Slovenačka kompanija za razvoj i proizvodnju vrhunske staklene ambalaže Steklarna Hrastnik preko svog vlasnika GlobalGlass iz Švajcarske, preuzima staklaru SFS Paraćin u Srbiji u nadi da će povećati svoje proizvodne kapacitete.
Staklare će postati sestrinske kompanije i značajno će doprineti realizaciji strateških planova grupe, navodi se u saopštenju GlobalGlassa.
"Glavni deo proizvodnje u Srbiji ostaće vezan za standardni kvalitet stakla za prehrambenu industriju, potrebe srpskog tržišta i isporuke na tržišta jugoistočne Evrope, gde primećujemo nedostatak ponude", istakao je Peter Čas, generalni direktor Steklarne Hrastnik. "Deo asortimana biće premešten iz Slovenije u Paraćinsku fabriku, a na taj način nameravamo da podignemo nivo kvaliteta, dodatu vrednost i profitabilnost srpske fabrike. U međuvremenu, najveći deo izvoza Steklarne Hrastnik će i dalje biti usmeren na strateška tržišta zapadne Evrope i staklo premijum i superpremijum kvaliteta."
Cena niža od polovine procenjene
Čas je za slovenačko Delo rekao da je kupoprodajna cena poslovna tajna, ali je potvrdio da je niža od polovine procenjene vrednosti.
Kazao je da je nekoliko razloga uticalo na odluku da se uđe u proces akvizicije, jedan od najvažnijih je to što se već dve godine suočavaju sa ekstremnim nedostatkom kapaciteta. "Kratkoročno ne možemo da nadoknadimo manjak u Sloveniji, jer izgradnja nove peći i nove fabrike sa svim građevinskim dozvolama traje između tri i četiri godine. Preuzimanjem postojeće fabrike stakla odmah dobijamo dodatne kapacitete, koji su nam hitno potrebni i koje naši kupci očekuju za razvoj novih projekata".
Drugi veoma važan razlog je situacija na tržištu ljudskih resursa u Sloveniji, gde se kompanija suočila sa nestašicom u poslednjem periodu. "Pogotovo proizvodnih preduzeća, gde priroda posla ne dozvoljava zaustavljanje i zbog toga se rad odvija u četiri smene, u staklarskom letnjem periodu ponegde i po vrućini. Sa radnom fabrikom stakla, ne moramo da tražimo niti da pružamo dodatnu obuku za zaposlene – dobijamo staklarsko znanje, iskustvo i zaposlene koji znaju da rade u staklari. Tako možemo da povežemo 550 zaposlenih koji su u fabrici stakla u Paraćinu i 600 zaposlenih u Hrastniku za veoma široku razmenu znanja i dobrih praksi, kao i uspešno poslovanje i unapređenje obe kompanije", navodi Čas.
"Staklaru preuzimamo bez obaveza. Bilans je nula. Dakle, moramo da finansiramo obrtna sredstva i investicije i da zapošljavamo zaposlene. Krećemo od nule, kao da pokrećemo novopodignutu fabriku. Jedina razlika je što fabrika u Srbiji radi".
Naveo je i da nema govora o zatvaranju radnih mesta u staklari u Sloveniji ,a da će deo proizvodnog asortimana biti preseljen u Paraćin, kako bi se u slovenačkoj fabrici oslobodio kapacitet za premium boce.
Čas je kazao da Fabrika stakla u Paraćinu radi nesmetano, kao i da ima dve peći ukupnog kapaciteta 300 tona, koje je hitno potrebno renovirati u veoma kratkom roku. Međutim, biće potrebno brzo investirati u fabriku stakla da bi se obezbedio dugoročni rad.
Fabrika stakla u Paraćinu uglavnom proizvodi proizvode za industriju hrane i pića u Jugoistočnoj Evropi i izvozi na tržišta zemalja bivše Jugoslavije, Grčku, Mađarsku, Rumuniju i Bugarsku, dok Steklarna Hrastnik trenutno nije prisutna na ovim tržištima i u segmentu prehrambene industrije.
SFS dve godine u stečaju
SFS Paraćin, koja se bavi preradom šupljeg stakla, pre preuzimanja bila je u stečaju dve godine i predmet nacionalnog programa revitalizacije staklarske industrije u Srbiji. U stečajnom postupku vrednost staklare i njene imovine procenjena je na 10,1 milijardu dinara, a ponude za preuzimanje bile su otvorene do 7. oktobra.
Ovom investicijom GlobalGlass grupa povećaće proizvodne kapacitete, i to odmah za do 300 tona stakla dnevno u Srbiji, a kasnije i na 1.150 tona stakla dnevno, kao i asortiman proizvoda, naveli su iz kompanije.
Investicija švajcarske kompanije u skladu je sa njenom težnjom da se dalje širi na evropskom tržištu stakla. GlobalGlass planira da investira više od 100 miliona evra u svoje fabrike u Sloveniji i Srbiji radi modernizacije i širenje poslovanja.
Iz GlobalGlassa navode da bi svi regulatorni postupci za preuzimanje, uključujući i saglasnost nadležnih institucija za zaštitu konkurencije, trebalo da budu završeni do kraja prvog kvartala naredne godine.
Švajcarsku kompaniju GlobalGlass vodi Igor Lah koji je takođe predsednik nadzornog odbora kompanije Ceeref d.o.o. koja radi na tržištu nekretnina u Sloveniji i Hrvatskoj. GlobalGlass jedini je vlasnik Steklarne Hrastnik.