Rast inflacije i neizvesne ekonomske prilike u kriznim vremenima nameću, između ostalog, pitanje i dilemu da li je bolje da novac koji imamo ostane u slamarici ili na tekućem računu u banci, ili ga je bolje investirati.
U prvom slučaju, gotovina u slamarici ili na tekućem računu ne nudi zaštitu od rizika postupnog smanjivanja realne vrednosti sredstava usled inflacije. U drugom, prinos koji se ostvaruje investiranjem sredstava može delimično ili u potpunosti da očuva realnu vrednost sredstava, ali i da sredstva uveća, nadmašivši stopu inflacije.
Kada odlučujete o tome kako ćete uložiti svoja sredstva, na raspolaganju vam je veliki izbor finansijskih instrumenata.
Svaki od njih, razume se, ima svoje specifične karakteristike koje se odnose na nivo rizičnosti i potencijalnog prinosa.
Ulaganje u otvorene investicione fondove
Ako ste u potrazi za novim investicionim mogućnostima ili želite da unapredite svoje finansijsko stanje, ulaganje u otvorene investicione fondove sa javnom ponudom može biti jedno od najadekvatnijih rešenja.
Ovakva vrsta ulaganja, između ostalog, obezbeđuje potencijalno veće prinose od uobičajenih vidova štednje, efikasan pristup tržištu kapitala, kao i smanjen nivo rizika ulaganja, imajući u vidu činjenicu da se ulaganjem u veći broj hartija od vrednosti vrši diverzifikacija portfolija.
Dodatna prednost ulaganja u otvoreni investicioni fond sa javnom ponudom je i fleksibilnost, s obzirom na to da se uplate u fond obavljaju onako kako klijentu odgovara, da u bilo kom trenutku sredstva mogu da se povuku delimično ili u potpunosti, te nakon toga ponovo vrše uplate.
Prilikom odabira investicionog fonda zarad ulaganja neophodno je uskladiti lične sa investicionim ciljevima fonda, te razmotriti rizike, naknade i troškove svakog investicionog fonda.
Otvoreni investicioni fond sa javnom ponudom (UCITS) jeste oblik kolektivnog investiranja koji pruža specifičnu mogućnost ulaganja sredstava.
Uplatom u UCITS fond svoja slobodna sredstva praktično poveravate društvu za upravljanje otvorenim investicionim fondom sa javnom ponudom (u daljem tekstu Društvo).
Društvo ih, u skladu sa investicionim ciljem i politikom, ulaže na domaćem i/ili stranom finansijskom tržištu tako da za svoje ulagače ostvari maksimalan prinos koji odgovara preuzetom riziku, ali istovremeno omogućava visok nivo likvidnosti investicije u valuti fonda, odnosno u onoj valuti u kojoj su sredstva i investirana.
Kratak vodič za one koji bi da počnu sa ulaganjem – šta je najvažnije?
Pre nego što se bilo koji investitor odluči za ulaganja trebalo bi da bude spreman da odgovori najpre na tri važna pitanja: koji je to očekivani prinos koji bi hteo da ostvari, koji je period ulaganja na koji je spreman da uloži sredstva, kao i koji je nivo rizika u stanju da podnese.
Odgovori na ova pitanja umnogome će mu pomoći da izabere fond koji najbolje odgovara njegovim potrebama.
Koji fondovi su na raspolaganju?
Postoje četiri glavne vrste otvorenih investicionih fondova sa javnom ponudom koje se razlikuju po nivou rizika, očekivanog prinosa i preporučenog perioda ulaganja: fondovi očuvanja vrednosti imovine (odnosno novčani fondovi), prihodni (obveznički) fondovi, balansirani i fondovi rasta (akcijski) fondovi.
Društvo Intesa Invest ad Beograd trenutno upravlja sa četiri investiciona fonda sa javnom ponudom koji klijentima omogućavaju profesionalno upravljanje uz niske troškove ulaganja: Intesa Invest Cash Dinar UCITS fond, Intesa Invest Comfort Euro UCITS fond, Intesa Invest Cash Euro UCITS fond i Intesa Invest Flexible Euro UCITS fond.
Kako biste se na najbolji način upoznali sa svim karakteristikama ovih fondova i odabrali onaj koji najviše odgovara vašim potrebama, više detalja i informacija o tome možete pronaći na sajtu www.intesainvest.rs.
Još nekoliko bitnih činjenica
Da biste izabrali investicioni fond koji po strategiji ulaganja najbolje odgovara vašim potrebama, neophodno je razmotriti nekoliko važnih karakteristika fonda, a koje se tiču pre svega sigurnosti – kakav je Vaš odnos prema riziku, zatim likvidnosti – u kom periodu su Vam sredstva neophodna i koliko brzo može doći do njih, potom profitabilnosti – koliki je željeni prinos koji želite da ostvarite, i dostupnosti – da li možete doći do željenog vida investiranja u svom okruženju.
Ništa manje važna nije ni informisanost, odnosno to da li u samom početku ulaganja imate sve potrebne informacije i podatke koji vam omogućavaju da donesete dobru odluku o načinu investiranja i da li ćete biti dobro informisani tokom kontinuiranog perioda investiranja.
Ono što je važno znati je i to da prinosi nisu zagarantovani i da potencijalni ulagač treba da odabere vrstu fonda koji najviše odgovara njegovim ciljevima i životnim prioritetima i planovima.
Kada ulagati, a kada se povući?
Većina investitora pokušaće da proceni koji je pravi trenutak za ulaganje u finansijske proizvode, na primer akcije, obveznice i slično pa će kupovati pre rasta, odnosno prodavati pre pada njihove vrednosti.
Ulaganjem sredstava u investicioni fond odluke o određivanju najpogodnijeg trenutka za kupovinu i/ili prodaju finansijskih instrumenata na tržištu prepuštate portfolio menadžeru fonda, koji uz dugogodišnje iskustvo rukovodi ulaganjima fonda profesionalno, što kroz kolektivno ulaganje snižava troškove investiranja.
Više reči o ovom načinu ulaganja biće na besplatnom edukativnom događaju "Svet dobrih investicija" u ponedeljak, 14. novembra, sa početkom zvaničnog dela programa u 10.30 sati u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, u Uzun Mirkovoj 1 u Beogradu. Pozivamo sve zainteresovane da se prijave putem LINKA. Prijava za događaj je besplatna, a broj učesnika ograničen.
Svim prisutnima će se obratiti Željko Petrović, član Izvršnog odbora Banca Intesa i direktor Divizije za poslovanje sa fizičkim licima i malim biznisom, a govornici su Rade Rakočević, berzanski stručnjak, zatim Srđan Maletić, izvršni direktor Društva za upravljanje otvorenim investicionim fondom sa javnom ponudom Intesa Invest, kao i Bloomberg Adria analitičar.
Sadržaj je nastao u saradnju sa kompanijama Banca Intesa i Intesa Invest