Gazprom Neft nastavlja pregovore o prodaji srpske kompanije NIS, što je složen posao za koji će biti potrebno vreme, izjavio je generalni direktor Gazprom Njefta Alexander Dyukov na godišnjoj skupštini akcionara kompanije.
"Trenutno vodimo pregovore o prodaji imovine. Reč je o složenoj transakciji i biće potrebno vreme da se postigne dogovor. Proces se nastavlja", rekao je on, prenosi ruska agencija Interfax.
Mađarska naftna kompanija MOL Group objavila je prošle nedelje da je dobila od američkog OFAC-a (engl. Office of Foreign Assets Control - Kancelarija za kontrolu strane imovine) novo odobrenje za nastavak pregovora sa ruskim Gazprom Neftom o kupovini udela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). Rok za pregovore o kupoprodaji ruskog udela ističe 1. jula. Prethodna licenca za potpisivanje kupoprodajnog ugovora između MOL-a i Gazprom Nefta za sticanje udela od 56,15 odsto u NIS-u istekla je 16. juna.
OFAC je istovremeno produžio i operativnu licencu NIS-u takođe do 1. jula, kojom se preduzeću omogućava nastavak rada, to jest prerada sirove nafte.
U međuvremenu je Vlada Srbije potpisala Ugovor između akcionara sa predstavnicima MOL-a u vezi sa budućim upravljanjem NIS-om, koji će stupiti na snagu ako MOL i Gazprom Neft postignu dogovor i to odobri OFAC. Ključne stavke ugovora predviđaju da Srbija kupi dodatnih pet odsto akcija u NIS-u, kao i da se održi rad Rafinerije u Pančevu od najmanje 10 godina u kapacitetu u kojem je ona radila četiri godine pre uvođenja američkih sankcija. Rad ove rafinerije bio je "crvena linija" za Srbiju, jer se 80 odsto domaćeg tržišta snabdeva iz NIS-a. S druge strane, MOL-u to nije bio prioritet, budući da ima rafinerije u Mađarskoj, Slovačkoj i Hrvatskoj.
Opširnije
MOL-u odobren nastavak pregovora o kupovini NIS-a, akcije pale
Mađarska naftna i gasna kompanije MOL Group objavila je da je dobila od američkog OFAC-a novo odobrenje za nastavak pregovora sa ruskim Gazprom Neftom o kupovini ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije, nakon što je prethodna licenca važila do 16. juna.
17.06.2026
Vlada i MOL potpisali ugovor o NIS-u, OFAC produžio licencu za rad
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je Ugovor između akcionara sa MOL Groupom u vezi sa budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije, kojoj je američka administracija odobrila nesmetan nastavak rada za još 15 dana.
16.06.2026
MOL: Uspešno smo završili pregovore sa Vladom Srbije o kupovini NIS-a
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila da je Srbija u sredu uspešno zatvorila sva otvorena pitanja sa mađarskim MOL Groupom i postigla kompromis kada je u pitanju ugovor akcionara (engl. Shareholder Agreement) između Republike Srbije i MOL-a.
10.06.2026
NIS podneo novi zahtev OFAC-u dok traju pregovori o promeni vlasništva
Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je zahtev za novu posebnu licencu Kancelarije za kontrolu stranih sredstava (engl. Office of Foreign Assets Control - OFAC) Ministarstva finansija SAD kako bi se kompaniji omogućilo nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti i posle 16. juna, kada ističe važenje prethodne licence izdate u aprilu.
10.06.2026