Mađarska energetska grupa MOL saopštila je u petak da su joj prihodi i dobit u trećem tromesečju uvećani zahvaljujući rekordnim cenama gasa i dobrom rezultatu odeljenja za preradu.
Ukupni poslovni prihod grupe porastao je trećem tromesečju za 78 odsto, na 2.892 milijarde forinti (sedam milijardi dolara), kada se isključi prodata imovina u Britaniji. Čista dobit pre kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije, prilagođena za promene vrednosti zaliha (čista CCS EBITDA) uvećana je za 52 odsto, na 1,45 milijardi dolara.
Neto dobit bila je dvostruko veća nego u trećem prošlogodišnjem tromesečju, dosegavši 291 milijardu forinti. Poslovna dobit bila je više nego dvostruko veća, poskočivši sa 178,6 milijardi na 445 milijardi forinti.
U odeljenju prerade i prodaje čista EBITDA, prilagođena za promenu vrednosti zaliha, uvećana je za 70 odsto, na 741 milion dolara, što u MOL-u pripisuju dobrom rezultatu u rafinerijskom poslovanju. U odeljenju istraživanja i proizvodnje prilagođena EBITDA gotovo je udvostručena, kada se isključe posebne stavke, poskočivši na 640 miliona dolara, zahvaljujući rekordnim cenama gasa.
Rekordna cena gasa podigla je prosečnu ostvarenu cenu ugljovodonika u trećem tromesečju za 83,6 odsto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na 134 dolara za barel ekvivalenta nafte.
MOL je trećem tromesečju proizveo 90.500 ekvivalenata barela nafte dnevno, kada se isključi poslovanje u Britaniji, blago nadmašivši zacrtani ovogodišnji prosek. Organska kapitalna ulaganja smanjena su za šest odsto, na 334 miliona dolara.
Procenjuju da su od januara do decembra zbog regulisanih cena goriva i poreza na ekstraprofit u srednjoj i istočnoj Evropi zabeležili troškove od 1,18 milijardi dolara.
Potencijalno uvođenje solidarnog doprinosa u članicama Evropske unije moglo bi takođe negativno uticati na profitabilnost, napominju. Kompanija je podigla prognozu ovogodišnje EBITDA sa oko 3,3 milijarde na 4,1 do 4,4 milijarde dolara. Snizili su prognozu organskih kapitalnih ulaganja, procenivši da će dosegnuti oko 1,7 milijardi dolara, donju granicu raspona prognoziranog u avgustu.
Potvrdili su prognozu proizvodnje nafte i gasa, istakavši da je na putu da dostigne ili blago nadmaši zacrtanih nešto više od 90.000 barela ekvivalenta nafte dnevno.