fortenova grupi. Iako sama Fortenova grupa nije pod sankcijama, sankcionisano suvlasništvo znatno otežava poslovanje i negativno utiče na vrednost kompanije za sve zainteresovane strane. Pre svega ono onemogućava postizanje održive i efikasne kapitalne strukture. Dodatno, nakon neuspelih pokušaja Sberbanke da proda svoje udele u Grupi, proistekle su pravne osnove koje su postojale za dobijanje licence za sprovođenje izlaska sankcionisanih nosioca depozitnih potvrda iz vlasničke strukture. Stoga trenutno više nema ostvarivih mogućnosti za prodaju samo udela SBK Art ili Sberbanke", objavili su iz kompanije.
U portfelju Fortenove nalazi se i Mercator-S, koji je jedan od najvećih maloprodajnih lanaca na tržištu Srbije i koji u svom sastavu ima brendove IDEA, Roda, Mercator i Velpro. Fortenova je takođe vlasnik fabruke ulja Dijamant Zrenjanin.
Nova prilika za šeika?
Ovo je novo poglavlje u vlasničkoj sagi oko Fortenove, u kojoj zapaženije uloge igraju bivši vlasnik Ivica Todorić, misteriozni ulagač s Bliskog istoka Saif Alketbi i Pavao Vujnovac koji preko kompanije Open Pass drži otprilike četvrtinu deonica Fortenova Grupe.
Podsećamo, krajem godine je objavljeno da je Alketbi kupio kompaniju SBK Art preko koje sankcionisani Sberbank drži svoje vlasničke udele u Fortenovi. Nakon pravno-političkih zavrzlama, zaključeno je da je Alketbi zapravo kupio mačka u džaku jer je sud u Amsterdamu doneo presudu prema kojoj SBK Art nema nikakva glasačka prava i ne može prisustvovati skupštinama deoničara, odnosno držalaca depozitarnih potvrda Fortenova grupe.
U obrazloženju je navedeno da je navodno preuzimanje SBK Arta i putem njega vlasničkog udela u Fortenova grupi zapravo bilo pokušaj kršenja režima sankcija koji je na snazi u Evropskoj uniji i Velikoj Britaniji.
Mešetarenje nekretninama
Prošlog meseca je medijsku buru podigla prodaja jedne od najvrednijih Fortenovinih nekretnina. Naime, Mercator-H, ćerka-firma Fortenova grupe, prodala je veliki poslovni kompleks Super Konzum Radnička Anti Bračiću, hrvatsko-slovenačkom preduzetniku povezanom s Vujnovcem u nizu kompanija koje se bave nekretninama.
Razduživanje kroz prodaju nekretnina deo je strategije Grupe koja je dogovorena i s glavnim kreditorom HPS-om (američki fond), istakli su tada iz Fortenove, navodeći da se proces prodaje bilo kakve imovine unutar Grupe sprovodi uz poštovanje formalne procedure definisane upravljačkim modelom.
Iz Enna Grupe, koja je u vlasništvu Vujnovca, kazali su da Fortenova ima ugovornu obavezu, potpisanu prilikom sklapanja nagodbe s poveriocima 2019. godine, da prodaju nekretnine određene vrednosti i kako je ta obaveza nastala pre nego što je Vujnovac kupio udele u Fortenovi.
Poručili su da Vujnovac ima značajan udeo u Fortenovi i da niko nije više od njega zainteresovan za poslovnu i finansijsku održivost, kao i uspešnost poslovanja celokupne Grupe.