Italijanska TV voditeljka i političarka Gabriella Carlucci smatra da je kultura ključni most koji približava Srbiju i Italiju. Ova dugogodišnja promoterka kulturne razmene između dve države je u ekskluzivnom razgovoru za Bloomberg Adriju rekla da veruje da je filmska industrija idealan sektor za jačanje veza između Srbije i Italije jer filmovi koriste univerzalni jezik - jezik slika, koji je prepoznatljiv širom sveta.
Carlucci će od 22. do 26. septembra ove godine organizovati Festival italijanskog filma u Beogradu, koji bi mogao da bude posebno značajan jer su dve zemlje potpisale bilateralni sporazum koji promoviše filmsku industriju.
Posle ratifikacije bilateralnog sporazuma, srpski i italijanski producenti će imati regulisane i podsticajne uslove za stvaranje koprodukcija, što će doprineti ne samo ekonomskom razvoju filmske industrije već i jačanju kulturne saradnje, napomilje Carlucci.
Opširnije
Zbog Barbenhajmera bioskopi zaradili najviše u četiri godine
Više od 200.000 posetilaca bioskopa kupilo karte za oba nova filma za isti dan.
24.07.2023
Netflix na duge staze može samo da profitira
Netflix se dokazao – broj pretplatnika u drugom kvartalu povećao se za osam odsto, dvostruko više od procena Wall Streeta.
21.07.2023
Štrajk u Holivudu: Muke milionera ili borba za prava radnika?
Sindikati američkih glumaca (Screen Actors Guild - SAG-AFTRA) i filmskih pisaca (Writer’s Guild of America - WGA) rešili su da se suprotstave Alijansi filmskih i televizijskih producenata (Alliance of Motion Picture & TV Producers) koji predstavljaju velike filmske studije i striming platforme poput Disneyja i Netflixa.
19.07.2023
Barbenhajmer - fenomen koji oživljava prihod filmske industrije
Barbenhajmer (engl. Barbenheimer) nije samo mim.
15.07.2023
Striming ratovi u regionu: borba za jezik i pretraživanje sadržaja
Kako se pružaoci striming sadržaja bore za svoje gledaoce?
13.07.2023
Očekuje se da ovaj sporazum donese povećanje broja zajedničkih italo-srpskih filmskih projekata, otvarajući vrata mladim filmskim autorima i etabliranim zvezdama industrije. Gabriella Carlucci primećuje da su poslednjih godina u obe države mnogi mladi talenti izašli na tržište sa novim i zanimljivim radovima, pokazujući kreativnost i potencijal za inovacije.
- Ove godine ponovo organizujete Festival italijanskog filma u Beogradu. Međutim, ova godina je posebno važna jer su Italija i Srbija potpisale bilateralni sporazum koji bi trebalo da pomogne međusobnoj saradnji u filmskoj industriji. Šta donosi ovaj sporazum?
Sporazum ima za cilj regulisanje i podsticanje stvaranja filmskih koprodukcija između italijanskih i srpskih producenata, prepoznavanjem koprodukcija kao nacionalnih dela u skladu sa njihovim zakonodavstvima i pravima na uživanje u ostvarenim koristima. Sporazum u oblasti kinematografije može doprineti jačanju već veoma snažnih bilateralnih odnosa između Italije i Srbije, zahvaljujući prisustvu oko 500 italijanskih kompanija u balkanskoj zemlji.
Mi smo dva naroda i dve nacije koje su veoma bliske i slične, a kultura je taj osnovni most koji nas može još više približiti. Film i audiovizuelni mediji su sektori koji mogu učiniti ovaj proces bržim i direktnijim jer govore univerzalnim jezikom prepoznatim širom sveta - jezikom slika. Nadam se da ćemo zajedno uživati u dobrim koprodukcijama koje će biti uspešne ne samo u našim zemljama već i širom sveta.
Italijanska i srpska filmska industrija moći će međusobno da koriste prednosti koprodukcije filmova i audiovizuelnih dela koja, zbog svojih tehničkih i umetničkih vrednosti, mogu doprineti ugledu i ekonomskom proširenju industrije filmske produkcije i distribucije, televizije i novih medija u obe zemlje.
- Kada očekujete da će sporazum stupiti na snagu?
Sporazum je ratifikovan krajem jula od strane srpskog parlamenta, a do kraja oktobra će ga i italijanski parlament ratifikovati.
- Koliko novca će autori filmova moći da dobiju u vidu subvencija prema ovom sporazumu? Postoji li već uspostavljen sistem kako filmski autori mogu da apliciraju za ove subvencije ili grantove?
Zahvaljujući bilateralnom sporazumu, srpski producenti mogu dobiti isti iznos novca koji italijanski producenti mogu dobiti od italijanskog ministarstva kulture, poštujući postupke koji se primenjuju na italijanske pozive za audiovizuelne proizvode. Osim novca, kroz koprodukciju mogu se postići mnoga važna postignuća. Povećava se distribucija nacionalnih dela, srpskih i italijanskih, na kontinentu koristeći italijanske i srpske distributivne mreže.
Prednosti koprodukcije leže u finansijskom modelu koji može bolje konkurisati proizvodima velikih američkih filmskih studija zahvaljujući deljenju poslovnog rizika, proširenju tržišta distribucije, poboljšanju distribucije proizvoda na evropskom nivou i stvaranju proizvoda za međunarodno tržište.
- Od koga očekujete da će gurati većinu novih projekata: poznata imena u industriji ili mladi filmski autori?
I u Italiji i u Srbiji vidim mnoge mlade filmske autore koji predstavljaju nove i zanimljive radove na tržištu, na primer, Sinišu Cvetića u Srbiji i Colapesce & Dimartino u Italiji.
Mogućnost koju pruža tehnologija za produkciju filmova sa niskim budžetom omogućava onima koji imaju ideje da ih ostvare.
Bilateralni sporazum će omogućiti svim ovim mladim rediteljima i autorima da predlože svoje ideje italijanskim i srpskim partnerima, a to je cilj mog festivala - okupiti profesionalce iz Italije i Srbije.
- Očekujete li proširenje zajedničke italo-srpske filmske produkcije? Koliko je filmova zajednički proizvedeno godišnje u poslednjih 10 godina?
Poslednjih godina sam radila na odobrenju bilateralnog sporazuma baš zato što snažno želim saradnju između Italijana i Srba. U proteklim godinama i zahvaljujući meni, bilo je nekih filmova poput "Uprkos magli" Gorana Paskaljevića, "Asimetrije" Maše Nesković i "Mraka" Dušana Milića.
Međutim, tih filmova je bilo malo i loše su distribuirani. Zahvaljujući bilateralnom sporazumu, biće uvedene obavezne kvote za distribuciju u obe zemlje, a distribucija će biti finansirana bilateralnim sporazumom.
- Koje vrste poslovnih dogovora očekujete da vidite na festivalu u Beogradu ove godine?
Cilj festivala je da okupi producente i reditelje iz obe zemlje kako bi započeli nove koprodukcije. Dolaskom bilateralnog sporazuma konačno će biti mnogo lakše Srbima i Italijanima da započnu nove filmove. Novi projekti, kako italijanski tako i srpski, biće predstavljeni na festivalu u potrazi za koproducentima. Ove godine sam siguran da će svi projekti koji budu predstavljeni naći prave partnere.
- Gde vidite najviše prostora za poboljšanje odnosa unutar filmske industrije između Italije i Srbije?
Srbija ima vrhunske filmske studije za produkciju i postprodukciju s visoko kvalifikovanim tehničkim osobljem. Voleo bih da Italijani to saznaju i iskoriste.