Prošlog meseca se u vili guvernera Banke Engleske mogla primetiti velika razlika u odnosu na prethodne večere - niko nije nosio crnu kravatu.
Nakon što su ranije tog dana temperature dostigle rekordnih 40 stepeni, mnogi su osetili olakšanje zbog istorijskog popuštanja strogih pravila oblačenja. Međutim, toplotni talasi i sve češće ležernije oblačenje zadaju glavobolje krojačima u jednoj od najprestižnijih londonskih ulica, Savile Row.
Ova ulica se suočila sa poteškoćama nakon zatvaranja zbog virusa korona, kao i zbog rasta cena iznajmljivanja prostora, a sada bi najnovije pretnje u njenoj istoriji dugoj 200 godina mogla biti dosta suptilnije i prodornije.
"Granice više nisu tako jasne" između poslovnog prostora i spoljnog sveta, kaže Nick Paget, urednik londonske konsultantske modne kuće WGSN. "Čini se da tradicionalno odelo na pruge zastareva".
Danas, kada mnogi rade honorarno od kuće, a kompanije popuštaju pravila oblačenja kako bi privukle zaposlene nazad u kancelarije, dobro skrojeno odelo polako gubi svoju čar. Rekordno visoke temperature ove godine su nanele dodatni pritisak poslovnom oblačenju, a bogati stanovnici Kine nisu u mogućnosti da nabave odelo po meri u Velikoj Britaniji zbog stroge politike nulte tolerancije na koronu.
Ekonomski pokazatelji su prilično oštri ovde. Prodaja u ulici Savile Row je poslednje nedelje juna bila umanjena za oko 40 odsto u odnosu na isti period 2019. godine, što je drugi najveći zabeleženi u grupi ulica koje se nalaze u blizini, uključujući Regent Street i Oxford Street, pokazuju podaci New West End Companyja u koje je Bloomberg imao uvid.
Za izradu odela po meri potrebno je nekoliko meseci i oko 60 sati rada, uz nekoliko proba. Prosečna cena takvog odela iznosi 5.000 funti.
Kako bi se prilagodili promeni modnih trendova, krojači ove ulice izrađuju odela unapred. Online porudžbine sada dobijaju na važnosti, a prilikom izrade odela krojači biraju lakše materijale koji bi bili pogodni za visoke temperature.
U radnji Anderson & Sheppard, koja se nalazi blizu ulice Savile Row, kupci su u potrazi za jaknama od laganijeg materijala koji bi im omogućio veći protok vazduha, zbog čega se mnogi odlučuju za lan. Prema rečima direktorke Ande Rowland, ova kompanija, koja posluje već 116 godina i čiji su kupci Daniel Craig i Tom Ford, odlučila je da koristi tanje raznobojne materijale kako bi privukla kupce u Britaniji i sprečila ih da traže odeću u Francuskoj, Italiji ili Sjedinjenim Američkim Državama.
Krojački brend Edward Sexton je u sličnoj situaciji. Osnivač, po kom je brend i poneo ime, ima 79 godina, a njegova odela su nosili Mick Jagger, Harry Styles, kao i članovi benda The Beatles prilikom fotografisanja za album "Abbey Road". On je izradio jakne od posebne tkanine koja propušta vazduh i koja pruža dodatnu udobnost. Sexton je ispred velikog ogledala u sali za probu izjavio da je to nešto "najbolje što ćete ikad nositi", od materijala koji je veoma mekan. Kompanija uređuje sajt kako bi omogućila kupcima da porede cene i da izaberu svoju veličinu od kuće.
Mrtva tišina
Otkada je Sexton započeo poslovanje otvorivši vrata samo za najprestižnije kupce, ulica Savile Row je stekla veliki ugled. Ipak, danas se bori da pronađe novi način da privuče kupce.
"Do 17-18 sati ulica je uglavnom tiha, kao i tokom vikenda", rekla je Rowland, koja se kao predsednica udruženja Savile Row Bespoke bori da poboljša stanje u ulici."Ukoliko mladi potencijalni kupac putuje od Seula samo da bi došao da vidi Savile Row, trebalo bi da ima mogućnost da popije piće i da se prošeta ulicom, što nije slučaj danas."
Kompanija Pollen Estate, koja drži većinu ulice, planira da otvori restorane i nove prodavnice. Jedna od nedavnih pridošloca je brend Clothsurgeon, koji proizvodi trenerke i bomber jakne, kao i The Deck, prva krojačka kompanija za izradu ženske odeće u ulici. Američka kompanija za opremanje doma Restoration Hardware otvara vrata na mestu radnje Abercrombie & Fitch. Sem toga, Edward Sexton se takođe vraća u Savile Row.
"Naš plan je da poboljšamo i očuvamo tradiciju ulice Savile Row, ali i da ponudimo nešto nove, uzbudljivo i malo drugačije", izjavila je Julian Stocks, generalna direktorka Pollen Estatea.
Prodaja odela nije u padu samo u ulici Savile Row. Zbog slabije potražnje, pada i njihova cena. Prosečna cena odela je tokom poslednje dve godine pala za skoro 75 odsto na 200 dolara sredinom jula, prema podacima WGSN-a.
Kancelarija za nacionalnu statistiku je u martu, prvi put od 1947. godine, precrtala odelo sa spiska robe koju koristi da izračuna godišnju stopu inflacije. Umesto toga, danas prati cene sakoa ili blejzera. Kompanija Marks & Spencer Group smanjila je prodaju odela prošle godine sa 254 velike lokacije na 110. Potvrdili su "udaljavanje od poslovne odeće", kada su primetili da kupci zaobilaze "odelo, košulje i kravate".
Usled brige koja vlada među proizvođačima odela, 250-godišnja krojačka radnja Gieves & Hawkes je prodata nakon što je pokrenuti postupak likvidacije. Kompanija britanskog krojača T.M. Lewin došla je u stanje insolventnosti dva puta u poslednjih par godina jer je pandemija prisilila ovu 120-godišnju kompaniju da u potpunosti pređe na onlajn poslovanje. Modna kuća Kilgour, koja je oblačila poznate ikone kao što su Cary Grant i Fred Astaire, zatvorila je svoja vrata 2020. godine kada su nastupila zatvaranja zbog korone.
Odela koja prave roboti
U ovoj ulici, neki krojači se okreću novoj tehnologiji kako bi privukli klijente iz inostranstva. Huntsman, koji je osnovan 1849. i koji je poslužio kao inspiracija za čuvenu seriju filmova Kingsman, uspeva da prilagodi odela po meri kupcima u Kini i Hongkongu uz pomoć robota koji je stvoren za vreme pandemije.
Krojači Huntsmana koriste robota - zapravo kameru, mikrofon i zvučnike na točkovima - kako bi na daljinu obavili probu sa kupcem. Huntsman je napravio 11 proba u Kini ove godine, a svake nedelje pravi probe u Hongkongu, izjavio je direktor Taj Phull.
Gde god da su klijenti, ostaje neosporan prestiž koji sa sobom nosi adresa u pomenutoj ulici. "Savil Rou je 100 odsto destinacija", rekao je Phull, sedeći u Huntsmanovoj kariranoj VIP sobi prekoputa dve biste jelenjih glava iznad kamina.
Osnivač brenda Clothsurgeon Rav Matharu izjavio je da je prva radnja "morala da se nalazi" u ulici Savile Row. Ova modna kuća, čija je prošlogodišnja zimska kolekcija dobila naziv Rebel on the Row, u potrazi je za mlađim, drugačijim kupcima koji se oblače ležernije.
"Svi žele da nose udobniju odeću", izjavio je Matharu, sedeći za stolom za konsultacije, gde klijenti mogu da razgovaraju o svom izgledu.
Njegov dolazak je podstakao obnavljanje ulice. Uz stručnjake koji tvrde da će trend ležernog oblačenja ostati veoma popularan, a dok se West End bori nakon pandemije, potreba za prilagođavanjem je veća nego ikada. Ako London može da promeni svoja odela na pruge, onda to može da uradi i Savile Row.
- Uz pomoć Jacka Siddersa.